MEDIA 25 TERUGGESPOELD: LILJA 4-EVER Ben je eenmaal besmet met de goudkoorts, dan raak je die nooit meer kwijt. De familie van de 19-jarige Amerikaan Parker Schnabel is daarvan het levende bewijs. Met een grootvader die 25 jaar geleden werd bevangen door het virus en sinds dien het goudzoeken tot hoger levensdoel heeft verheven, is zijn kleinzoon groot ge worden tussen de gelukszoekers. Schnabel crosste als kind al op een motorfietsje op het terrein waar zijn nu 93-jarige opa for tuin hoopte te maken. Die jeugd droeg er naar eigen zeggen toe bij dat goudzoeken ook de passie van Parker Schnabel werd. Maar de jeugdige goydzoeker laat zich niet gek maken. Hij is immers afkomstig uit het noordelijke deel van het dunbevolkte Alas ka, een gebied waar ze gewend zijn de we reld op ultrarationele wijze tegemoet te tre den. In het slechts 2.500 zielen tellende ge hucht Haines weet iedereen weliswaar dat Schnabel na drie seizoenen Gold rush een bekende tv-persoonlijkheid is én dat hij het stadje op de internationale kaart heeft gezet, maar dat wil niet zeggen dat ze de jonge gouddelver de ganse dag op hun ru we werkmanshanden dragen. Integendeel. Ook Parker Schnabel zelf is wars van poe ha. „Goudzoeken is gewoon een job", zegt hij in het Londense hotel waar hij verblijft tijdens zijn allereerste bezoek aan Europa. Een bliksembezoek vanuit het barre Alas ka, waar de introverte jongeman zich door gaans in zijn vrije uren vermaakt met snowboarden, snowscooteren en jagen. Dat kan ook prima in een land dat 40 keer gro ter is dan Nederland en maar 700.000 inwo ners heeft. Tot een nieuw goudseizoen, met onwaarschijnlijk volgepakte werkwe ken, weer aanbreekt, zoals we in de serie kunnen zien. In het komende seizoen van Gold rush gaan de teams op zoek naar nieuwe grond. Maar vooral: naar de gedroomde vondsten die hen de miljonairsstatus moeten opleveren. Al lukt dat slechts een enkeling. De Hoff- mans, die vorig seizoen ruim een miljoen dollar boven de grond wisten te halen, gaan nu op zoek in de jungle van Guyana. De Dakota's verkassen naar de bergen en Of Parker Schnabel in het vierde seizoen van de serie Gold rush eindelijk miljoenen uit zijn mijnen zal toveren? De jongste gouddelver in de Discovery Channel-realityserie is er in elk geval helemaal klaar voor. „Ik hoop ooit mijn slag te slaan." Je hebt meer kans op succes als je familie al enkele generaties in deze business zit Parker Schnabel zet alles op alles in de Klondike-mijn in Alaska. „Wat het span nend maakt, ook voor kijkers, is dat we op een dag een miljoen dollar kunnen verdie nen, maar net zo makkelijk tonnen verlie zen. Je weet 's morgens nooit waar je aan het eind van de dag mee thuiskomt. Hoe dan ook, eens hoop ik mijn slag te slaan." Parker Schnabel is de eerste in de familie die in opa's voetsporen treedt. Zijn vader is druk met de aanleg van wegen en bruggen. „Maar we houden er dus allemaal van met onze handen in de modder te zitten. Ik weet zelf niet hoe lang ik dit blijf doen. Waarschijnlijk niet mijn hele leven, hoe wel ik ook geen idee heb wat ik nog meer zou kunnen. De kans dat ik slaag goede grond met voldoende goud te vinden, acht ik niet heel groot. Je hebt meer kans op suc ces als je familie al enkele generaties in de ze business zit. Maar ik geniet er hoe dan ook van. Goudzoeken is fun." ZATERDAG 18 JANUARI 2014 door Jan van Mullem W at hebben wij het toch goed. Tenminste, de meesten van ons in het 'rijke Westen'. We heb ben geld om