Ik wil vliegen 14 REIZEN COLOFON ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt Vanwege het tijdsverschil met Costa Rica ben ik be lachelijk vroeg wakker. Al om zes uur, nog voor zonsopgang, loop ik de onvoor stelbaar grote tuin van het hotel in. Hotel Bougainvillea ligt iets ten noorden van hoofdstad San José, in de heuvels waar de tropische begroeiing nog net niet door de stad is ingehaald. Ik meen hier eerder te hebben gelogeerd, om precies te zijn dertig jaar geleden. Maar dat blijkt onmogelijk, het hotel bestaat net 28 jaar. Ik her kende ook al niets bij aankomst. Nu vermoed ik in de war te zijn met het boek 'Bougainville' van de schrijver F. Springer, dat ik der tig jaar geleden blijkbaar in een ander hotel in San José heb gele zen. Nou ja. In de tuin rond het hotel vliegen de vogeltjes vrolijk door de eerste zonnestralen. Na een halfuurtje is het al lekker warm. Dat komt goed uit, want ver van het hotelgebouw stuit ik op het zwembad. Een verlaten badkuip van olympische afmetin gen. Het water schittert, de blau we steentjes vangen het zonlicht en reflecteren een krachtige aan sporing om er in te duiken. Een poosje later ben ik terug. In een onderbroek die voor zwem- tenue kan doorgaan en met de grootst mogelijke hotelhanddoek. Opnieuw nader ik het zwembad over het leistenen paadje. Wan neer ik zicht krijg op de zonover goten ovaal, wordt mij even de adem ontnomen. Er ligt iemand^ Het is een vrouw. In het tegen licht kan ik haar niet echt goed' Sissi en Strauss bezorg den Wenen wereldfaam. Dat de stad bovendien een van de groenste hoofdsteden ter wereld is, is minder bekend. Parken, tuinen, weides en landbouwgrond: de helft van deze klassieke stad bestaat uit groen. WAT EN WAAR Een goede manier om al het natuurschoon in Wenen te ontdek ken, is op de fiets. Om het onszelf makkelijk te maken, huren we een elektrische. We beginnen on^e tocht op de be roemde Ringstrafte, een wijde boulevard die in de negentiende eeuw is gebouwd toen de stads muur van Wenen was gesloopt. Deze stadsmuur omringde het oude centrum, de huidige binnen stad. We passeren de imposantste en beroemdste gebouwen van de stad, zoals de Weense Staatsope- ra, de Hofburg, het stadhuis en het parlementsgebouw. Ruime fietspaden met goed asfalt maken het veilig op deze manier de stad te verkennen. Geen Am sterdamse taferelen; om ons heen zijn maar weinig andere mensen op de pedalen te vinden. We groe ten enkele toeristen die gebruik maken van city bikes. Die zijn overal in de stad te vinden in elek tronische fietsenstallingen. Voor een paar euro kun je je urenlang uitleven met dit vervoermiddel. Oostenrijkers fietsen zelf vrijwel nooit, vertelt gids Helga Fülöp als we vragen waarom we zo weinig Weners tegenkomen. Hoewel de voorzieningen voor fietsers goed zijn, kiezen zij vaak het openbaar vervoer om naar het werk te gaan. We maken een eerste stop bij Fer- stel Passage. Dit Venetiaans aan doende werk van de Weense Ringstrafie-architectuur werd in 1856-1860 door Heinrich von Fer- stel gebouwd voor de National- bank. Tot 1877 was ook de beurs er gevestigd. Na tientallen jaren te zijn verwaarloosd, werd het complex begin jaren tachtig uitge breid gerestaureerd, compleet met een winkelpassage met gla zen dak. Het strakke en volledig witte interieur van restaurant Or lando di Castello aan de ene kant is een wereld van verschil met het traditionele koffiehuis Café Central aan de andere zijde van het gebouw. Modern tegenover klassiek. In Wenen word je steeds heen en weer geslingerd tussen beide facetten. Na een korte pauze verlaten we het centrum. Hoe