R o Hij is bijna 80 jaar. Maar stoppen met werken? Acteur Bram van der Vlugt wil er niet van ho ren. Hij is bang om vergeten te worden. Maar nog meer voor 'dokter Alzheimer'. 2 SPECTRUM interview ii Ik mag dan een oude man zijn, ik wil graag nog meedoen met het leven ééOp mijn 79e heb ik staan stunten in een dakgoot. Dat had ik nog nooit gedaan Bram van der Vlugt kijkt me uitdagend aan. Toch niet weer zo'n journalist die denkt dat hij aan zijn afscheidstournee be gint? Met veel bravou re poneert hij een opmerking in die richting. „Dat vooroordeel moet ik er uit slaan." Hij speelt het. Een beetje aangedikt, dat wel. Maar hé: hij is ac teur. En wat voor eentje! Dp weg naar zijn 8oste verjaardag en nog altijd ge wild. „Mijn agenda staat tot half 2016 vol", vertelt hij trots. „En daarna zie ik wel weer verder." Een brede lach. Ogen die stralen. Op geven? „Waarom zou ik", reagèert Van der Vlugt nuchter. „Toneel is ont zettend leuk. Ik wil daar graag bij ho ren. Ik mag dan een oude man zijn, ik wil graag nog meedoen met het le ven. Weet je: ik ben bang dat ik uit beeld raak. Gelukkig kan ik op het to neel mijn partijtje meeblazen." Een donkere vrijdagmiddag in Am sterdam. We spreken elkaar in de hal van een groot pand in de voormalige houthaven van de hoofdstad. Bram van der Vlugt loopt me wat vermoeid tegemoet. Na een hele dag repeteren nog een interview, daarna met zijn vrouw ergens eten en dan naar de ope ra. Om vervolgens zaterdagochtend opnieuw het repetitielokaal op te zoe ken. Een volle agenda dus. Van der Vlugt blijft vriendelijk. „Zo gaat het", legt hij uit. „Sinds 2010 speel ik min der voorstellingen per week. Maar zo'n repetitieperiode blijft intensief. Dan kan ik niet zeggen dat ik maar een paar dagen kom meedoen." Het is voor hem een 'fijn vooruit zicht' dat zijn toneelavontuur voorlo- pig nog een tijdje doorgaat. „Ik heb het geluk dat ik gevraagd word voor rollen. Ik hoef niet te solliciteren. Eén toneelstuk per jaar is voldoende. Als dat weg zou vallen, ga ik me vervelen. Ik bevind mij in een luxepositie: ik kan de dingen doen die ik graag wil doen." Hij noemt het een soort van versla ving. Een behoefte aan aandacht. „Ik speelde met Joost Prinsen vorig sei zoen in het toneelstuk Oude meesters. Daarin zegt zijn personage op een be paald moment tegen het mijne: 'Ie bent geen acteur, je bent een aan dachttrekker'. Dat zijn wij, acteurs, na tuurlijk ook allemaal. We doen iets en vinden het prettig als andere mensen daarnaar kijken." Als oudere acteur kan hij meerwaarde geven aan sommige rollen, stelt hij. „Het is een tijdje mode geweest dat jonge mensen alle rollen in een-toneel stuk speelden. Dat is gelukkig weer voorbij. Er zijn genoeg mooie toneel stukken met rollen voor oude acteurs. Ik sta nu in On golden pond. Het karak ter dat ik speel, wordt in dat verhaal 80 jaar. Dan is het logisch dat je die rol door iemand laat spelen die onge veer die leeftijd heeft." Oppassen is het wel, benadrukt Van der Vlugt. „Het moet geen trieste ver toning of iets meewarigs worden. Ik wil dat mensen mij beoordelen op de kwaliteit die ik lever. Ik zou het ver schrikkelijk vinden als iemand zegt: 'oh, hij kan nog goed de tekst onthou den'. Dat moeten we niet hebben. Een rol spelen is meer dan dat." Een trieste vertoning. Hij huivert bij de gedachte dat het hem zou overko men. „Ik probeer 'dokter Alzheimer' buiten de deur te houden. Dat lukt, want ik weet zijn naam nog." Van der Vlugt bedoelt het als grapje. Tegelij- kertijd kijkt hij met bange voorgevoe lens naar zijn oude dag. „Alzheimer hangt als een zwaard van Damocles boven mijn hoofd. Mijn angst is dat mijn geest het leven niet meer kan bij houden." Een korte stilte. De werkelijkheid, be seft hij, is wreed. „Ik weet dat veel mensen die jonger zijn dan ik, al in een verpleeghuis zitten. Maar ik zie ook ouderen die tot op hoge leeftijd actief kunnen zijn. Ik ken mensen die in de negentig zijn met wie je een nor maal gesprek kunt voeren. Daar trek ik me aan op. Ze geven me een fijn ge voel. Het