€99,- Cultuur snuiven in Friesland! REIZEN 17 M •re mÊÊÊË www.naarcla.nl F v Een wandeling in het nationale park De Hoge Veluwe is een ontmoeting met het verwachte en onverwachte uit het verleden. De geschiedenis ligt hier in het afwisselende landschap en de natuur voor het oprapen. Vanaf het parkmidden met het bezoekerscentrum, wandel ik in de richting van de Franse Berg. Met zijn 56 meter is dit stuifduin één van de hoogste punten van het nationale park De Hoge Veluwe, bij el kaar geblazen in de eeuwen na de laatste ijstijd. Aan de voet van en in het stuifduin liggen nog de fundamenten van het grote museum dat nooit afkwam: de droom van Helene Kröller-Müller, die een nachtmer rie werd. De blokken Maulbronner zandste nen, in 1920 bestemd voor het fantoommu seum, liggen als boze herinneringen op de vlakte, soms nog voorzien van bouwnum- mer. De Franse Berg was erg populair in het ver leden. Het Franse leger gebruikte de heuvel in het Rampjaar 1672 waarschijnlijk als uit kijkpost, waaraan de zandbult zijn naam dankt. Het echtpaar Kröller-Müller, stich ters van het park, liet zich hier begraven. Het landgoed van het echtpaar opende in 1931 voor het eerst zijn deuren voor het pu bliek, aanvankelijk alleen in de weekenden, van half juni tot half september. Bezoekers konden een eenvoudig, provisoir wandel kaartje kopen. De entree bedroeg destijds een kwartje. Twee jaar later verbeterde de ANWB de wandel- en fietsinfrastructuur en kwam er een brochure met wandelrou tes. In 1935 werd de Stichting Het Nationa le Park De Hoge Veluwe opgericht - het tweede nationale park in Nederland na het NP Veluwezoom, dat in 1930 het daglicht zag - en het bezoekersaantal groeide in veertien jaar tot boven een kwart miljoen. Heuvel op, heuvel af bereik ik de rand van het terrein van het Kröller-Müller Mu seum. Ik breng even een bezoek aan de tuin voor de Steynbank, tegenover het mu seumgebouw, een herinnering aan de oud-president van één van de Boerenrepu blieken in Zuid-Afrika. De tuin heeft een strakke belijning in de vorm van een kerk schip. De creatie van beeldhouwer Henry van de Velde was één van de culturele oog appeltjes van Helene Kröller-Müller. Vervolgens koers ik in zuidelijke richting. De winterse zon maakt het wandelen deze ochtend erg aangenaam. Restanten och tendnevel zorgen voor een bijzonder licht spel. Na ruim een uur bereik ik een dicht struweel van jeneverbessen. Het krioelt in deze naaldbomen van de pestvogels. Het is de eerste keer dat ik deze uit het noorden afkomstige invasievogel in Nederland zie. De vogels met hun kenmerkende donkere oogmasker en kuif zijn zo groot als een spreeuw en zijn dol op de jeneverbessen. Een wandelpad leidt door het dichte stru weel, maar ik wandel eromheen om van de pestvogels te genieten. Jeneverbessen heb ben het moeilijk in Nederland, ook in het park. De bomen verjongen nauwelijks. Dichte jeneverbesstruwelen zijn behoorlijk zeldzaam in onze streken. Kriskras lopend door grove dennenbossen bereik ik een open stuifzandvlakte. In de verte loopt een kuddé moeflons. Deze wil de schapen zijn in 1921 door Anton Kröller op zijn landgoed uitgezet, ter verfraaiing van het landschap én voor de jacht. De rus tige dieren komen oorspronkelijk uit het Middellandse Zeegebied. De Hoge Veluwe voorzag andere Nederlandse terreineigena ren in het verleden ook geregeld van moeflons. Wie de beesten wil waarnemen, heeft een goede kans bij het Bosje van Staf in het Oud-Reemster Veld. Soms schieten wel eens rammen, die in kleine groepen rondtrekken, over het bospad heen. Sporen in' het bevroren zand verraden eveneens hun aanwezigheid. De stuifvlakte De Pollen, waar ik overheen loop, is in 2001 en 2002 door de beheerders aangelegd. Stuifzand dreigde aan het begin van de twintigste eeuw helemaal uit Neder land te verdwijnen, nadat het zand op gro te schaal met dennenbossen was beplant en de schaapskuddes van de heide verdwe nen. De zandvlaktes worden tegenwoordig gezien als waardevolle biotopen, waar zeld zame insecten en korstmossen zich thuis voelen. Het is zwaar ploeteren door het mulle zand van deze Veluwse woestijn. Her en der houden mossen en buntgras het zand vast. Boomwortels liggen ont bloot, omdat de wind het zand eromheen heeft weggeblazen. Vlakbij passeren enkele fietsers op de bekende witte fietsen. Ik steek de Wildbaanweg over en loop over het Deelense Zand terug in de richting van de Franse Berg. De oneffenheden in het landschap die ik in de verte zie, kunnen nog restanten zijn van Duitse activiteiten tijdens de laatste wereldoorlog. De Duit sers namen in 1940 het zuidelijke deel van het nationale park in beslag voor vestiging van het militaire vliegveld Deelen, een gro te bunker en luchtafweer tegen geallieerde vliegtuigen. Na 1945 kreeg het park een eel van het terrein terug. WAAR EN WAT Turend over het pijpenstrootje dat de heide en het zand overwoekert, lijkt die tijd ver weg. Door berkenbosjes en gemengde bos sen, over heide en langs vennen bereik ik tenslotte het centrum weer. Het groene ver leden achter me latend. EP! Met het cultureel arrangement in hotel jolden Tulip Tjaarda Oranjewoud! TT TT Ontvangst met koffie/thee en Fryske Sükerböle 2x overnachting in een comfortkamer 2x uitgebreid ontbijtbuffet 1x 3-gangen diner 1x museumtoegangskaart naar keuze (Belvédère Oranjewoud, van Haren Heerenveen of Fries Museum Leeuwarden) VanJ§-4f§r per persoon' Het hotel ligt verscholen in de bossen van Oranjewoud, vlakbij Heerenveen. Een idyllische plek met een unieke sfeer. Statige landhuizen en oude bomenlanen omringen vier sterrenhotel Tjaarda. Ze herinneren aan de tijd dat de koninklijke familie in Oranjewoud verbleef. Dat vorstelijke gevoel zetten wij voort in ons hotel, speciaal voor u. ZATERDAG 18 JANUARI 2014 Kriskras door een rijk verleden -C' - r- rn door Elio Pelzers De Hoge Veluwe Het nationale park *f De Hoge Veluwe heeft gemarkeerde wandelroutes, er zijn langeafstandsroutes, themaroutes en er zijn mogelijkheden om met gps te wandelen. Het park, dat entree heft, verkoopt ook wandelkaarten. Er zijn drie ingangen: Schaarsbergen (Arn hem), Otterlo en Hoenderloo. Meer infor matie over wandelen op de Hoge Veluwe: www.hogeveluwe.nl 4?^ reageren? reizen@depersdienst.nl Winters tafereel in de mist op het Oud-Reemster Veld, een deel van De Hoge Veluwe. foto's Elio Pelzers GOLDEN TllLIP Tjaarda Oranjewoud Golden Tuiip Tjaarda Oranjewoud Koningin Julianaweg 98 0513 433533 8453 WH Oranjewoud reserveringen@ljaarda.nl INCLUSIEF: ..fdSTH EERSCHAP *exci. Toeristenbelasting 0,80 p p p.n. en eventuele single toeslag 23.50 p.p.p.n.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 69