Blijf uit comfort-zone nu economie aantrekt Nu er weer wat groei in de economie zit, is het aanlokkelijk rustiger aan te doen met bezuinigen en hervormen. Maar pas op voor achterover leunen. SPECTRUM 11 nie bespeeld om het mechanisme van schadevergoedingen in stand te hou den. Het is jammer dat de ganzen in Neder land enkel als probleem in het nieuws komen. Het is een onweerlegbaar feit dat al die ganzen gras eten en dat hun gedrag schade kan berokkenen aan landbouwbedrijven. Hoe groot die schade dan precies is, wordt al een stuk lastiger vast te stellen. Een groot deel van de winter eten ganzen juist op momenten in percelen die niet daadwerkelijk door boeren worden ge bruikt en dus hoeft dat niet als schade te worden gezien. Er blijkt in de win ter 2007-2008 meer dan 900.000 euro uitgekeerd in gebieden waar geen schade was, gewoon omdat het gan- zenbeleid een deel van de boeren vooraf al betaalt voor ganzenopvang. Door verjagen en jacht kunnen gan zen gestuurd worden zolang er alter natieve, geschikte opvanggebieden zijn. Maar op grote schaal blijkt dit moeilijk te realiseren. Daar komt bij dat het verjagen de ganzen samen brengt in dichte groepen. Zonder ver jaging verspreiden de ganzen zich als vanzelf over beschikbare gebieden en daalt daarmee de schade per perceel ook. Vaak tot voorbij het punt waarop er nog met enige redelijkheid over schade kan worden gesproken. Dat - was wat we hoopten te bereiken met het ganzenakkoord. De gans verdient beter. Het zijn bij zondere vogels, die twintig jaar oud kunnen worden en een partner zoe ken voor het leven. Tijdens het broe den hebben die partners een strakke rolverdeling en binnen enkele dagen na het uitkomen van de eieren ont staat een unieke langdurige band tus sen ouders en jongen waarbij de kui kens alles zullen doen om hun ouders te volgen. Bijna een jaar lang grazen ze in familieverband, waarin de nako melingen leren van hun ouders. Waar is goed voedsel? Waar is het veilig? Waar kunnen ze naartoe trekken? In het overvolle Nederland wordt al les ingedeeld en gereguleerd. En wat zich niet houdt aan ons plan wordt te snel gezien als een probleem. Ganzen zijn bijzondere cultuurvol gers in een landelijk gebied dat steeds meer gaat lijken op een industrieter rein in de open lucht. Uit de hoogpro- ductieve weidevelden zijn de weidevo gels verdwenen door het intensieve maaibeleid. Met het verjagen van gan zen zitten we straks met een soort groene doodse vlakte waarin niets an ders meer leeft. Dat komt neer op het verbannen van de natuur uit onze leefomgeving. Aan het begin van het nieuwe jaar kijken we achterom en spreken de onzekere verwachting uit dat het nieuwe jaar voorspoed brengt. Niet raar dus dat de vele mediaberichten de afgelopen we ken gaan over hoop op economisch herstel. Maar we moeten ons niet in slaap laten sussen. We zijn in een nieuwe economische realiteit beland, waarin innoveren en hervormen meer dan ooit nodig is. Bedrijven durven weer te investeren, steeds meer burgers halen de hand van de knip en het vertrouwen van ondernemers en gezinnen in de eco nomie groeit met de dag. De AEX breekt door de 400 puntengrens. In het verleden was herstel op de beurs vaak een voorbode voor herstel van de reële economie. Het Sociaal en Cultu reel Planbureau vatte de stand van het land kernachtig samen: Nederlanders zijn minder somber over de economi sche toekomst. Na jaren economische malaise, hervor mingen en miljardenbezuinigingen snakken we naar positieve berichten over onze economie. Het is tijd om hoopvol vooruit te kijken en dit lijkt niet ongegrond. Ook bij mijn achter ban, de technologische industrie, ge ven diverse indicatoren aan dat her stel in het verschiet ligt. Uit