ons te voeden en te kle den, we hebben een baan met fijne collega's, een rijk sociaal leven. We zijn liefdevol grootgebracht in een hecht gezin, hebben zélf zo'n warm gezin, een relatie of zijn happy single. Zo veel keuzes, zo veel vrijheid, zo veel om tevreden over te mogen zijn. Maar er zijn ook mensen die het min der goed hebben getroffen. Niet om dat ze lui, onaardig of oninteressant zijn, maar omdat ze geen uitzicht op een betere toekomst hebben. Of om dat ze die ene kans op een gelukkig le ven die voorbijkomt, niet op waarde kunnen schatten, niet herkennen als bedrog. Én daardoor zelfs door de bo dem van hun al zo intens troosteloze bestaan vallen. Zoals Lilja, de 16-jari- ge hoofdpersoon in het inktzwarte, in drukwekkende drama Lilja 4-ever. Lilja, een glansrol van 'nobody' Oksa- na Akinshina, is een meisje met wie niemand wil ruilen. Niet dat ze lelijk is of een slecht karakter heeft, integen deel. Haar lot is dat haar leven net zo teleurstellend en grauw is als de om geving waarin ze opgroeit; een kansar me wijk met uitgeleefde flats, ergens in Estland. Ze probeert uit alle macht te ontsnappen aan haar ongelukkige bestaan, maar weet ook dat ze zelf niet de regie over alle facetten van haar leven voert. Wat kun je bijvoorbeeld doen als je moeder van de ene op de andere dag besluit met haar nieuwe vriend naar 'een beter leven' in Amerika af te rei zen en jou huilend en compleet in pa niek achterlaat. Je mocht mee, had ze Oksana Akinshina is Lilja, een meis je uit Estland met grote dromen. toch beloofd! En wat heb je zelf nog in te brengen als die lieve tante die had gezegd voor je te zorgen, je aan je lot overlaat en je zonder geld in een vies, goedkoop kamertje van een zojuist overleden, oude man weg stopt? Dan, een lichtpuntje: moeder stuurt vanuit Amerika eindelijk een brief! Niet met de gehoopte bood schap dat je ook mag komen, maar met de kille mededeling dat zij afziet van 'ouderlijke rechten', dat jij 'sowie so nooit gewenst was'. Hoeveel kan een mens verdragen, heb je je als kijker dan al vaker afgevraagd. Dat Lilja ten einde raad besluit met oudere heren mee te gaan naar huis, ga je bijna een goede keuze vinden. En dat ze lijm snuift, samen met haar enige vriend Volodya, naar wie even min wordt omgekeken, vind je ook al snel volkomen normaal. De spaarza me hoogtepuntjes in haar bestaan be leeft Lilja immers in haar fantasie, op de high van de lijm. Als ze dagdroomt over mooie landen waar ze ooit zal wonen en over Britney Spears, die op dezelfde dag jarig is ais zij zelf. Dan ontmoet ze Andrej, een charman te jongen die haar hart verovert. Hij trakteert op ijs, rijdt auto en belooft haar een baan, een flat, een gezin- In Zweden! Het tij lijkt te keren. Maar achter de zoete woordjes van Andrej schuilt een hels plan. De zoveelste te leurstelling. De enige uitweg naar be vrijding die Lilja ziet, is de meest radi cale die je je kunt voorstellen. Lukas Moodysson, regisseur van het bekroonde Lilja 4-ever (2002), baseer de zijn film losjes op het waargebeur de verhaal van de Litouwse Dangoule Rasalaite, een meisje dat in 2000 ten prooi viel aan een loverboy. Altijd op zoek naar de pot met goud door Evelien Baks De 19-jarige Amerikaan Parker Schnabel is besmet met de goudkoorts: „Goudzoeken is gewoon een job." foto Discovery Channel Parker Schnabel Gold rush. Discovery Channel, vanaf maandag (20 januari), 21.00 uur. reageren? media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 77