ItötS DE STOEL 9 ndernemer Tekst: Henk van de Voorde Foto: Ruben Oreei 15 februari special energie Naam Functie Bedrijf Hoe moeilijk is ondernemen in deze tijd? Wanneer komen we uit deze crisis? Waarover piekert u? Notariaat stoffig? Wanneer bent u het meest in uw element? Waar komt u uw stoel voor uit? Op zaterdag verschijnt de Welke stoel heeft u het meest gevormd? Wat betekent het bedrijf voor u? Lijdt u onder de crisis? Nog wat zaken te melden? Hoe bevalt deze stoel? Op welke stoelen heeft u hiervoor gezeten? Wat is uw ambitie? Femke de Nooijer (36) Kandidaat-notaris en EPN Estate Planner. Femke de Nooijer Notariële Dienstverlening is een rechtskun dig adviesbureau, gevestigd te Vlissingen. Femke verleent notariële diensten aan partu die ren en ondernemers. Zo is zij werkzaam op diverse notariskantoren in de regio Zeeland/West-Brabant als freelance kandidaat-notaris. Op sommige kantoren neemt zij de notaris waar bij diens afwezigheid.- ook te vinden. Omdat ik vanuit huis werk en geen personeel heb te onderhouden, kan ik een ander uurtarief hanteren dan de notaris kantoren. Ook merk ik dat voor veel mensen de stap om naar de no taris te gaan best groot is. Mijn be drijf is laagdrempelig, terwijl ik toch in alle notariële diensten kan voorzien. Alleen het passeren dient op het notariskantoor te wor den verricht. Mensen gaan er nog al eens vanuit dat de oude testa menten die ooit zijn opgemaakt toen men ging trouwen of het eer ste huis werd gekocht, nog wel goed zullen zijn. Maar in 2003 is het erfrecht ingrijpend gewijzigd en in 2010 de successiewet. Vaak blijkt dat door het actualiseren van de oude testamenten duizenden eu ro's erfbelasting bespaard kunnen worden. Het even na laten kijken kan dus zeker geen kwaad. Ondernemen is kansen zien en creëren. Toen het even een perio de iets rustiger leek te worden ben ik mij meer gaan richten op-de par ticuliere markt en heb ik samen werking gezocht met onder meer een uitvaartonderneemster en een accountantskantoor. Op die ma nier heb ik mijn werkzaamheden weten te continueren. Ik heb nog genoeg ideeën, maar het ontbreekt me vooral aan de tijd ze ook uit te voeren. Dat is gelukkig een goed teken. De tijd zal het leren, maar laten we allemaal maar geloven dat we inderdaad nu officieel uit de reces sie zijn, dan komt het vanzelf. Ik zou graag antwoorden dat ik niet zo'n piekeraar ben, maar he laas. Mijn werk en het onderne merschap kunnen mij flink bezig houden. Vroeger werkte ik drie da gen per week, dat is nu wel an ders. Het is soms best een geplan om ook thuis alles in goede banen te leiden. Nee, het notariaat is flink gemoder niseerd. Vroeger waren er voorna melijk vijftig plus notarissen actief, maar tegenwoordig zijn er ook ve le jonge notarissen werkzaam De akten en de begeleidende stukken zijn door de jaren heen ook een stuk toegankelijker geworden. Wanneer ik lekker aan het werk ben en tevreden opdrachtgevers en cliënten om mij heen heb. Maar daarnaast kan ik ook heerlijk bijkomen op het strand, even uit waaien. In de zomer te paard en nu vooral hardlopend. Ik probeer vier keer in de week hard te lopen en rijd een keer per week paard. Daarnaast ben ik. in het weekend op de voetbal- en hockeyvelden te vinden om mijn kinderen aan te moedigen. We ZATERDAG 18 JANUAI 2014 Ik denk toch wel mijn eerste kan toor, Janse de Jonge Van Wou- we Notarissen te Middelburg. Daar heb ik de fijne kneepjes van het vak van drie doorgewinterde notarissen geleerd. Ieder met zijn eigen stijl. Dat was erg leerzaam en er heerste een goede sfeer. Ik begon daar samen met een andere beginnende kandidaat-notaris en vond het heerlijk om alle theorie in de praktijk te leren brengen. Ik weet nog dat we vaak pas 's avonds met de schoonmaaksters het pand weer verlieten. Maar naast het harde werken was er ook ruimte om lol te maken. Dat is denk ik wel essentieel om plezier in je werk te houden. Je maakt ook vaak heftige zaken mee. Als (kandidaat-)notaris trefje de cliën ten in alle levensfases. Dat moetje ook weer los kunnen laten. Veel, ik ben er dagelijks mee be zig. En ik ben ook trots dat ik on danks de crisis aan het werk kan blijven. Nee, de crisis ligt wel ten grond slag aan mijn bedrijf, maar sinds ik ben begonnen heb ik nog-geen week zonder werk gezeten. Wel licht is het juist in deze tijd een voordeel om mijn werkzaamhe den als freelancer aan te kunnen bieden. Veel bedrijven willen geen onnodige risico's lopen. Particulie re klanten weten mij inmiddels Femke de Nooijer is ge trouwd met Rob Postma die internetondernemer is (eigenaar FrisBEE te Vlissin gen). Ze hebben twee op groeiende kinderen: Jasper (9) en Babette (7). Femke is lid van de KNB (Koninklijke Notariële Be roepsorganisatie) en van de Vereniging voor Estate Plan ners in het Notariaat (EPN). Ze is actief binnen de JCI Wal cheren, een wereldomvattende trainingsorganisatie van jonge ambitieuze mensen (tot 40 jaar) die hun sociale en zakelijke net werk willen versterken. Zo orga niseerde zij twee jaar terug de eer ste Vlissingse Badeendjesrace waar 15.000 euro mee werd opgehaald voor KiKa (Kinderen Kankervrij). Prima. Na elf jaar in loondienst werk zaam te zijn ge weest was het best even wennen om ei gen baas te zijn, maar ik ben ontzet tend blij dat dit op mijn pad is gekomen. Ik vind mijn vak leuk en interessant en ben ondernemend inge steld. Eigenlijk komt alles nu mooi samen. Ik ben in 2000 begonnen als aspirant kandidaat-no taris op een middelgroot notariskantoor te Middel burg. In juni 2001 ben ik afgestudeerd en sindsdien officieel kandidaat-notaris. Van 2004 tot 2006 heb ik op een notariskantoor in Zeeuws-Vlaanderen ge werkt. Toen de kans zich voor deed om dichter bij huis te gaan werken voor drie dagen per week, ik had inmiddels twee kleine kinde ren, heb ik niet lang geaar zeld. Bij mijn laatste werkge ver (in Vlissingen) heb ik vijf jaar gewerkt. Om bedrijfseco nomische redenen kwam mijn baan te vervallen. Op alle kanto ren heb ik overigens met veel plezier gewerkt. zijn een sportief gezin. Voorheen was dat notaris worden. Een eigen notariskantoor starten is echter, zeker onder de huidige eco nomische omstandighe den, niet zo vanzelf sprekend. Nu is mijn ambitie dat mijn bedrijf in notariële dienstverle ning bij iedereen in de regio bekend zal zijn en dat de mensen me nog beter weten te vinden. m -fs MWËÉfÉijj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 93