Bijdragen aan de kosten van een koter in 2014 Soms ligt een kans wel héél dicht bij huis 16 WERKEN door Irene van den Berg Kinderen kosten handen vol geld. In sommige ge vallen betaalt de fiscus een deel mee aan de zorg voor je koters. Hoe zit dat in 2014? Vanaf de wieg tot het stadium van werkende volwassene kost een kind meer dan een ton aan op vang, luiers, voedsel en onder wijs. 'Den Haag' betaalt op diver se manieren mee aan de zorg voor zoons en dochters. Het is dus belangrijk als ouder te weten voor welke regelingen je aanmer king komt. „Veel Nederlanders weten niet waar ze allemaal recht op hebben. Dat geldt zeker ook voor ouders", stelt directeur Gerjo- ke Wilmink van budgetvoorlich- ter Nibud. Ouders die willen we ten waar ze recht op hebben, kun nen naar bijvoorbeeld www.toesla- gen.nl en www.berekenuwrecht.nl surfen. Voor veel werkende ouders neemt kinderopvang een grote hap uit het budget. Met de kinder- opvangtoeslag draagt de overheid een stukje bij aan de hoge kosten. Dit jaar zelfs nog meer. In het begrotingsakkoord van oktober 2013 is namelijk afgesproken dat er 100 miljoen euro extra beschik baar komt voor de kinderopvang- toeslag. De kosten voor kinderopvang wor den dit jaar tot maximaal 6,70 eu ro per uur vergoed; vorig jaar was dat nog 6,46 euro. Voor de buiten schoolse opvang stijgt het maxi male uurtarief van 6,02 euro naar 6,25 euro en voor gastouderop- vang geldt een verhoging van 5,17 euro naar 5,37 euro. Bovendien krijgen ouders die 47.812 euro of meer verdienen sinds 1 januari een hogere bijdrage voor het kind dat de meeste opvanguren geniet. En ouders met een hoger inko men - vanaf 103.547 euro - ko men nu ook in aanmerking voor kinderopvangtoeslag. Een andere belangrijke tegemoet koming voor ouders, de kinderbij slag, blijft wel gelijk. Voor elk kind tot 5 jaar ontvang je 191,65 euro per kwartaal. Voor een kind tussen de 6 en 12 jaar is dat 232,71 euro en voor kinderen van 12 tot en met 17 jaar bedraagt de bijslag 27 5,79 euro. Er waren eerder plan nen de toeslag voor kinderen ouder dan 6 jaar af te bouwen, maar die zijn in de ijskast gezet. Van een aantal regelingen kun nen ouders dit jaar voor het laatst gebruik maken. De ouderschaps verlofkorting, de aftrek levenson derhoud voor kinderen, de ver schillende regelingen voor alleen staande ouders en de gratis schoolboeken verdwijnen in 2015. Het kabinet wil hiermee het aan tal regelingen terugbrengen en te gelijkertijd een flink bedrag bezui nigen. NOOIT GEDACHT TOCH GEKREGEN Werkloos geworden, maar in deze crisistijd toch weer een baan weten te vinden? Het kan. Lezers vertellen over hun onverwachte geluk! naam Ad Raammakers woonplaats Tilburg leeftijd 63 opleiding hbo personeelswerk laatstvervulde beroep personeels functionaris ««.der werk van maart SO 11 tot juliSOll nieuwe baar» manager HR bij 4Launch in Eindhoven Nou, dat was het dan. Na 32 jaar bij hetzelfde be drijf te hebben gewerkt, trekt Ad Raaijmakers de deur van zijn kantoor op een dag in maart 2011 achter zich dicht. Geëmotioneerd. Bezorgd. Hij is 'al' 60 jaar en net als veel collega's slachtoffer van de zoveelste reor ganisatie in een paar jaar tijd en ziet de toekomst somber in. „In de hoogtijdagen waren er 350 personeelsleden, toen was een goedbezette personeelsafdeling noodzakelijk", vertelt de nu 63-ja- rige Tilburger, die zijn hele leven als personeelsfunctionaris werk te. „Maar door tal van reorganisa ties, waarbij steeds meer werk werd uitbesteed, bleven er maar dertig mensen over. Tja, dat kon de directiesecretaresse er wel bij gaan doen, dus werd ook de PZ- afdeling opgeheven." Hoewel aanvankelijk niet boven matig optimistisch gestemd, slaat Raaijmakers driftig aan het sollici teren. „Omdat het moet, maar ook omdat ik heel graag aan de slag wilde. En je moet altijd blij ven geloven in je kansen, ooit ko men die voor iedereen. Maar ja, eerst kreeg ik, met mijn 35 jaar er varing in het vakgebied van perso neelswerk, afwijzingen met als ar gument: 'U heeft te weinig erva ring in het personeelswerk'." Frustrerend, zo geeft de Tilburger toe. Maar voor hem nooit aan leiding te