Gouden Kat SPECTRUM 9" standplaats Dubai Harold Doornbos geen racisten. Verderop in de straat wonen Bulgaren, die spreken Duits, ze hebben een baan, hun kinderen gaan naar school. Met hen hebben we geen enkel probleem." Officieel vestigden zich de afgelopen jaren 360.000 Roemenen en Bulgaren in Duitsland. Aangenomen wordt dat het er in werkelijkheid veel meer zijn. Onder hen bevinden zich hoogopge leide specialisten, die snel een baan vinden. Maar er kwamen ook veel im migranten zonder opleiding. Comple te Roma-dorpsgemeenschappen ont vluchtten de armoede en discrimina tie in eigen land. De meesten hebben geen diploma, spreken geen Duits en zijn werkloos. Ze gedragen zich vaak onaangepast omdat zij de clanregels boven alles stellen. Afgelopen zomer liep de situatie in Duisburg-Rhein- hausen uit de hand. Gemaskerde, link se 'anti-fascisten' wierpen zich op als burgerwacht voor de Roma en vielen - bewapend met ijzeren staven en pepperspray - buurtbewoners en rechtse tegendemonstranten aan. De antifa's verschansten zich in het ge bouw van Barisic, dat daarna door de politie werd bestormd. Eenmaal bin nen werden de agenten door de anti fa's én door Roma belaagd. „Wij zaten er middenin", zegt Halle. Burgemeester Sören Link (SPD) hekel de de 'Krawalltouristen' (reltoeris- ten). Politici, sociaal werkers en poli tie sloten zich aan bij de verontruste burgers: dit kon niet de bedoeling zijn van de open grenzen in Europa. Huisbaas Barisic begreep de signalen. Hij zet per april aanstaande alle Roma op straat, zo'n 700 mensen. Waar die heen moeten? De gemeente moet maar voor woonruimte zorgen, vindt Barisic. De gemeente stelt woningen beschikbaar, maar hoopt vooral 'op de mobiliteit van de Roma'. Met andere woprden: 'Alsjeblieft, verdwijn'. In Duisburg, een stad in Noord- rij n-Westfalen met 488.000 inwo ners, wonen inmiddels zo'n 10.000 Oost-Europese Roma. „Wij doen niet aan sociaal werk, maar aan crisis-be- strijding", zegt Edin Pusic, een sociaal werker die zich voor Roma inzet. Hij somt de problemen op waar hij tegen aan loopt: overbewoning, prostitutie, fraude met kinderbijslag, clanruzies, diefstal, gezondheids- en hygiënepro- blemen. Wantoestanden die je ook aantreft in andere steden. Zoals in het naburige Dortmund, nog zo'n verarm de industriekern, waar huisjesmelkers leegstaande, verkrotte woningen voor woekerprijzen verhuren. En ook in Mannheim, Keulen, Frankfurt am Main, Hamburg en Berlijn. De Duitse Vereniging van Gemeen ten sloeg vorig jaar alarm in een op merkelijk kritisch rapport. 'Duitsland is niet voorbereid op de opvang van zoveel nieuwkomers', schreef de vere niging. 'Politici in Brussel en Berlijn gaan in hun beleid volkomen voorbij aan de realiteit'. Lang drongen derge lijke signalen niet of nauwelijks door tot de landelijke politiek. Die brandde de vingers liever niet aan zo'n heikel onderwerp als de overlast door immi granten. Al helemaal niet als het gaat om Roma, van wie velen onder Hitier het slachtoffer werden van vervolgin gen. Totdat deze maand de conserva tieve regeringspartij CSU aan de bel trok. Partijleider Horst Seehofer waar schuwde voor de 'immigratie van ar moede' nu Roemenen en Bulgaren ook zonder werkvergunning op de Duitse arbeidsmarkt mogen komen. Seehofer rekende voor dat 10 procent van de Roemenen en Bulgaren in Duitsland leeft van staatssteun. In Duisburg, Dortmund en Berlijn is dat 25 procent. Ruim 30.000 van hen krij gen kinderbijslag, terwijl veel kinde ren in het land van herkomst wonen. De kinderbijslag tan voor een groot gezin oplopen tot 1.418 euro per maand. Daar komen ziektekosten- en huurtoeslagen bij. Bovendien eist Brussel dat het recht op bijstand ook geldt voor nieuwkomers, die niet ac tief op zoek zijn naar werk. In de ogen van critici een uitnodiging aan nog meer 'Oost-Europese gelukzoekers'. Seehofer waarschuwde dat 'wie be driegt, eruit vliegt'. Maar in de straten van Duisburg wordt om dit soort reto riek schamper gelachen. Hier bepalen niet politici en politie de regels, maar mensensmokkelaars, koppelbazen, huisjesmelkers en malafide werkge vers. Zij cashen van elke Roemeen of Bulgaar 50 euro 'ontmoetingsgeld', soms wel 300 euro per maand voor een bed in een zogenoemd matrassen- pakhuis, 150 euro voor de inschrijving bij de gemeente en 20 euro voor een telefoonabonnement. „En toch is het hier beter dan in Bulgarije", vindt Kijk om je heen, het is hier een smerige bende geworden Claudio (21), een Roma die sigaretten koopt in de drukke Wanheimer- strasse. Net als veel andere Roma in de Duisburgse probleemwijk komt hij uit het Bulgaarse Sjoemen. „Daar is voor ons geen toekomst." Verderop, in café Sofia, klagen