npv 3 DE GEVOLGEN VAN DE MODERNISERING ZIEKTEWET VOOR U ALS WERKGEVER Een duidelijke zaak voor ondernemers Concurrentievoordeel ZATERDAG 18 JANUARI 2014 NOTARISPRAKTIJK VAN DONGEN Dam 37, Middelburg 0118 629155 www.notaris-vandongen.nl In 2014 veranderen diverse regels en wetgeving op het gebied van belasting, toeslagen en premies. Zo ook op het gebied van de ziektewet. Ik praat u er graag over bij. De overheid heeft er de afgelopen jaren voor gezorgd dat werk gevers en werknemers meer verantwoordelijkheid hebben ge kregen op het gebied van ziekteverzuim en het terugdringen van arbeidsongeschiktheid. Dit beleid heeft tot nu toe vooral gewerkt voor werknemers met een vast dienstverband. Dat verandert dit jaar door de Wet Beperking Ziekteverzuim en Arbeidsongeschikt heid Vangnetters, afgekort Wet BeZaVa. Het belangrijkste doel van deze wet is om ook medewerkers met een tijdelijk dienstver band ('flexwerkers'of'vangnetters') die ziek zijn, en een beroep doen op ondermeer een ziektewet-uitkering, sneller weer aan het werkte helpen en om arbeidsongeschiktheid terug te dringen. Vanaf dit jaar gaat u als werkgever de gevolgen van deze wet goed merken. Bijdrage in ziektewet-uitkering De regering is van mening dat de afgelopen jaren de instroom van zieke flexwerkers te hoog is en neemt daarom maatregelen om deze instroom terug te dringen. De belangrijkste maatregel is dat het financiële risico bij u als werkgever wordt gelegd. Vanaf januari betalen werkgevers een nieuwe gedifferentieerde premie, te weten de gedifferentieerde premie Werkhervattingskas, waarmee wordt bijgedragen aan de ziektewet-uitkering van flexwerkers die in de Ziektewet of zelfs in de WIA terechtkomen. Flexwerkers zijn: werknemers die een zgn. fictieve dienstbetrekking hebben, zoals thuiswerkers, stagiaires of provisiewerkers; werknemers die ziek uit dienst gaan; werknemers die binnen 4 weken na het einde van hun dienstverband ziek worden. Dit betekent dat u als werkgever dus ook bijdraagt aan de uitkering van vangnetters: werknemers die geen werkgever (meer) hebben zoals werknemers van wie het tijdelijk dienstverband afloopt tijdens ziekte. Werkgevers die vanaf 2012 flexwerkers in dienst hadden waaraan ziektewetuitkering is uitbetaald na het einde van hun dienst verband, worden vanaf 2014 doorbelast in de nieuwe gedifferentieerde premie Werkhervattingskas (Whk). Onderlinge verschillen in werkgeverslasten De ziektekosten werden eerder nog niet doorberekend aan werk gevers, maar waren onderdeel van de sectorpremie WW. Door de ze verandering stijgen de totale werkgeverslasten, maar de hoogte van de werkgeverspremies hangt af van de grootte van het bedrijf en de sector waarin uw organisatie actief is. In de bouwsector stijgt de werkgeverspremie bijvoorbeeld met 14%, terwijl dit in de overheidssector een stijging van 1,5% is. Middelgrote bedrijven betalen voortaan een gemiddelde tussen sectorale en individuele premie, grote bedrijven betalen een volledig individuele premie en kleine bedrijven blijven een sectorpremie betalen. In januari krijgen werkgevers een eenmalige tegemoetkoming in de werkgeverslasten in de vorm van een teruggave van de basispremie over het eerste halfjaar van 2013. Voor werknemers die jaarlijks meer dan 1,5 ton verdienen, zal ook in 2014 de crisis heffing gelden, waardoor werkgevers een extra eindheffing voor hoog loon betalen. Heeft u vragen over de wijzigingen in de ziektewet? Neemt u dan gerust contact op met mij of met mijn collega's. We helpen u graag verder. Hans Domes is HRM Adviseur bij DRV Accountants Adviseurs Tel. 0113-200900 Email: h.oomes@drv.nl DRV Accountants Adviseurs is met een team van 450 medewerkers en 11 vestigingen in Zuidwest-Nederland een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers. schaduw vooruit De havengemeenschap tijdens het officiële gedeelte, de toespraken. De man uit Kruiningen bracht Zee land