Krab blijkt veelvraat mosselzaad Scholieren dichten in kader van Poëzieweek Discussie over Landingsmonument wordt vermeden 44 Ik schreeuw, ik roep, ik huil, maar de wind is weg en jij bent ook verdwenen WALCHEREN 31 Kyra Melis (13) weet niet waar ze de inspiratie vandaan haalde, maar ze schudde in korte tijd drie gedichten uit haar mouw. „Ik keek uit het raam naar de bomen en toen besefte ik dat alles om ons heen beweegt. Daar heb ik toen het gedicht over geschreven dat ik heb ingeleverd." Donderdag 30 januari start de Vlaamse en Nederlandse Poëzie week. Als opmaat naar dit evene ment mochten de leerlingen van de CSW gisteren hun dichters- kunsten vertonen. Op 27 januari worden de vier beste gedichten door leerlingen zelf voorgelezen in de schouwburg. Iedereen is welkom om daarbij aanwezig te zijn. Ook Dichteres des Vader lands Anne Vegter zal daar haar opwachting maken. Iris Koppejan (13) weet ook niet waar haar inspiratie vandaan kwam, maar ze schreef over een klein kindje die iemand kwijt raakt. Een passage uit haar ge dicht: 'Ik schreeuw, ik roep, ik huil, maar de wind is weg en jij bent ook verdwenen'. Lisanne van der Klooster (14) put te voor haar gedicht uit eigen erva ringen. „Mijn gedicht heet honger en gaat over een tijd waarin ik on gezond at. Een diëtiste heeft mij gezonder leren eten." Van Wijk is aangenaam verrast door de inbreng van haar leerlin gen. „Sommige scholieren die nor maal niet zo meedoen in de les, komen nu met iets heel moois op de proppen. Ik denk dat ze deze ervaring echt kunnen gebruiken om wat meer met poëzie te gaan doen." Ook leerlingen uit de eerste klas van het havo/vwo kregen een poë- zieopdracht. Ze moesten hun dichtkunsten loslaten op een pos ter. Junior ten Bruggencate (13) schreef zijn gedicht in elfentaal. Omdat bijna niemand dat kan le zen, heeft hij het ook in het Ne derlands op papier gezet. Emma Louws (13) tekende een liedje op dat ze wel eens zong met haar va der en Floor van Gelder, die het wel leuk vindt om gedichten te schrijven, maakte .een gedicht over positiviteit. De makers van de mooiste pos ters ontvangen op 30 januari een prijs uit handen van burgemees ter Harald Bergmann. Mosselvissers zouden graag een hoger rendement willen halen, maar vaak ontbreekt het aan in zicht in de onderliggende facto ren en dat komt omdat de mos selkwekers sterk afhankelijk zijn van de natuur. Hoe is het weer geweest, was er lang kou, is er voldoende voedsel of zijn er veel rovers zoals de krab, zeester of scholekster die het gemunt hebben op de mosse len? Tijdens het onderzoek is vast ko men te staan dat krabben na het zaaien van het mosselzaad een wa re feestdis aantreffen en die niet aan zich voorbij laten gaan. Krab ben zijn verantwoordelijk voor het opeten van zo'n 27 tot 45 pro cent van het zaad op een mossel perceel. Onderwatercamera's toonden aan dat de krabben mas saal afkwamen op het pas gezaai de zaad. Het onderzoek naar rendements verbetering heeft vier jaar ge duurd. Er zijn proeven gedaan in Zeeland op een perceel dat droog valt met eb en in de Waddenzee zijn vier maal per jaar kweekper- celen bemonsterd. Het onderzoek bracht nieuwe in zichten aan het licht. Belangrijke conclusie is dat de meeste mosse len verloren gaan tijdens het zaaien en de eerste korte periode na het zaaien. Als de mosselen eenmaal groter zijn, neemt de sterfte en verlies door vraat af. Het rendement kan omhoog door de werkwijze wat te veranderen. Een mosselvisser vist de piepklei ne mosseltjes (het mosselzaad) op om het vervolgens op eigen kweekpercelen uit te zaaien. Bij veel mosselkwekers is het gebrui kelijk veel zaad per vierkante me ter uit te zaaien, maar uit het on derzoek van Capelle blijkt dat de ze grote dichtheid zorgt voor meer verlies. Als het mosselzaad minder dik gezaaid wordt, is de uiteindelijke opbrengst groter. Het besluit over het Landingsmo nument is geen bevoegdheid van