Koerdi sche mannen dat er voor hen geen werk meer is. „Die Oost-Europeanen laten zich voor een paar euro per uur uitbuiten", moppert Aras (31). Hij en zijn vrienden willen weg uit de wijk en het liefst ook uit Duisburg. „Kijk om je heen, het is hier een smerige bende geworden." Benjamin Marx kent de problemen. De goedmoedige vijftiger is in Berlijn manager bij de katholieke Aachener Siedlungs- und Wohnungsgesell- schaft, zeg maar woningcorporatie. „De mensen in Duisburg worden aan hun lot overgelaten", vindt Marx. Even dreigde in de Berlijnse achter standswijk Neukölln een soortgelijke situatie als rond het Problemhaus in Duisburg-Rheinhausen. Honderden inwoners van het Roemeense dorp Fontanelle hadden onderdak gevon den in een uitgewoond flatgebouw. „De overlast was enorm", herinnert Marx zich. „Eén toilet voor twintig mensen, dat soort toestanden." Marx trok zich het lot van de Roma aan. Voor zijn woningcorporatie kocht hij het pand, liet het renoveren en noemde het naar zijn leermeester Arnold Fortuin, een katholieke geeste lijke die tijdens de oorlog honderden Sinti en Roma redde uit handen van de nazi's. Het Arnold-Fortuin-Haus geldt nu als een van de meest succes volle integratieprojecten in de Bonds- repubiek. Marx wordt door Roma ver eerd als een heilige. „Ik had geen alter natief', zegt hij bescheiden. De Roma in het Fortuin-Haus krijgen intensieve begeleiding. Ze volgen taal cursussen, leren hoe het openbaar ver voer functioneert en worden wegwijs gemaakt in de bureaucratie. „Het is mooi dat het gelukt is", zegt Marx, „maar dit is natuurlijk niet de oplos sing." De oplossing moet liggen in Roemenië en Bulgarije zelf. „Die lan den moeten de miljarden uit Brussel gebruiken om de levens van deze mensen ter plekke te verbeteren. Nu zijn ze de Roma liever kwijt dan rijk. Laat de Duitsers het maar opknappen, denken zij." Zo krijg je misstanden als die in Duisburg. „Dat mogen we niet langer toestaan." Ik kan wel weer over oorlog, ellende en dode mensen in Syrië schrijven, maar dat soort verhalen maak ik al ruim twin tig jaar. Dus deze keer vanuit het Mid den-Oosten het uiterst triviale verhaal van mijn kat. Ongeveer negen jaar geleden zag ik een paar weken oud katje liggen in de goot voor m'n ap partement in Beiroet. Het hongerige beestje zat helemaal onder de zweren. En om het nog zieli ger te maken was een auto over z'n staart gere den. Aangezien ik ronduit een softie ben, pakte ik de smerige kat op en nam hem mee naar huis. Ik gaf hem de naam Oggi, al vond een Ne derlandse collega dat Schurftie beter bij hem paste. Oggi groeide al snel op tot een uiterst gezonde en gezellige kat. Net als veel van zijn soortgeno ten hing hij veelvuldig in de gordij nen en luisterde ik meer naar hem dan hij naar mij. Ik snap nu wel waarom je geen katten ziet in een circus. Maar één ding realiseerde ik me niet. Dat deze nietsnuttige veelsla- per me tot nu toe 15.000 dollar zou gaan kosten. Da's dus bijna een hal ve kilo goud. Als journalist ben ik regelmatig van huis. Vóór vertrek breng ik Oggi dan keu rig naar een kattenhotel, waar hij een beetje wordt vertroeteld. Ik Beiroet kostte dat 7 dollar per dag. Dus na twee weken was ik 100 dollar kwijt. Dat valt te overzien. Maar toen ik vier jaar geleden naar Dubai ver huisde, begon het een beetje uit de hand te lo pen. Alleen al om Oggi van Beiroet naar Dubai te transporteren, betaalde ik 1.300 dollar. Mijn eigen ticket voor dezelfde reis kostte slechts 150 dollar. Verschil moet er blijven. Dubai heeft alles. Dus ook een kattenhotel. Prachtig hoor. Oggi heeft er een mooi hok en zelfs een privé-tuintje. Hij eet Sheba. Probleem is dat dit 25 dollar kost, per dag. Geloof me, afge zien van het hoogste gebouw ter wereld heeft Dubai ook de duurste kattenhotels op de pla neet. Ik ben regelmatig een maand of langer op reis - bijvoorbeeld naar Libië, Syrië of Pakistan. Als ik terugkom in Dubai ga ik traditioneel eerst even langs mijn bank. Want vaak reken ik 700 dollar af voor Oggi, 500 dollar is een mee valler. Vorige week was ik weer eens 900 dol lar kwijt. Ter vergelijking: het huis dat ik in Pa kistan huur, kost me 350 dollar per maand. Da's de helft goedkoper dan Oggi's prinselijke ver- blijfjplaats. Neem dan geen kat, hoor ik u al zeggen. Maar ik kan hem toch moeilijk door de shoarma doen? En eerlijk is eerlijk: na negen jaar wordt-ie toch een maatje van je. De crux van dit verhaal is echter dit: ik heb ook nog een paard. Dus als ik failliet ben, weet u waarom. ZATERDAG 18 JANUARI 2014 De flat waar de Roma nu nog verblijven, is volledig uitgewoond. De Duisburgse Koerd Aras reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61