Seaports op koers naar een geïn tegreerd en verzelfstandigd havenbe drijf. Onder zijn regie zijn diverse ont wikkelingen tot stand gebracht, zoals het ValuePark Terneuzen, de aanleg van'de Autrichehaven en Scaldiaha- ven en de uitbreiding van de Kaloot- haven. Bovendien zijn vele nieuwe bedrijven aangetrokken en hebben be staande bedrijven in het havengebied uitgebreid. Zeeland Seaports heeft zich in de afge lopen veertig jaar ontwikkeld tot der de zeehaven van Nederland. Ze is als Zeeuws havenbedrijf verantwoorde lijk voor de ontwikkeling, het be heer, onderhoud en de exploitatie van de havens van Vlissingen en Ter- neuzen. 1 let gebied is ruim 4600 hec tare groot. I >e Zeeuwse havens heb ben door hun strategische ligging con currentievoordeel ten opzichte van havens als Antwerpen, Zeebrugge en Hamburg. Zeeland ligt vooraan en daardoor uitstekend bereikbaar vanuit de diepe zee. Door de natuurlijke lig ging van de Zeeuwse wateren en de uitstekende service kunnen schepen in Zeeland eerder aanleggen en ver trekken dan elders. Daarnaast zijn er goede achterlandverbindingen via bin nenvaart, spoor en weg. Zeeland Seaports en ZPPC blikten in de Mariahoeve terug op de havenge- relateerde activiteiten in 2013. Het ha venbedrijf maakte bekend dat er in 2013 met 41 havengebonden hectare en 65 hectare glastuinbouwgrond een record aan grond is uitgegeven. Bo vendien gaven de Zeeuwse havens een stijging van de watergebonden overslag te zien. De overslag via bin nenvaart en zeevaart was in 2013 on geveer 68 miljoen ton, een stijging van 500.000 ton ten opzichte van 2012. De zeeoverslag toonde een lichte da ling terwijl de binnenvaartoverslag steeg. De zeeoverslag was in 2013 goed voor 33 miljoen ton, tegenover 34 miljoen ton in 2012. In totaal werd 35 miljoen ton aan goederen via de binnenvaart van en naar de Zeeuwse havens vervoerd. In 2012 was dit nog ruim 3 5 miljoen ton. De maatregelen die Zeeland Seaports neemt om de binnenvaart te stimule ren, onder andere door het aanbieden van goede faciliteiten in de havens van Vlissingen en Terneuzen, werpen hun vruchten af. In 2013 nam de gronduitgifte een gro te vlucht. Ruim 41 hectare havenge bonden terreinen werden in erfpacht uitgegeven. Daarnaast is een kleine 65 hectare aan grond uitgegeven in Glastuinbouw Zeeuws-Vlaanderen. Na het officiële gedeelte was er een informeelsamenzijn waarbij er volop getoast werd op een gezond en succes vol 2014. Er waren diverse prominen te gasten zoals de Zeeuwse dijkgraaf en oud-gedeputeerde Toine Poppel- aars, burgemeester Lonink van Ter neuzen en voorzitter Arie de Bode van het Portaal van Vlaanderen. De Bode is directeur van Heros Sluiskil, gespecialiseerd in duurzame herwin ning van grondstoffen uit afval. Hij werd in 2011 uitgeroepen tot Zeeuws havenman van het jaar van wege de milieubewustheid van zijn bedrijf. ciperen in ZPPC. De bedrijven die nog niet participeren roep ik op om dat in de góede voornemens van 2014 mee te nemen. Ook een proef- participatie is mogelijk: eerst een half jaar 'meedoen', daarna beslissen om al dan niet toe te treden. Ik wens u allen een buitengewoon aangenaam 2014. Volgend jaar hoop ik hier met elkaar te kunnen constateren dat we in 2014 toch echt het economische dal heb ben verlaten." Henk de Haas gaf vervolgens het woord aan Dick Gilhuis, waarne mend CEO van Zeeland Seaports. Gilhuis leidde voorafgaand aan de ple naire bijeenkomst ook bekwaam een persconferentie. Na diverse manage mentfuncties in het bedrijfsleven rondom het Rotterdamse havenge bied, is Dick Gilhuis sinds anderhalf jaar als commercieel directeur in diemt van Zeeland Seaports. Hij heeft zijn ziel en zaligheid verbonden aan de verdere ontwikkeling van de commerciële strategie van de Zeeuw se havens. Boegbeeld Hans van der Hart is per 1 oktober 2013 afgetreden als CEO van Zeeland Seaports N.V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 87