y/C volgende keer weer! www.dejongintra.nl Het huis op de heuvel Een nieuwe bibliotheekwet is hard nodig, want de bieb is meer dan een collectie boeken, vindt minister Jet Bussemaker. 4 BINNENLAND f é&f/P Hel was alweer vijfentwintig jaar na ie oorlog, maar op. Aruba deden ze de bevrijding nog eens dunnetjes over Bus reizen Auto reizen Vlieg reizen Verre reizen *9,Pt$> 1 wÊÊÊSÊSIÊÊmê INTERVIEW DEN HAAG - Op het Spui in Den Haag ziet Jet Bussemaker de bieb van nu: de VW en een café in de hal, muziekoefenruimtes, pc's met kranten uit de hele wereld en vooral 'lekker druk'. „Het draait in bibliotheken al een paar decennia om veel meer dan boeken", constateert de minister van Onderwijs, Cultuur en We tenschap (PvdA). Daarom past ze nu de wet aan. Gisteren ontving de Tweede Ka mer haar voorstel. Maar heeft ze nog wel voldoende aandacht voor de fysieke bieb? Wat gaat er veranderen? „We creëren een digitale biblio theek. De Koninklijke Bibliotheek in Den Haag is daar al mee bezig. Ze verzamelt e-books, volgende week worden er 5000 beschikbaar gesteld. Maar ze ontsluit ook digi tale databanken: kranten, tijd schriften, muziek en film." De bieb om de hoek is verleden tijd? „Onzin. Maar de grootte van filia len zal slinken. Ik ken vestigingen waar nog tien dezelfde boeken op een rij staan. Dat is overbodig. Het aantal uitleningen is met 42 procent gedaald sinds 2009. Jonge generaties doen bijna alles online. Maar voor de kernfuncties: kennis overdracht, informatievoorzie ning, taal- en leesbevordering, overdracht van literatuur, voor leesuren, blijft de bibliotheek van belang, óók fysiek. Laaggeletterd- heid blijft een groot probleem." Maar u doet niets om filialen open te houden. „Bibliotheken zijn een gemeente lijke verantwoordelijkheid. Ik wil niet op die stoel gaan zitten, om dat gemeenten veel beter weten wat er nodig is ter plaatse. Boven dien wil ik de creativiteit niet be lemmeren. Ik oordeel niet over waarom Utrecht deze week heeft besloten geen nieuwe bieb te bou wen (daar zou een nieuwe bieb met filmhuis komen, red.). Ge meenten kunnen ook creatief om gaan met leegstand: neem een Dat klinkt wel erg grootstedelijk. „Maar ook in dorpen is van alles mogelijk. Zoals het 'kulturhus', dat in het oosten veel voorkomt. In de gemeente Borne deelt de bi bliotheek een pand met een thea ter, muziekschool en filmhuis." Blijft de bibliotheek gratis voor kin deren volgens de nieuwe wet? „In de praktijk is het bijna overal gratis. Toch vragen sommige ge meenten vanaf 16 jaar een bijdra ge om de financiering rond te krij gen. Ik wil ze daarin vrij laten. Het belangrijkste is dat de biblio theken blijven bestaan." U gaat over digitale abonnementen. Zijn die wel gratis voor 18-min? „Nee, dat kunnen we niet regelen. Als we e-books gratis aanbieden, benadelen we uitgevers en boek handels en dus de Nederlandse boekensector. Dan zijn we nog verder van huis, zij zijn de belang rijkste bron voor bibliotheken." Bent u zelf lid van de bibliotheek? „Van de universiteitsbibliotheek, omdat ik lang docent ben ge weest. Maar met mijn dochter ben ik vaak in de openbare bieb geweest. In Amsterdam is de nieu we centrale bibliotheek een bele venis op zich, met speelruimten, voorstellingen en kunst. Maar on ze buurtbieb boven een school heeft net zo veel waarde." Steden reizen een van mijn vroegste herinnerin gen. En de feesten. Alles zoop en naaide, heel het eiland was een groot matras en de hemel het pla fond van een derderangshotel. Vrij naar Campert. In zijn gedicht Niet te geloven schrijft een jongen van zestien gevoelige gedichten over de natuur terwijl om hem heen de wereld is veranderd