m WERKEN 17 IEDEREEN VAN BOORD! SCHULDEISERS EERST!!! In 2015 zijn er nog maar twee rege lingen voor inkomensondersteu ning over, namelijk de kinderbij slag en het kindgebonden budget, een extra tegemoetkoming voor gezinnen met een laag inkomen. Alleenstaande ouders krijgen een extra bedrag op het kindgebon den budget van 2800 per jaar omdat een aantal regelingen voor hen stopt, zoals de aanvulling op de bijstand. Daarnaast zijn er in 2015 nog twee regelingen die ouders stimu leren om meer te gaan werken, de kinderopvangtoeslag en de combi natiekorting, een tegemoetko ming voor werkende ouders met kinderen tot 12 jaar. Voor een ander fiscaal voordeel voor ouders moeten de kinderen een stukje ouder zijn. Ouders die aan hun kinderen willen schen ken, hebben een jaarlijkse vrijstel ling. Voor kinderen geldt dit jaar een schenkvrijstelling van 5229 euro. Daarnaast geldt er een een malige vrijstelling van 25.096 eu ro in 2014 voor kinderen tussen de 18 en 40 jaar. Of van 52.281 eu ro als je kind een dure studie gaat volgen. Deze vrijstelling wordt zelfs verhoogd naar een ton wan neer de ontvanger de gift inves teert in een eigen woning. Dit geldt overigens niet alleen voor ouders die aan hun kinderen wil len schenken, maar voor iedereen. Een faillissement is als een begrafenis. Met een doorstart wek je het bedrijf weer tot leven kant zonde, er had bij eerder ingrijpen veel schade voorkomen kunnen worden. Maar anderzijds: ik hoef dan niet meer uit te leg gen dat er fundamenteel iets moet verande ren. Er is begrip voor harde maatregelen." Bij een doorstart gaat het bedrijf alleen ver der met dat deel van de activiteiten waar perspectief in zit. Dat zal uit de failliete boedel gekocht moeten worden. Want zo'n gezond deel zal de curator, de man die aan de touwtjes trekt in een failliet bedrijf, wil len verzilveren, zodat crediteuren nog iets van hun vordering terugzien. Ziet de cura tor niets in het plan voor een doorstart, dan verkoopt hij niet, maar probeert de boedel op een andere manier te gelde te maken. Door verkoop van klantenbestand, machines of gebouwen bijvoorbeeld. Of hij gaat andere kandidaten voor een (gedeelte lijke) overname zoeken. „Als er een in po tentie winstgevende activiteit in het faillie te bedrijf zit, is een doorstart in principe al tijd mogelijk. Niemand, behalve misschien een concurrent, is er bij gebaat een gezon de kernactiviteit op de fles te laten gaan." Wel eerlijk dus? Melis: „]a, een doorstart le vert minder ellende op dan een bedrijf he lemaal failliet laten gaan. Dan heb je alleen maar verliezers. Bij een doorstart beperk je het aantal slachtoffers. Maar het was zeker beter geweest eerder in te grijpen. Dan was het mogelijk een zachte landing geworden. Een doorstart is een heel harde landing." Het afgelopen jaar hebben rechtbanken voor het eerst geëxperimenteerd met stille bewindvoerders. In de aanloop naar een faillissement werken zij in het geheim aan een doorstart. Door al vroeg in gesprek te gaan met financiers en overnamekandida ten kan de in nood verkerende onderne ming na het faillissement snel doorstarten, soms op dezelfde dag. Een groot voordeel, want een dergelijke doorstart (going con cern) levert meer op dan verkoop van een onderneming die al failliet is. De recht bank in Den Bosch loopt voorop met de in zet van stille bewindvoerders. Schoenen reus kon door de inschakeling ervan snel doorstarten; de winkels gingen geen secon de dicht en 1000 van de 1500 medewerkers behielden hun werk. Minister Ivo Opstelten overweegt nu stille bewindvoering op te nemen in de faillisse- mentswet. Niet iedereen is daar voor. Top- curator Willem Jan van Andel zei onlangs in een interview in NRC Handelsblad te voorzien dat het vergemakkelijken van een doorstart leidt tot 'dumping' van perso neel. Bij een bankroet komen medewerkers zonder ontslagvergoeding