Doodsstrijd van Dennis McGuire leidt tot ophef 'Uitspraak villamoord rechterlijke dwaling' Jan Stins J5£IP IN HET NIEUWS 3 wnr i biologische vader. Jolanda is Ads vijfde echtgenote. De vierde, An- gelika, is de natuurlijke moeder van Nicole. Een halfjaar voor de verdwijning van Nicole, pleegt ze zelfmoord. Ver weg in Duitsland weet de echte vader dan van niks en maakt trouw maandelijks een flink bedrag over als steun. Het is geld dat Ad van den Hurk op strijkt. Een politiecentraliste in het Engel se Stevenage krijgt op 8 maart 2011 een Nederlander aan de lijn die een moord bekent. En niet zo maar een moord, maar die op zijn zusje Nicole. De beller blijkt de eerder aangehouden halfbroer An dy. Met lichte scepsis haalt de Eindhovense politie Andy naar Nederland. Al snel is hij weer vrij man. De zaak is niet hard genoeg om hem langer opgesloten te hou den. Buiten de cel maken vader en zoon Van den Hurk elkaar op nieuw zwart. Maar terwijl de kemphanen el kaar bevechten, hervat de politie haar naspeuringen. Al is de aanlei ding voor een cold-caseteam niet sterk (halfbroer Andy bleek ge woon stomdronken), het team komt er. Het dossier wordt uit de kast getrokken en binnenstebui ten gekeerd. Meer dan honderd mensen worden opnieuw be vraagd, onder wie stiefmoeder Jo- ianda, inmiddels gescheiden van Ad, die zijn geluk in Spanje zoekt. De politie spaart kosten noch moeite. Ten tijde van de verdwijning van Nicole stond DN A-onderzoek nog in de kinderschoenen, maar nadien is de kennis op dat gebied geëxplodeerd. Besloten wordt in september 2011 om Nicoles lichaamsresten op te graven. Nico les resten worden naar het Neder lands Forensisch Instituut (NFJ) gestuurd. Vier dagen later meldt het tv-pro- gramma Opsporing Verzocht een doorbraak: de politie heeft DNA gevonden. Sterker nog: ze neemt aan dat net gaat om dader-DNA. Ruim twee maanden later, op 11 november, maakt de politie be kend het lichaam weer aan de fa milie terug te geven. Echter: na de opgraving blijkt haar onderkaak verdwenen. Bij de eerste sectie in 1995, kort na haar vondst, zijn blijkbaar 'delen veiliggesteld voor verder onderzoek'. Dat betekent dat ze ergens zijn opgeslagen. Het gebruik was indertijd dat niet te melden aan nabestaanden, het zou hen onnodig pijn doen. Nu geldt: alles vertellen, openheid, eerlijkheid. En dus brengt Justitie het nieuws wel. Waar de kaak is verloren, in politiekringen dan wel het NFI (of bij externe des kundigen) blijft een interne aan gelegenheid. Het beschamende nieuws van de vermiste kaak kan niet uitgewist worden. Ondanks herhaalde vra gen blijven politie en NFI zwij gen over het onderzoek. „Haar lichaam is onze grootste troef', laat een hoge functionaris zich ontvallen, en zwijgt verder. Later wordt enkel bekend dat er geen match is gevonden met de tot nu onderzochte personen. Tot gisteren. Toen erkende de poli tie dat dinsdag een 46-jarige man uit Helmond is opgepakt op basis van een DNA-match. Of dit keer nu wel de echte dader is gevon den in deze langlopende zaak, zal nog moeten blijken. De terechtstelling vond donder dag plaats in een gevangenis in Ohio. Minutenlang leek McGuire naar adem te happen en kokhals de hij. Eerdere executies verlie pen veel sneller en zonder de ge luiden die McGuire uitstootte. „Een mislukt, hartverscheurend experiment door de staat Ohio", noemde advocaat Allen Bohnert de terechtstelling. Familieleden van McGuire zijn geschokt en stappen naar de rechter. Ze vin den dat zijn grondrechten zijn ge schonden. Bij de executie waren volwassen kinderen van McGuire aanwezig, zij stonden in een ruimte naast de kamer waar hij ter dood werd gebracht en waren zeer