Perspectief ondernemend Zeeland Interessant anders Feiten en cijfers Zeeland, nog steeds een provincie waar landbouw belangrijk is. Rake klappen ZATERDAG 18 JANUARI 2014 Zeeland moet kansen pakken De afgelopen periode lezen we steeds vaker in de media dat het economisch herstel in zicht is. Fijn om weer voorzichtig optimisme te horen. Dat geeft vertrouwen, moed en positieve energie. Wel lijkt het me van groot belang te beseffen dat economisch herstel niet 'vanzelf komt. Tekst: Ben de Reu Foto's: archief PZC Mil >DELBURG - In een groot deel van Europa staan de economische ba rometers nog laag. En ook in Neder land zijn er nog steeds bedrijven die het niet redden en sectoren die het zwaar hebben. Ook in Zeeland. Eco nomisch herstel komt alleen als we daar met z'n allen onze schouders on der zetten. 2014 ziet er beter uit dan voorgaande jaren. Uit de jaarlijkse conjunctuurenquête van Zeeland blijkt dat, hoewel de Zeeuwse bedrij ven nog somber zijn over het econo misch klimaat, ér toch tekenen zijn van aankomend herstel. Vooral de omzet en export trekken aan. Goed nieuws, want ook Zeeland is in be langrijke mate afhankelijk van de we reldeconomie. Toch kan en moet Ne derland in mijn ogen meer doen dan op de traditionele manier, namelijk achter de wereldhandel aan, uit de cri sis krabbelen. De sleutel ligt in het be nutten van de regiospecifieke kansen. Veel Zeeuwse bedrijven gaan al uit van die kracht van Zeeland en benut ten samen bijbehorende kansen. En dat moeten we vooral blijven doen. Daartoe roep ik iedereen op mee te doen. Die oproep is simpel: benut de onder scheidende kracht van Zeeland en pak de bijbehorende kansen. Zeeland is immers niet zomaar een (kustpro vincie, we zijn een bijzonder gebied. Zoals Alexander Rinnooy Kann dat zó treffend verwoordde: Zeeland is anders, interessant,anders. Wat Zeeland nou zo interessant an- De kanaalzone in Zeeuws- Vlaanderen, met een enorme potentie. Op de foto het Yara- complex. ders maakt, hebben we vastgelegd in onze visie LAND IN ZEE! De ge dachte daarachter is simpel: de zee vormt niet langer een bedreiging, maar een kans. Het is niet de zee die het land binnenstroomt, en waar we ons tegen moeten beschermen. Maar het is het land dat zelfbewust de zee in steekt en de kansen benut die het water rondom ons biedt. Van defen sief naar zelfbewust. Dat het loont om uit te gaan van on ze eigen kracht, blijkt alleen al uit ver schillende cijfers. I 'e Zeeuwse econo- mie is landelijk al jaren één van de sterksten. Recente studies tonen dat aan. ING voorspelt in haar rapportage over de vooruitzichten van de ver schillende provincies in 2014 een groei van 0,6 procent voor Zeeland, onder andere door de ontwikkeling van de chemie en voedingsmiddelen industrie. Aangezien deze sectoren vooral in de haven- en industriegebie den zijn gevestigd, zijn de vooruit zichten voor Zeeuws-Vlaanderen iets positiever dan voor de andere Zeeuw- se regio's. De Rabobank plaatst overi gens wel een kanttekening bij de ho ge groeicijfers van Zeeuws-Vlaande ren, aangezien de winsten in de indus trie vaak wegvloeien naar andere re gio's of landen en Zeeuwse huishou dens niet per se meeprofiteren van die groei. Een andere voorspelling is dat de werkloosheid verder toeneemt, maar dat de stijging in Zeeland relatief klein is en we met 6,5% werkloos heid nog steeds de laagste van Neder land zijn. Het CBS com I udeerde dat de Zeeuw se economie relatief goed door de cri sis is gemanoeuvreerd, omdat de Zeeuwse economie in de crisisjaren 2008-2012 per inwoner (BBP) het minst kromp van alle provincies Deze positieve berichten nemen niet weg dat we er nog lang niet zijn. Want hoewel de Zeeuwse economie landelijk gezien goede prestaties le vert, heeft ook Zeeland van de natio nale en internationale crises de nodige klappen mee gekregen. Het faillisse ment van Zalco en Thermphos, inclu sief de mislukte doorstart van Therm phos, hebben diepe sporen na gelaten in de Zeeuwse samenleving. Boven dien hebben we als Zeeland, net als andere provincies, te maken met steeds weer forse bezuinigingen van uit het Rijk. En ook Delta krijgt flin ke klappen, die direct doorwerken in de Zeeuwse economie. En, omdat de Provincie aandeelhouder is, werken die ook door in de provinciale begro ting. De consequentie hiervan is dat we als Provincie in 2014 opnieuw moeten bezuinigen en moeilijke keu zes moeten maken om de financiële positie gezond te houden. Enerzijds rake klappen en forse bezui nigingen en anderzijds positieve be richten over aankomend herstel. Een Gedeputeerde Ben de Reu: 'We zijn er nog lang niet.' situatie die zorgt dat er momenteel veel verschillen van inzicht zijn over de vraag of het einde van de crisis nu wel of niet in zicht is, en of een over heid nu wel of niet moet investeren ofbezuinigen. Als Provincie zien we onze beperkin gen en de noodzaak van keuzes ma ken, toch mag dat in onze ogen geen reden zijn voor somberheid of apa thie. We hebben juist nu stuwende krachten nodig voor de (economi sche) ontwikkeling van Zeeland. En gelukkig zijn die krachten en kansen er volop in Zeeland. En we moeten de klappen zien op te vangen door juist die kansen te benutten. De bouwsector bijvoorbeeld. Dat is en blijft een zorgenkindje, ook omdat de vooruitzichten van die sector in Zeeland niet florissant zijn. Als gevolg van demografische ontwikkelingen lij ken de grote bouwvolumes uit het verleden voorbij, en zal in de toe komst de nadruk steeds meer liggen op verbouw dan op nieuwbouw. Dan helpt het niet om achterover te leu nen en te wachten op betere tijden. Met onze Provinciale Impuls Wonen sorteren we hier op voor en brengen we deze nieuwe ontwikkeling op gang. Door kwaliteitsimpulsen via ver bouw te stimuleren. Daar investeren we 3,5 miljoen euro per jaar in. We realiseren ons dat die provinciale in vestering natuurlijk niet voldoende is om de hele woonopgave uit te voe ren. Maar het kan wel dienen als vlieg wiel voor investeringen van anderen, waarmee we een stuwende kracht vor men voor de bouw en tegelijkertijd investeren in een hogere kwaliteit van wonen. Ook hier geldt dat er kansen zijn die passen in deze tijd en in Zeeland. Ik noem het experiment biobased bou wen. Samen met woningbouwcorpo ratie R&B Wonen zoeken we uit wel ke groene en natuurlijke materialen geschikt zijn voor woningrenovatie. Het zijn juist dit soort innovatieve ini tiatieven waarmee we toch economi sche kansen creëren voor de bouwsec tor en tegelijkertijd meerwaarde bie den voor de huidige en toekomstige inwoners van Zeeland. Lees verder pagina 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 89