Tientallen scholieren geen diploma BINNENLAND 5 Het dossier van de grootste examenfraude ooit leest als een filmscenario. mM' fil 1 1 1 lil 1 RECONSTRUCTIE ROTTERDAM - Het begint met een bal op het dak. Een van de leerlin gen van scholengemeenschap Ibn Ghaldoun ontdekt een luik als hij zijn voetbal zoekt. Dat blijkt de toegang tot de kluis waaruit later 27 examens worden gestolen. Het begin van een examenaffaire die zijn weerga niet kent. Ibn Ghaldoun in Rotterdam is een islamitische school voor vm- bo, havo en vwo en al jaren om streden. De bijna 700 leerlingen komen voornamelijk uit Marok kaanse gezinnen. Er zijn voor mil joenen euro's schulden. De On derwijsinspectie is er kind aan huis. Verhalen doen de ronde over docenten die leerlingen mat sen, over onbevoegde leerkrach ten, over bestuurders die reisjes naar Mekka maken, over declara ties die niet kloppen. Het is zeker geen doorsnee school. Op Ibn Ghaldoun liggen alle exa mens 2013 sinds woensdag 17 april in een kluis op de eerste ver dieping. De dan 19-jarige Kamal (5 havo) en zijn 18-jarige school vriendin Safae (6 vwo) weten dat, zo komt naar voren uit getuigen verklaringen. En ze horen van an dere leerlingen dat ze via het dak luik en het daaronder gelegen sys teemplafond bij de examenstuk ken in de kluis kunnen. Een van hun 'schoolmatties' is Anass (dan 18), zoon van de voormalige direc teur van Ibn Ghaldoun. Ook Anass wordt later een van de ver dachten, als gangmaker en omdat hij samen met anderen op de uit kijk zou hebben gestaan toen Ka- mal en Safae inbraken. Eerst probeert het duo uit of hun waagstuk kans van slagen heeft; of ze onder het dak, over het pla fond op de juiste plek kunnen ko men. Als dat met een verkenning op dinsdag 30 april blijkt te luk ken, gaan ze voor het 'echie'. Op woensdag 1 mei gaan Kamal en Sa fae naar binnen, terwijl onder an deren Anass en Lyas een oogje in het zeil houden. Lyas (18) is dege ne die aan het begin van het schooljaar zijn voetbal kwijt was. Ze zijn met de auto van de vader van Anass. Diens oudere zus Sala- hodin (20) rijdt. De kraak slaagt. Volgens verhoor- verslagen worden de verpakkin gen, zogeheten sealbags, de volgen de dag thuis bij Anass losgesne den. Met iPhones en Blackberry's fotograferen de verdachten de ge stolen examenstukken. Ze lijmen de plastic zakken weer zorgvuldig dicht. Nadat de stukken op vrij dag 3 mei zijn teruggelegd in de kluis, merkt niemand iets op Ibn Ghaldoun. Ook later, als ze tevoor- Jm mm f: I jr f schijn worden gehaald voor de examens, zou geen mens wat in de gaten hebben gehad. De verdachten hebben die eerste keer 'maar' een deel van de exa mens gestolen, voornamelijk die, die ze zelf nodig hebben. Maar er valt geld te verdienen met deze spiekbriefjes 3.0, ontdekken de durfals. Ze maken een reeks e-mailaccounts aan met adressen als engels2013@hotmail.com of economieoio@live.nl. In de map pen 'inbox' of'concepten' stop pen ze de foto's van de examen stukken. Wie de verdachten be taalt, krijgt in ruil de inlogcodes om de mailaccounts te kunnen openen en de foto's over te sturen naar eigen smartphones of pc's. De handel floreert, op Ibn Ghal- doun, maar ook daarbuiten. Op het Centraal Station en in de bibli otheek worden scholieren van di verse Rotterdamse scholen bena derd of ze interesse hebben. De bedragen variëren van 15 tot 30 euro per examen. Je kunt ze ook voor niks krijgen als je twee klantjes aanlevert die wel betalen, zo wordt er gedeald. De examen- business loopt zo goed, dat een tweedë inbraak wordt gepland om ook andere vakken te verove ren. Zaterdag 25 mei gaan Kamal en Safae - nog steeds volgens ge tuigenverklaringen - terug via het dakluik. Zelfde truc, zelfde proce dure, zelfde resultaat. Ze pakken stukken die nog net op de laatste examendagen gebruikt kunnen worden. Volgens justitie brengen ze daarmee het aantal gestolen examens voor vwo (15), havo (10) en vmbo (2) op een totaal van 27. Rector Bart Renders, een voorma lig onderwijsinspecteur die sinds 2012 de omstreden Ibn Ghaldoun