Doorzetter Daley Blind geldt als een van de drijvende krachten achter Ajax SPORT 41 DALEY BLIND AMSTERDAM - Ajax hervat zondag middag in de Arena de competitie tegen PSV. Daley Blind (23) geldt als een van de voornaamste blik vangers aan de zijde van de koplo per. 'Alles komt er nu uit.' Als de stadionomroeper de namen van de spelers van Ajax opleest, kan Daley Blind vrijwel zeker rekenen op een eerbetoon van de suppor ters. Na een turbulent verloop van zijn nog prille loopbaan geldt de begaafde voetballer in hun ogen inmiddels als een 'echte Aja- cied'. Tegenstanders zien in hem vooral een ongrijpbare voetballer die zich achteloos uit de meest moei lijke situaties redt. Waar nieuwkomers als Davy Klaassen en Joël Veltman met hun bravoure opvallen, fungeert Blind meer als een stille kracht. Het jonge duo krijgt om de haver klap applaus van de fans, Blind be wonderende blikken van mensen in het veld en de dug-out. Sinds trainer Frank de Boer besloot hem als controlerende middenvel der te gebruiken, groeit hij elke wedstrijd. Zijn niveau schuurt te gen de absolute top aan. Meer dan als linksback past hij in de as in het sjabloon van de club. Blind speelt op de manier die de opleiders op De Toekomst als blauwdruk hanteren. „Ja", beaamt hij. „Al die details die je in de jeugd leert, gaan op een gegeven moment vanzelf. Het klinkt misschien gek, maar daar door weet je wat je in bepaalde si tuaties moet doen. Dat is er bij ons ingehamerd en zie je terug bij jongens die van jongs af aan bij Ajax hebben gespeeld." Met een grijns bevestigt Blind, dat hij nu ook speltechnisch vol doet aan de typering 'echte Aja- cied'. Vanzelf ging dit niet. Zijn toekomst in Amsterdam hing on der voormalig coach Martin Jol aan een zijden draadje. De teleur stellingen van destijds ziet Blind niet als nodeloos lijden maar als substantiële bagage. „De ups en downs neem je allemaal mee. De laatste anderhalfjaar komt alles er uit. Eerst als linksback, nu als mid denvelder." De pijn van vroeger heeft plaatsgemaakt voor vreug de. Verwerkt, niet vergeten, zijn de dagen waarop zijn achternaam voor oppositie zorgde. Tijdens de Fluwelen Revolutie van Johan Cruijff koos zijn vader Danny al snel de kant van Louis van Gaal, die buiten medeweten van Cruijff probeerde algemeen directeur van Ajax te worden. Da ley Blind kreeg hierdoor buiten zijn schuld de hoon van de achter ban over zich heen. Blind kon be ter vertrekken. Tot zijn geluk had De Boer ma ling aan deze sentimenten. Hij koos voor de beste spelers tot wie hij Blind rekende. Onomstreden was zijn positie allerminst. Door weifelende optredens moest de vroege twintiger op een gegeven moment Nicolaï Boilesen en Mitchell Dijks voor zich dulden. Blind gaf geen krimp, investeerde in zichzelf en kwam uiteindelijk als grote winnaar bovendrijven. Zijn aflopende contract werd met drie jaar verlengd. Blind schrijft zijn vasthoudend heid toe aan zijn wil om een droom te laten uitkomen. Als voorbeeld haalt hij de aanloop naar zijn tijdelijke vertrek in 2010 naar FC Groningen aan. „Ik wilde best wel worden verhuurd aan Groningen. Die kans kwam pre cies op het juiste moment op mijn pad. Top. Maar ik wilde niet in andere clubkleuren spelen, wil de niets anders dan bij Ajax voet ballen. Ik was bijna nog liever bij de beloften gebleven." Uit de mond van iedere andere speler zou dit demagogisch klin ken. Blind, die alleen voor Ajax uitkwam, ligt dat anders. „De wil om het eerste elftal te halen en daar te blijven, zat in mijn hoofd verankerd. Mijn vader zei altijd: 'Ajax 1 halen is niet zo moeilijk. Een vaste plek bemachtigen is veel lastiger.' Voor mijn gevoel was ik er nog niet gebleven. Ik kon mezelf geen vaste waarde of basisspeler noemen. Uiteindelijk is me dat gelukt." Blind, die eenmaal de aanvoer dersband droeg, trekt geen triom fantelijk gezicht bij het uitspre ken van deze woorden. Zonder de steun van Frank de Boer, welwil lende spelers en zijn familie was het hem niet gelukt, schat hij zo in. Een prettig gevoel geeft het hem wel. „Ik sta weinig stil bij die vervelende momenten, maar trots ben ik wel, dat ik heb doorge zet. Al leeft dat meer bij de men sen die dicht bij me staan. Die zeggen wel eens hoe knap ze het vinden." De ups en downs neem je allemaal mee. De laatste anderhalfjaar komt alles eruit De beloning kwam begin vorig jaar al, toen hij als linksback een uitnodiging kreeg voor het Neder lands elftal. Het thuisduel met Celtic in de groepsfase van de Champions League (1-0 zege) op 6 november vormde een nieuwe uitdaging. De Boer schoof hem een linie naar voren om het hape rende middenveld van extra im pulsen te voorzien. Blind slaagde voor de test, bleef op die positie staan en geldt als een van de drij vende krachten achter het winter kampioenschap. Voor Blind kwam de keuze van De Boer niet geheel onverwachts. Tijdens de besprekingen over de verlenging van zijn verbintenis kwam de optie al eens ter sprake. Als de coach de tijd rijp achtte, zou hij hem als controleur gaan gebruiken. De international, in de jeugd van Ajax hoofdzakelijk ope rerend als spelverdeler, haalde zijn schouders erover op. Hij ver trouwde op het oordeel van De Boer en wachtte rustig af. Toen het moment daar was, maak te Blind zich wel enige zorgen. „In het begin dacht ik wel even: 'Op het middenveld wordt toch iets anders van je gevraagd dan als linksback.' Als back sta je aan de zijkant en kan je de tijd nemen om te bepalen hoe je de wedstrijd ingaat. Op het midden veld word je gelijk betrokken bij het spel. Vanaf de eerste seconde. Dat hield me wel even bezig, maar maakte me alleen maar scherper." Door zijn optredens, waarin voor al zijn tactisch inzicht en balcon trole opvielen, zingt zijn naam in eens rond in het buitenland. Een Engelse tabloid typeerde hem vrij dag nog als een 'enorm talent met een uitzonderlijk gevoel voor ruimte'. Dergelijke lofzangen zijn hem niet vreemd en brengen hem niet van zijn stuk. Als vroege tiener circuleerde zijn naam bij Barcelona en Arsenal. Blind be dankte beleefd voor de eer. In de tweede seizoenshelft, te be ginnen met het duel met PSV, wil hij met het WK voor de deur voor al zijn vorm vasthouden en met Ajax voor de vierde keer op rij kampioen worden. „Daarna zien we wel, al hoef ik absoluut niet weg", zegt hij in een reactie op De Boer, die de verwachting uit sprak Blind niet heel lang voor de club te kunnen behouden. PSV is gewaarschuwd. Wat Blind wil, lukt hem meestal ook. ZATERDAG 18 JANUARI 2014 Tegen de stroom in naar de top door Geert Langendorff i Daley Blind in duel met Mario Balotelli van AC Milan tijdens de Champions League-wedstrijd eerder dit seizoen, foto Maurice van Steen/VI-lmages Daley Blind

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 41