I I Op de gans wordt karaktermoord gepleegd. De gans wordt te gemakkelijk gezien als veroorzaker van schade. Met dat beeld is voor boeren geld te verdienen en komt er ruimte voor jacht. 10 SPECTRUM té De publieke opinie wordt bespeeld om schadevergoedingen in stand te houden opinie ét Met het verjagen van ganzen zitten we straks met een soort groene, doodse vlakte e vergeten ge makkelijk wat een bij zondere vo gel de gans is. Zonder gans wordt het platteland tot een grote doodse groene vlakte. Het aantal overwinterende ganzen in Nederland is sinds 1980 toegenomen van een half miljoen tot bijna twee miljoen in 2012. Het merendeel van deze overwinteraars trekt in de zomer naar het buitenland, naar koudere stre ken, om daar te broeden. Broedende ganzen, die het gehele jaar in Neder land verblijven, waren decennialang verdwenen, maar zijn terug. Hun aan tallen nemen nog sneller toe. Geschat wordt dat er in de zomer van 2012 600.000 ganzen in Nederland verble ven. De verklaring voor deze sterke groei in zomer en winter zijn vooral de zwa re bemesting en andere ontwikkelin gen in de intensieve, bijna industriële landbouw. Hierdoor is het voedsel voor de ganzen ontzettend verbeterd in winter en zomer. Moesten ze aan vankelijk nog naar broedgebieden in het noorden trekken op de groene golf van voorjaarsgras met een hoog eiwitgehalte, tegenwoordig is het ei witgehalte van het gras de hele zomer voldoende hoog en blijft de grasmat bovendien kort door intensief maaien en beweiden. Ganzen zijn slim en in staat om zich snel aan te passen aan veranderende omstandigheden. Zonodig verplaat sen ze zich door heel Europa om de beste plekken te vinden om te verblij ven. Die plekken moeten in de broed tijd ook niet te veel roofdieren heb ben. De vos, die nogal wat ganzeneie ren en -kuikens kan verorberen, is in Nederland vogelvrij verklaard om kip pen en weidevogels te behouden. Het overzomerende deel van de ganzenpo- pulatie heeft dat ervaren en brengt veel nakomelingen voort met dezelfde ervaring. De meningen over de wilde ganzen zijn sterk verdeeld tussen landbou wers, jagers, natuurliefhebbers en na- *32' tuurbeschermers. Even leek het erop dat de tegenstellingen overbrugd kon den worden in een gezamenlijk gan- zenakkoord. Maar in december over leed dit akkoord definitief. Een deel van de achterban van de boerenorgani saties stelde nieuwe eisen, terwijl ze 7,5 miljoen euro per jaar krijgen ter compensatie van verlies aan inkom sten ganzen. De schadeafwikkeling is verworden tot een mechanisme waarbij het 1 gen over ganzen wordt beloond met uitkeringen - klagen is dus lucratief gemaakt. Een neveneffect hiervan is een soort publieke karaktermoord op de gans, die meestal in één adem wordt ge noemd met schade. De eigen bijdrage van de landbouwsector aan de toena me van ganzen wordt bewust wegge laten en in feite wordt de publieke opi- Gans verdient beter imago Dr. Maarten Loonen is uni versitair docent Arctische Ecolo gie aan de Rijks universiteit Groningen. Hij heeft expertise op het gebied van biologie, ecologie van de poolgebieden, ganzen en migratie. door Maarten Loonen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62