PZC 14 15 wenen Groene stad van Sissi en Strauss 17 hoge veluwe Kriskras door een rijk verleden Danni Lowinski 23 SERIE wsMmsm. ITALIË Het blijft wennen als Italianen elkaar steeds met een hartelijk Grutë Gott begroeten. Maar de autonome provincie Zuid-Tirol behoort dan ook nog geen eeuw tot Italië. Afgezien van de nauwelijks ge sproken Italiaanse taal, is er meer wat de argeloze toerist in het tot Italië behorende Zuid-Tirol in verwarring kan brengen. Ingecheckt in Hotel Quellenhof, iets bui ten Merano, zie je meerdere kinderen en volwassenen in Tiroler klederdracht, zoals Lederhosen en diep uitgesneden Dirndl- jurken, door de lobby lopen. Toch zijn we wel degelijk een paar uur daarvoor via de Brennerpas de Oostenrijks-Italiaanse grens gepasseerd. In Merano ontdekte dokter Huber in 1836 niet alleen de heilzame werking van het microklimaat en de gezonde berglucht, maar ook dat het water uit ondergrondse bronnen een genezende werking kan heb ben. Die bronnen zorgen nog altijd voor het water in de Terme Merano van de stad. Al in 1837 kwam keizerin Elizabeth (Sissi) naar Merano, met haar zieke dochter Marie Valerie. Van hun logeeradres destijds, het kasteel TrauttmansdorfF, kunnen nu nog de botanische tuinen worden bezocht. Maar ook hedendaagse beroemdheden, met hedendaagse problemen als verslaving of obesitas, komen naar Merano. De plaatse lijke bevolking maakt graag grappen over popsterren die veel geld neertellen om in het chique Palace Hotel weken op water en brood te leven, teneinde wat kilo's kwijt te raken. Op een kwartier rijden van het centrum van Merano kun je skiën. Ook dat is wen nen als je net daarvoor een cappuccino op een terras onder een palmboom hebt ge dronken. Meranozooo biedt 42 kilometer aan pistes en berghutten. Behalve spaghet ti kun je er ook wienerschnitzels bestellen. In Pfelders, een autovrij dorp op 1.642 me ter hoogte aan het einde van het Passeier- dal, wacht Erwin Mairginter al op ons. Goedgeluimd, met een vilten hoedje op, geeft hij uitleg hoe je sneeuwwandelt, alvo rens we zelf de plastic schoenen onderbin den. Je hak zit niet vast, wat het wandelen een stuk makkelijker maakt. Na tien minu ten inlopen, gaan we het pad af, de gids voorop. Al snel verbaas ik me erover hoe re latief simpel we steile hellingen nemen, dwars tussen de bomen door. Mairginter laat zien hoe je met je skistokken de hel lingsgraad kunt meten om te zien of het nog veilig is en hoe je de berg af moet glij den met je armen wijd. Aan het einde van de wandeling wacht als extra verrassing een arrenslee. Het paard, een haflinger van 9 jaar, trekt ons moeite loos door de sneeuw. Terug naar het begin punt, waar we met een deken over onze be nen genieten van de omgeving. Bolzano - Bozen in het Duits - is de hoofd stad van Zuid-Tirol. Omdat 73 procent van de inwoners Italiaans als eerste taal heeft, krijg je eindelijk het idee daadwerkelijk in Italië te zijn. De stad kent duidelijk twee gezichten. Het centrum rond Het Walther- plein met de Domkerk heeft laatmiddel eeuwse handwerkersteegjes en de Lauben, WAAR EN WAT een straat met winkels onder de bogen. Aan de rechteroever van de Talvera-rivier werd vanaf 1922 de citta nuova gebouwd. Rationalistische architectuur, waarmee de Italiaanse fascisten Zuid-Tirol wilden vero veren, dat in 1919 was geannexeerd. Een be laden verleden, maar nergens in Italië kun je zo veel fascistische architectuur zien. De plaatselijke VVV heeft zelfs een brochure met een plattegrond waarop alle gebouwen zijn aangegeven. Wat Bolzano ook bijzonder maakt - naast de hoge bergtoppen van de Dolomieten - zijn de vele fruitbomen en wijnranken, die tot pal aan de stadsgrenzen zijn geplant. Elke vierkante meter is benut, zelfs tegen steile hellingen op. Maar er is méér. Toen in 1991 twee wande laars in de bergen een lijk vonden, konden ze het belang van hun vondst niet bevroe den. Het betrof Ötzi, zoals al snel de koos naam van de ijsman luidde. De mummie van 5.300 jaar oud bleek van groot archeolo gisch belang. In het Zuid-Tiroolse Archeo logisch Museum - een voormalig bankge bouw dat sinds 1998 als museum dient - kom je meer te weten over Ötzi: zijn kle ding, zijn gereedschap, zijn schoenmaat (kleine voetjes, maat 38) en hoe hij over leed. Nadat je de mummie in een zwaar beveilig de ruimte hebt kunnen zien, volgt op de derde verdieping nog het beeld dat de Arn hemmers Adrie en Alfons Kennis van hem maakten, van hoe hij er levend uit moet hebben gezien. Een pezig, getatoeëerd man netje van 1.60 meter lang en met een speer in zijn handen. Voor een klas schoolkinde ren is het beeld nog opwindender dan de echte mummie. Met telefoons en iPads wordt Ötzi gefotografeerd, alsof het om de zanger van een boyband gaat. Op de markt van Bolzano, in het centrum van de stad, valt goed te zien hoe vrucht baar Zuid-Tirol is. Kraam na kraam wor den groente en fruit verkocht. Sommige groentes, zoals agretti of Barba di Frate, zijn voor Nederlanders onherkenbaar. En van appels zijn er zestien soorten; van elke honderd appels die in Europa worden ver kocht, komen er twaalf uit Zuid-Tirol. De fruitteelt is een van de bronnen van inkom sten. Dat heeft er mede voor gezorgd dat deze meest noordelijke provincie van Italië een van de rijkste van het land is. Media Een beetje Italiaans ZWITSERLAND OOSTENRIJK Bolzano door Joost Brantjes .4» Arrensleeën met haflingers ervoor trekken wandelaars moeiteloos van de steile berghellingen in Zuid-Tirol richting het dal. foto Joost Brantjes Bolzano ligt op 768 kilometer van Utrecht. Zuid-Tirol kent twee aanvlieghavens: Verona en Innsbruck. Boekingen en vluchtinformatie via www.transavia.com. Meer over Zuid-Tirol: www.suedtirol.info/nl Meer over het Zuid-Ti- roolse Archeologisch Museum www.iceman.it Ötzi, de ijsman. reageren? reizen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65