in het gareel probeert te krijgen, heeft van dat alles geen vermoe den; totdat op dinsdag 28 mei het gestolen vwo-examen Frans voor iedereen beschikbaar blijkt op in ternet en landelijk nieuws wordt. Het is een examen dat de volgen de dag, de laatste examendag, zou worden afgenomen. Een 19-jarige internet-hacker, die niets met de diefstal te maken heeft, had het examen bij toeval ontdekt en op internet geplaatst. De Rotterdammer staat dezer da gen terecht omdat hij 'als hobby en vanwege de spanning' in Ne derland meer dan 2000 compu ters kraakte en gegevens open baar maakte. Het examen Frans zette hij op internet omdat hij het 'oneerlijk' vindt dat bepaalde scholieren voorkennis hebben. Het uitgelekte stuk blijkt afkom stig van Ibn Ghaldoun, hoort rec tor Renders tot zijn grote schrik. De Rotterdamse politie gaat de examendiefstal uitpluizen. Ze ont dekt zwarte strepen op het pla fond in de kluis en tal van vinger afdrukken op sealbags en docu- maJ* DEN HAAG/ROTTERDAM - Vele tien tallen scholieren die betrokken waren bij de examendiefstal in 2013, hebben hun diploma niet ge haald of kregen aangepaste cijfers. Dat meldt staatssecretaris Sander Dekker van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap binnenkort aan de Tweede Kamer. De examenkandidaten, vooral in Rotterdam maar ook in andere steden, kochten of kregen foto's van de examenstukken. Die wa ren in mei vorig jaar bij twee in braken gestolen uit de kluis van de inmiddels failliet verklaarde en gesloten scholengemeenschap Ibn Ghaldoun. De staatssecretaris van Onder wijs werkt aan een overzicht van de gevolgen van deze geruchtma kende affaire. Daarbij waren min stens veertig scholieren betrok ken, maar waarschijnlijk veel meer. Elf van hen moeten vanaf maan dag 27 januari verschijnen voor de Rotterdamse rechtbank voor hun aandeel in de examenffaude. De rechtbank trekt een week uit voor dat proces. Een aantal jongeren werd uitgeslo ten van examen, van anderen werd het examen ongeldig ver klaard. Soms besloten scholen het diploma niet uit te reiken of pas ten ze de cijferlijsten aan. Een deel van de betrokken eindexa menkandidaten heeft zijn diplo ma zelf ingeleverd en hoopte op herkansing. In een paar gevallen is dat ook gebeurd. menten. Tientallen scholieren en docenten worden verhoord. Leer lingen die de bui voelen hangen, melden zich bij de vertrouwens persoon op school. Verdachten die hem knijpen, proberen bij de politie anderen de schuld in de schoenen te schuiven. Jongeren die eerst schoolvrienden waren, bedreigen elkaar nu, uit angst ge noemd te worden. Binnen een paar dagen zijn hoofdverdachten Kamal, Safae en Anass in beeld. Er volgen er nog veel meer. Via de Amerikaanse autoriteiten vraagt justitie aan Microsoft om mede werking. Het softwarebedrijf le vert de IP-adressen van de compu ters waarmee de e-mailadressen voor de examenstukken zijn aan gemaakt en van die waarmee is in gelogd om de foto's van de exa mens te bemachtigen. De namen van verdachte dieven, helers, ko pers en gebruikers duiken in een lange rij op. Hele klassen blijken te weten van de diefstal. Er werd met branie over gepocht, al zeggen docenten dat ze niets in de gaten hadden. De groep voornaamste verdach ten was al groot en tientallen leer lingen hadden foto's van examen stukken verspreid. Met zoveel be trokken jongeren, moest het exa menhandeltje wel fout lopen. ZATERDAG 18 JANUARI 2014 Dakluik naar spiekbriefje door John Bas tmm&tzzisw*- - -- s "1 1 5 -I s i i If "i M M§ If- h i Leerlingen in een klaslokaal op de eerste verdieping van scholengemeenschap Ibn Ghaldoun in Rotterdam-Zuid, vorig jaar toen de school nog open was. foto Robin Utrecht/HH De groep dieven stal bij de twee inbraken in totaal 27 verschillende examens uit de kluis van scholenge meenschap Ibn Ghaldoun in Rotter dam. 15 De bedragen die de examendieven vroegen, varieerden van 15 tot 30 euro per examen. Wie twee betalende klanten aanleverde, kreeg een examen voor niets.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5