de FME-conjunctuurenquête blijkt dat ondernemers in de technologische in dustrie verwachten dat er medio 2014 weer sprake is van economische groei. De recente NEVI-inkoopmanagersin- dex lijkt dit te ondersteunen: de Ne derlandse industrie maakte in decem ber de meest forse groei door sinds april 2011. Ik kijk vol vertrouwen naar de toe komst. Maar ik negeer waarschuwen de signalen niet. Het Centre for Econo mics and Business Research voorspelt dat onze economie van de achttiende plek wereldwijd nu, afglijdt naar plaats 30 in 2028. Het is toekomstkij- ken, maar een belangrijk signaal. De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) stelde in een lijvig rapport over de verdienkracht van de economie ook al dat het voor Nederland 'tijd is om uit de comfort- zone te stappen'. De WRR heeft gelijk: we zijn in een «Er wachten grote structurele opgaven om het in de toekomst te redden als land nieuwe economische realiteit beland en daar moeten we niet te makkelijk over denken. Het groeivermogen wordt steeds meer bepaald door innovatiekracht, de tucht van interna tionale markten en het vermogen van bedrijven om daar snel en flexibel op in te spelen. We kunnen het ons niet veroorloven om stil te staan en toe te kijken hoe de wereld om ons heen verandert. Maar ik vrees dat we, met zicht op eco nomisch herstel en moe van bezuini gingen en hervormingen, achterover gaan leunen en in slaap sukkelen. Met de gemeenteraadsverkiezingen in aan tocht is het gevaar groot dat politici het beginnende herstel aangrijpen om noodzakelijke hervormingen te ver zachten of zelfs uit te stellen. Het her stel is broos en echt niet in elke sector of elk bedrijf gaat het goed. Belangrij ker nog: er wachten grote structurele opgaven om het ook in de toekomst te redden als land. Doorpakken met hervormen is geen vraag, het is een noodzaak. Ik denk dan bijvoorbeeld aan heuse stappen maken met innovatiegericht inkopen door de overheid. De overheid kan veel meer dan nu haar rol als eerste ge bruiker van nieuwe producten en technieken pakken. Deze machtige in koper neemt een grote diversiteit aan producten af: van straatverlichting tot veiligheid via ICT-systemen en van nieuwe gebouwen tot voertuigen. Je hoeft niet traditioneel in te kopen, je kunt ook een deel van de middelen inzetten voor wat risicovoller investe ringen. Dat vraagt om lef en visie, maar juist dat is een belangrijke sti mulans voor innovatie. Ook is het zaak dat er een modernise ringsslag wordt gemaakt bij de tot standkoming van collectieve arbeids voorwaarden. Voor het draagvlak van dit soort afspraken is het noodzakelijk dat alle werknemers, ook de jongeren, zich optimaaf vertegenwoordigd voelen. Daar moeten we ons hard voor maken. Daarnaast moet, om snel en flexibel te kunnen inspelen op de nieuwe economische realiteit, opti maal ruimte worden geboden aan maatwerk voor bedrijven en werkne mers. En om in de eredivisie van de export te blijven meespelen, moet echt werk worden gemaakt van een gelijk speel veld op exportfinancieringsgebied. Ne derlandse kapitaalgoederenexporteurs verliezen structureel concurrentie kracht zolang andere landen hun be drijven aantrekkelijker financierings condities aanbieden. Om te zorgen dat we een speler van formaat op de wereldmarkt blijven, moeten we blijven hervormen en vol op ruimte blijven geven aan innova tie. illustratie Censuur eren? epersdienst.nl door Ineke Dezentjé Ineke Dezentjé Hamming-Blue- mink leidde handelsmissies over de hele wereld om de Nederlandse havensector te promoten. In 2003 werd ze Tweede Kamer lid voor de VVD. Sinds 2011 is zij voorzitter/ directeur van ondernemers organisatie FME-CWM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63