de gemeenteraad, klinkt het op het stadhuis uit de mond van raadsleden van andere fracties. Een opmerkelijke constatering, want er zijn tonnen gemoeid met het project en de gemeenteraad is in de gemeente tenslotte de baas over het geld. De twaalfhonderd handtekeningen die buurtbewo ners hebben opgehaald, zouden voor volksvertegenwoordigers al leen al reden genoeg moeten zijn om een discussie te willen voe- ren. Bovendien is de verplaatsing van het monument en de inrich ting van het herdenkingsgebied rond de Oranjemolen ingrijpend voor de stad. Maar men heeft het er liever niet over. De commotie ontstond afgelopen zomer: de gemeente presenteerde de plannen voor het herdenkings gebied voor het eerst écht en leek volledig verrast door de weer stand die er tegen ontstond. Die weerstand werd in eerste instan tie vooral veroorzaakt door het parkeerterrein dat de gemeente gepland had op de plaats van het huidige monument aan de Com- mandoweg: dat zou nodig zijn om bezoekers aan de binnenstad ruimte te bieden. Intussen is het parkeerterrein geschrapt, maar de woede over het project blijft, voor al in de directe omgeving. De plannen zijn bijna twee jaar geleden al besproken in het colle ge van burgemeester en wethou ders en ze zijn in de begroting op genomen. Dat vindt het college genoeg. En de raad kennelijk ook. „De verplaatsing van het monu ment is een gevolg van beleid dat door de gemeenteraad is vastge steld", zei wethouder Rob van Dooren (LPV) onlangs. De raad heeft inderdaad de begroting vast gesteld, maar als die redenering school maakt, kan de helft van de vergaderingen van de gemeente raad worden geschrapt: veel plan nen worden aangekondigd in be grotingen, op het moment dat het geld écht uitgegeven gaat worden, neemt de gemeenteraad daar nor maal gesproken een besluit over. Het probleem is nu dat de discus sie over de gevolgde procedure - mensen hebben de indruk dat de plannen koste wat kost worden doorgedrukt - dwars door de in houdelijke discussie loopt over de vraag wat de beste plaats is voor het monument. Want over de vraag waar het mo nument het beste tot zijn recht komt, valt wel degelijk te discus siëren. De mannen van het vierde commando hebben vlak na de oor log gevraagd om het beeld bij de Oranjemolen te plaatsen. En hoe valide dat argument ook is: het beeld maakt op zijn huidige plaats intussen ook al decennia deel uit van het Vlissingse leven. Ook dat gegeven heeft inmiddels cultuurhistorische waarde. Maar zolang de politiek zich ver schuilt achter de procedures, wor den alle mogelijke argumenten ondergeschoffeld. GroenLinkser Alex Soplantila heeft aangekon digd donderdag een motie in te dienen, zodat het onderwerp op de agenda staat. De vraag is hoe veel raadsleden het woord willen voeren over het Landingsmonu ment. ZATERDAG 18 JANUARI 2014 door Melita Lanting l Junior ten Bruggencate, Floor van Gelder en Emma Louws (vlnr). foto Ruben Oreel door Wendy de Jong MIDDELBURG - Je hoorde de herse nen kraken gisteren in het klaslo kaal van de tweede klas van het havo/vwo op CSW van de Perre in Middelburg. Leerlingen kregen daar tijdens een gastles van de School der Poëzie de opdracht om een gedicht te schrijven. En die kwamen volgens docent Neder lands Catalijn van Wijk aardig uit de verf. uit gedicht van Iris Koppejan YERSEKE - Van alle gezaaide mossel zaad verdwijnt 90 tot 95 procent voordat de mossel consumptierijp is. De mosseltjes worden opgege ten of gaan dood. Dat blijkt uit een promotieonderzoek van Jacob Ca- pelle uit Oosterland. ANALYSE LANDINGSMONUMENT door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Het is dat GroenLinks tijdens de gemeenteraad volgende week donderdag een motie in dient, anders was in Vlissingen op geen enkel moment in het open baar een discussie gevoerd over de omstreden verplaatsing van het Landingsmonument.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31