besef'ik kan nog een tijdje mee' doet mij goed. Heel hoopvol." Het is wel aanpassen aan de mogelijk heden. „Op mijn leeftijd heb je nu eenmaal minder energie dan wanneer je jong bent. Een paar jaar geleden ben ik begonnen met het terugbren gen van het aantal voorstellingen dat ik speel. Vijf tot zes keer per week lukt gewoon niet meer. Drie keer in de week op toneel staan is voldoende. Anders word ik moe. Elke voorstel lingsdag staat, vanaf het moment dat ik opsta, in het teken van die voorstel ling. Dat voelt aan als een vorm van terreur. Maar als ik op het toneel sta, is het elke keer weer een feestje." Als hij zou willen, kan hij het hele jaar door spelen. „Ik moet veel rollen afhouden. Het leuke is dat ik de laat ste jaren dingen doe die ik nooit eer der heb gedaan. Spelen op het reizen de theaterfestival De Parade bijvoor beeld. We deden er met zes bejaarden een absurd stuk in een tent. Het liep storm. Dat was smullen; ik voelde me een kermisklant." Of neem de opnames voor de Sinter klaasfilm die eind dit jaar in de biosco pen te zien is. „Ik moest in een dak goot lopen. Natuurlijk is zo'n scène grotendeels trucage. Maar voor één moment moest ik echt in die dakgoot staan. Er was een stuntman opgetrom meld om dat voor mij te doen. Maar ik wilde dat per se zelf eens meema ken. Moet je nagaan: op mijn 79e sta ik te stunten in een dakgoot. Dat had ik nog nooit gedaan." Zo veel werk betekent veel van huis zijn. Zijn vrouw klaagt nooit, zegt hij. „Zij is twintig jaar jonger dan ik en leeft niet in die toneelwereld. Maar ze begrijpt het vak wel heel goed. Af en toe geeft ze mij een opdracht mee. Zo van: 'let vandaag daar eens op'. Dat helpt mij enorm. Mijn vrouw voelt heel goed aan waar ik af en toe de aan dacht op moet richten." De rol die hij de komende maanden speelt in On golden pond komt dicht bij hemzelf. „Als je bijna 80 bent, is het leven kort. Ie draagt een groot ver leden met je mee en van de toekomst blijft weinig meer over. Zo ervaar ik dat ook. In dat toneelstuk speel ik een man die de weg een beetje kwijtraakt. Daar ben ik ook zelf bang voor: hangt zoiets boven mijn hoofd als ik voor die tijd al niet lichamelijk ben afge knapt? Als je hoofd niet meer meewil, kun je het als mens fysiek nog lang volhouden. Die gedachte vind ik on verdraaglijk. Aan de andere kant: het schijnt zo te zijn dat je er zelf minder last van hebt." De dood, stelt hij, is natuurlijk onher roepelijk. Met dat gegeven kan hij pri ma leven, zo lang de weg naar dat defi nitieve einde maar niet met veel ellen de is omgeven. „Ik zou het jammer vinden als de dood mij nu al kwam halen. Ik heb het nog vreselijk naar mijn zin. Ik ben een behoorlijk ego centrisch mens, maar beschik geluk kig ook over empathie. De angst om de regie kwijt te raken, blijft groot." Hij verjaagt de somberte met een glimlach. Een herinnering komt zo maar naar boven. Een kwart eeuw lang speelde hij de rol van Sinterklaas. Ook na zijn afscheid kroop hij nog een paar keer onder de mijter van de goedheiligman. „Eind 2014 komt de film Sinterklaas vs de kerstman uit. Daarin speel ik een demente man die denkt dat hij Sinterklaas is." Een gul le, schaterende lach. „Ik vind dat wel een mooie manier om definitief af scheid te nemen van die rol." EP Angst voor de wrede werkeli j kheid door Martin Hermens MM 4*4 t Wff Bram van der Vlugt (Den Haag, 28 mei 1934) volgde een opleiding aan de Amsterdamse Toneelschool. In 1970 was hij een van de oprichters van Toneelgroep Sater, waar hij tot 1974 ook als speler actief was. Daar na koos hij voor rollen bij theaterge zelschappen en in vrije producties. In 2000 won hij de Louis d'Or voor zijn hoofdrol in het stuk Kopenhagen. Hij speelde in televisieseries en films. Van 1986 tot en met 2010 was hij jaarlijks dé Sinterklaas van Neder land. Momenteel speelt hij met Liz Snoijink (vervangster van de gebles seerde Jenny Arean) in het toneel stuk On golden pond. Van der Vlugt is getrouwd en heeft vijf kinderen. reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54