geëmotio neerd door de gang van zaken. Het was de eerste keer dat het mengsel van midazolam en hydro- morfon werd geprobeerd. De man was in 1989 veroordeeld voor de moord op Joy Stewart (22) die acht maanden zwanger was. Dat schrijven universitaire onder zoekers in het boek De Arnhemse Villamoord in de reeks Gerede Twijfel, samengesteld onder lei ding van hoogleraar rechtspsycho logie Peter van Koppen. Volgens de onderzoekers zijn de veroorde- VNG: niet door met decentralisatie zorg De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) wil niet verder met de huidi ge plannen voor het overhe velen van zorgtaken van het Rijk naar de gemeenten. Dat heeft VNG-voorzitter Annemarie Jorritsma van de VNG gisteren gezegd. Woensdag bleek al dat een meerderheid van de Neder landse gemeenten niet ver antwoordelijk wil worden voor het leveren van zorg en begeleiding van de inwo ners, op de manier die nu is vastgelegd in de kabinets plannen. Cabaretier Finkers sluit 2015 af Cabaretier Herman Finkers verzorgt de oudejaarsconfe rence op tv op oudejaarsdag in 2015. Daar zijn met de Va- ra afspraken over gemaakt. Finkers (59) lijdt aan een milde vorm van kanker en heeft al een paar jaar niet op getreden. „Maar het gaat goed met hem", zegt een woordvoerster. „Finkers durft daarom weer wat op de langere termijn te kij ken." Op 31 december dit jaar zal Youp van 't Hek de traditio nele conference voor zijn re kening nemen. Wijnboer om tulp Hema naar rechter Ilja Gort spant een rechts zaak aan tegen Hema. Het warenhuis zou het etiket van zijn wijn La Tulipe zon der toestemming hebben ge kopieerd. Gort noemt het plagiaat. Volgens de Nederlandse wijnboer, die in Bordeaux woont, staat zijn wijn met de wild geschilderde tulp op het etiket in hoog aan zien. „Nu heeft Hema het zelfde etiket op een of ande re Zuid-Afrikaanse slobber geplakt, waarschijnlijk om een graantje mee te pikken van ons succes." Hema gaat met Gort in overleg. lingen vrijwel helemaal gebaseerd op valse bekentenissen van één van de daders, die zelf een celstraf van vijf jaar kreeg. Op 2 september 1998 drongen overvallers de villa van een 63-jari- ge Arnhemse vrouw binnen, die een 33-jarige vriendin op bezoek had. De mannen schoten de twee vrouwen door het hoofd. De 63-ja- rige overleed, de andere vrouw raakte zwaargewond. De overval lers gingen er vandoor met wat bankpasjes en een portemonnee. De schutter was waarschijnlijk een Duitser, maar die is door justi tie in Duitsland vrijgesproken we gens gebrek aan bewijs. 'JP Wasmachine, droger of vaatwasser kapot? fcel: 0112 - 57 24 2J- AANG RUG ZATERDAG 18 JANUARI 2014 dan eindelij k? I Nicole van den Hurk is 15 jaar als ze op 6 oktober 1995 niet op haar werk verschijnt. Zeven weken later wordt haar lichaam gevonden. CLEVELAND - De executie van een man met een experimenteel meng sel van medicijnen heeft in de Vere nigde Staten tot ophef geleid. De doodsstrijd van Dennis McGuire (53), veroordeeld voor de moord op een zwangere vrouw, duurde bijna 25 minuten. ARNHEM - Negen mannen die cel straffen van vijf tot twaalf jaar kre gen wegens het bij een overval doodschieten van een Arnhemse vrouw, zijn mogelijk onterecht be straft. In deze zaak uit 1998 is spra ke van een gerechtelijke dwaling, vergelijkbaar met de Puttense moordzaak of de Schiedammer parkmoord. DEN HAAG AMSTERDAM UTRECHT uurwerkmaker/ instrumentmaker K RESTAURATIES yja. xpr -IC-' LlD jJ^EteURATOREN N£'pBKLANp" ©orSIensen die vakv^Ihk KUNNEN WAARPËREjé |j OR AL UW UUR DAMPLEIN 7, MIDDELBURG T. 0118-636635 www.janstins.nl www.aangeenbrugelectro.nl www.datrepareerikzelfwel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3