op straat te staan en als zij na de doorstart in dienst van de nieuwe onderneming komen, krij gen zij een nieuw arbeidscontract met vaak een lager salaris. Dat is het schurende aspect van een door start: het kan misbruikt worden om op een goedkope manier het personeelsbestand op te schonen. Insolventie-adviseur Melis be gint niet aan een doorstart als hij merkt dat de ondernemer te kwader trouw is. „Zie ik een wirwar van bv's en een reeks eerdere faillissementen, dan trek ik onmid dellijk de stekker uit de doorstart." Vaak ziet Melis ook ondernemers zelf geha vend uit de strijd komen. „Vóór de crisis ging het lange tijd zo goed, dat alles kon: dikke lease-auto's, iedereen een laptop, du re zakenreisjes. Niemand deed moeilijk dat het bedrijf op geleend kapitaal draaide en sparen zit mkb'ers niet in de genen. Ze houden van spenderen. Hoeveel riante bui tenkeukens ik heb gezien, thuis bij onder nemers die nu op zwart zaad zitten. «HET WAS ENORM TOBBEN' ZATERDAG 18 JANUARI 2014 Iln april 1997 sloot ik een lijfren teverzekering af. Gedurende tien jaar heb ik hier premie voor be taald. Bij mijn belastingaangifte heb ik verschillende jaren geprobeerd de ze premie af te trekken. Dit was ech ter niet toegestaan omdat er in mijn situatie géén sprake was van een pen sioengat Ben ik goed voorgelicht? Dat klopt. Voor werknemers in vaste loondienst was de lijfrente in de jaren zeventig en tachtig een heel mooie af trekpost. Daarna werd de belastingaf trek beperkt tot het pensioentekort. Hoeveel u jaarlijks bij de belastingop- gave mag aftrekken van uw inkomen, kunt u berekenen met de rekenhulp lijfrente op de website van de Belas tingdienst (www.belastingdienst.nl). 2 Ik sloot als ondernemer in 1995 een lijfrentepolis af. Ik ben van wege een ongeluk arbeidsongeschikt geraakt Kan ik mijn lijfrente laten uit keren vóór de uitkeringsdatum? Ik kan het geld nu goed gebruiken. Lijfrente kunt u in principe alleen laten uitbetalen nadat de uitkeringsdatum is bereikt. Als u dit bedrag eerder wilt opnemen, betaalt u 20 procent revisie rente: een vergoeding die een belas tingplichtige moet betalen voor onte recht genoten belastingvoordeel voor (lijfrente)premieaftrek. Het belasting voordeel is onterecht omdat u zich dan niet aan de looptijd, en dus niet aan de voorwaarden, heeft gehouden. Alleen wanneer het bedrag in de pot onder de 4000 euro ligt, kunt u in aan merking komen voor de 'regeling af koop kleine lijfrenten'. In dat geval be taalt u geen revisierente. 3 Binnenkort komt mijn lijfren te vrij. Ik zou dit geld graag schenken aan mijn zoon. Kan dat? Dat hangt af van het moment waar op u de lijfrente heeft afgesloten. Wanneer u de lijfrente vóór januari 1992 hebt afgesloten, kunt u deze inderdaad aan iemand schenken. Die persoon betaalt dan belasting over het bedrag. Zo zou je de lijf rente bijvoorbeeld aan een stude rend kind kunnen laten uitkeren, dat nauwelijks belasting betaalt. In ruil daarvoor kan het dan zelf zijn collegegeld, boeken en kamer beta len. Bij lijfrentes die zijn afgesloten na 1991 is dit niet mogelijk. harde landing reageren? geld@depersdienst.nl Moos van Dijk had 21 schilders in dienst. „Dat ging goed, tot vier jaar geleden. De bouw was een drama. Ik moest er 8000 euro per maand bijleggen. Het was enorm tobben." Afgelopen zomer moest er iets gebeuren, zijn meubel- spuiterij in Wijk bij Duurstede dreigde er ook aan onderdoor te gaan. Het bedrijf maakte met medewerking van de bank een doorstart, waarbij het schildersbedrijf werd afgestoten en alleen de spuiterij doorging. De 21 schil ders werden ontslagen, zij mochten wel klan ten van Van Dijk overnemen om als zzp'er door te gaan. „Voor sommigen pakt dat best goed uit", vertelt Van Dijk. Verlost van de ver liesgevende tak is de meubelspuiterij nu een gezond bedrijf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17