in een Weens bordeel. Ik was veel jonger dan zestien en het was al weer vijfentwintig jaar na het ein de van de oorlog, maar op Aruba deden ze de bevrijding nog eens dunnetjes over. Ik heb veel gezien en veel onthouden. De feesten van het vlees, de overspeligen en de bedrogenen, de extase en het verdriet over al deze dingen ver buiten het zicht van het moeder land. Het was begin jaren zeven tig, de meeste huwelijken waren nog intact. Een decennium later zouden ze bijna allemaal ontbon den zijn. De extase werd duur be taald. Ik was nog te jong om preuts te zijn, om afkeurende gedachten te hebben over de dingen die ik zag. Geen moraal en geen oordeel. Ik leefde als een half getemd dier in de mondi en was zo gelukkig als je maar zijn kan. buitelt over de porch, over de hoof den heen zie ik de lichtjes van Cu- roil in de verte. Raffinaderij ge zien vanaf een heuvel: jeugd. Diep terug in de tijd. Mijn zusters en ik lagen in de achterbak van de stationwagen, we moesten slapen maar keken naar de vloed van licht van eenzelfde raffinaderij, een eiland verderop. In het huis op de heuvel was een feest gaan de, daarbinnen ergens waren on ze ouders. Muziek, hoge, opge wonden vrouwenstemmen, de ge neratie '68 in full swing. Wij lagen als hondjes achterin de auto, in een kluwen van lakens gewik keld. Ik kon mijn ogen niet afhou den van het pulserende licht in de diepte, het complex van de Lago was in zijn geheel te over zien. Het maakte een blijvende af druk in mijn hersenen en werd De gastvrouw is een Groningse. In 1964 volgde ze haar ge liefde naar Curasao, ze zegt: „Hij was een goede man." Ze roept naar een gast verderop. „Hij was een goede man toch?" Ze knikt. „Ja, een heerlijke man was het." Ze bleven bij elkaar tot zijn dood, nu woont ze alleen in het huis op de heuvel. Er zijn onge veer twintig mensen bijeen, de hogere burgerij van het eiland, verzameld in de Culture Club. Na dat een verlegen etser uit Leiden heeft verteld over de geschiede nis van het etsen en zijn werk heeft laten zien, vertel ik een paar dingen en lees een hoofdstuk uit mijn laatste boek. De mensen zit ten in een kring, een fijn windje Minister Jet Bussemaker in de centrale bibliotheek aan het Spui in Den Haag. foto David van Dam/HH bankfiliaal dat niet meer wordt ge bruikt. Of een deel van een verzor gingstehuis of school." De Vereniging Openbare Bibliothe ken vraagt u om een dekkend net werk in de wet te verankeren. „Dat is er. In de wet staat dat iede re Nederlander gebruik moet kun nen maken van de fysieke en/of digitale diensten van de biblio theek. Daarom staat in de nieuwe wet dat, voordat een gemeente zijn bieb sluit, zij eerst met buur gemeenten moet overleggen. Die mogen niet opdraaien voor de be zuiniging van een ander." Wat als ze toch sluiten? Dan zitten dorpen zonder. Maar ook wijken: Den Haag sloot onlangs zes filialen. „Dat is vervelend, want hoe dich terbij er een bieb in de buurt zit, hoe toegankelijker het is. Maar het is aan de bibliotheken zelf om er wat van te maken. Denk ook aan gedeelde functies. Waar je te recht kunt voor burgerzaken van het stadhuis bijvoorbeeld, maar ook waar ouderen een warme maaltijd kunnen halen, studen ten studeren, zzp'ers werken." TOMMY WIERINCA E-books en 'n warme maaltijd .■VïX-ï-- -=-v;. .-y'y-r y *::y\yy- - "yy ^y-y y -y - -: .-• '- y y,v-< -y "y\ yyyy,:;y/y,.y.,yy Gyyy'--y-y ■■>•.-, .-yy- yy- T"yy'>j:yy'' y-< -■ y-.'y' Reissom exclusief 17,50 reserveringskosten, 2,50 calamiteitenfonds en eventuele vluchttoeslagen of ga naar uw ANVR reisbureau JET BUSSEMAKER door Francine Wildenborg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4