verder we van het hart verwijderd raken, hoe groener het beeld om ons heen. Het Prater Park met zijn reuzen rad doemt op. Afgezien van grote, groene gebieden met weilanden en bosachtig gebied, is er in Pra ter een royaal recreatief aanbod met tennispleinen, een stadion met 45.000 plaatsen, renbanen, een zwembad en een planeta rium. De grootste attracties van Prater kom je tegen in het noordwestelij ke deel, waar zich een pretpark en het beroemde Weense reuzenrad bevinden. Het gebied is populair in het weekend, wanneer de inwo ners van Wenen er komen. De 4,5 kilometer lange Hauptal- lee door het park is een eitje dank zij de ondersteuning die onze fiets biedt. We zoeven met bijna 30 kilometer per uur over de lan ge laan met aan beide kanten bo men. Eenmaal omringd door al In Wenen word je steeds heen en weer geslingerd tussen modern en klassiek dat groen, is het moeilijk voor te stellen dat je je in een stad met nog 1,7 miljoen andere mensen be vindt. Geen geluid van auto's, al leen het gezang van vogels en pra tende mensen onderbreken de stilte. We zetten onze tocht voort naar het Donau-eiland. Een andere groene oase waar Weners graag hun vrije tijd doorbrengen. We kijken naar verliefde stelletjes in het gras en kinderen die lol ma ken in de waterspeeltuin. Het is lunchtijd. Het terras van een van de restaurantjes aan de oude Donau lonkt voor een bord pasta en verse vis. Op het water maken zeilers hun boot gereed voor een tochtje over de Donau, om hen heen zoeken kinderen verkoeling in de koude rivier. Een eenzame eend maakt zijn rond jes, op zoek naar wat vertier of eten. Na de maaltijd verkennen we het Donaupark. Het park is 80 hecta re groot en biedt een schat aan fiets- en wandelpaden. De 150 me ter hoge, futuristisch ogende Donauturm torent hoog boven al les uit. In de top is een panorama restaurant gevestigd dat rondjes draait. Aan het einde van de middag trek ken we de wandelschoenen aan en pakken we de metro in de rich ting van Kahlenberg. Daar vervol gen we onze weg naar boven door de bossen en wijngaarden. Wenen is de enige stad in Europa die binnen zijn grenzen wijngaar den heeft. En dan niet een paar wijnranken op een verloren heu velrug, maar in een gebied van 700 hectare. Al in de vroege mid deleeuwen lagen de wijngaarden tot binnen de muren van de oude stad. Tegenwoordig vind je ze kris kras door de heuvelachtige buiten wijken. Er zijn maar liefst 230 wijnbouwers in de stad, vanwege de klimatologische omstandighe den allen rond Kahlenberg, Nuss- berg, Bisamberg en Mauer. Na een wandeling bergopwaarts, met prachtige vergezichten, is het tijd om wijnen te proeven. Bij een stevig diner nemen we nog eenmaal de tijd te genieten van het fraaie uitzicht op Wenen. eindredactie jan van Mullem' reizen@depersdienst.nl vormgeving Birgitta Hermans advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl iroene stad Even proeven in de wijngaard van Hajszan bij Wenen. Foto's Debbie de Vries door Debbie de Vries OOSTENRIJK De afstand van Utrecht naar We nen is 1.108 kilometer. Verschil lende vliegmaatschappijen verzor gen dagelijks vluchten. Austrian Airlines, Transavia en KLM heb ben rechtstreekse vluchten. Wenen ligt in het noordoosten van Oostenrijk aan de rivier Do- nau. De stad heeft 1.7 miljoen inwoners en is het cultureel en politiek centrum van Oostenrijk. Meer weten over Wenen, de be zienswaardigheden en accommo daties? Op www.wien.info/en staat heel veel informatie. De Hauptallee in het Prater Park, met aan weerszijden tientallen bomen. reageren? reizen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66