reclameren. „Omdat ik weet wat erachter steekt. Ze zullen het nooit toegeven, maar het is een vorm van be leefdheid om niet te hoeven zeggen dat je te oud bent." Kortzichtig vindt Raaijmakers dat. „Natuurlijk, sommige men sen zijn op hun 50e al uitgeran geerd. Maar genoeg anderen kunnen als 70-jarige nog van grote waarde zijn voor bedrij ven door de enorme kennis en ervaring die ze hebben." Hij is zelf het levende bewijs. „Ik werk nu in een heel jong bedrijf, met mijn komst is de gemiddelde leeftijd behoorlijk opgeschroefd", zegt de mana ger HR lachend. „Maar dan is het juist goed als er een ouder, meer ervaren iemand in zo'n organisatie komt. Dat geeft een meerwaarde aan het bedrijf." De toch wel pnverwachte kans kwam uit nog onverwachtere hoek. „Mijn zoon begon elf jaar geleden op een zolderkamer met het in elkaar zetten van pc's voor particulieren en dat is uitgegroeid tot een bedrijf met tachtig werknemers, een web shop voor elektronica. Hoogste tijd dus voor een volwaardige personeelsafdeling en hij vroeg of dat iets voor mij zou zijn." Dat is het inderdaad, maar on der duidelijke voorwaarden. „Hij is de baas, ik werknemer. We benaderen het zakelijk, an ders had het ook niet kunnen werken als vader en zoon in zo'n arbeidsverhouding." Raaijmakers beseft maar al te goed dat hij geluk heeft gehad. „Het is een regelrecht ge schenk. Mét een strik erom. Ik hoop het ook nog een tijd te kunnen doen. Officieel ga ik eind volgend jaar met pen sioen, maar als beide partijen het willen, gaan we misschien wel langer door. Ik vind het in elk geval heerlijk, leer ondanks mijn jarenlange ervaring nog steeds bij. Dat is misschien wel een van de leukste aspecten." TIPS HINTS Een faillissement maakt veel slachtoffers. Een doorstart verzacht de pijn, maar kent evengoed verliezers. Niet afwachten tot schuldeisers hun geduld verliezen, is altijd beter. TIPS DOORSTART Per dag gaan in Nederland ge middeld 25 bedrijven failliet, eenmanszaken niet meegere kend. Het treft veel mkb'ers, maar grote jongens als OAD, Schoenenreus en Free Record Shop ontkwamen er recent evenmin aan. Als een soort bezweringsformule klinkt het dan: de curator werkt aan een door start. Een geruststelling met een naar bij smaakje: verlost van oude schulden gaat de ondernemer vrolijk verder, terwijl een deel van het personeel en schuldeisers het nakij ken heeft. Is dat wel eerlijk? Eigenlijk is een doorstart een veel te lang uitgestelde reorganisatie. Tijdenlang zit het de onderneming al tegen, maar het mana gement hakt geen knopen door. Pijnlijke beslissingen worden alsmaar uitgesteld. Op een dag is het geduld van de bank of van een andere grote schuldeiser op. Een bank roet is onvermijdelijk. Bij een doorstart wordt het bedrijf feitelijk alsnog geher structureerd. Maar dan onder grote druk, in tijdnood en met de hete adem van de cu rator in de nek. Niet het beste gesternte om zaken weer op de rit te krijgen. „Een faillissement is als een begrafenis. Met een doorstart wek je het bedrijf weer tot leven. Maar het gaat niet vanzelf. Het lukt alleen als men bereid is diep te gaan. Het roer moet helemaal om, anders is het bij voorbaat een verloren zaak," zegt Joost Melis van Rechtshof juristen uit Breda. Op zijn visitekaartje staat insolventie-advi- seur. Melis heeft zich gespecialiseerd in het adviseren van ondernemers die met hun bedrijf kopje onder dreigen te gaan. Hij is de spil tussen curator, schuldeisers en on dernemer. „Vaak worden wij te laat gebeld, als de val onafwendbaar is. Aan de ene Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende afle vering antwoord te geven. Blijf geloven in je kansen Houd de motivatie altijd vast Doorstart is een Ook uw verhaal vertellen? Stuur dan een mail naar: geld@depersdienst.nl Schakel op tijd, liefst vóór het faillissement, gespeciali seerde adviseurs in. Beter niet de huisadviseur, hij heeft zijn kansen gehad en het tij niet kunnen keren. Back to basics: terug naar de oer-activiteit. Er zijn geen middelen om nieuwe activiteiten te starten. Snijd diep. Een tweede kans op een doorstart komt er niet, gebruik de eerste goed. Stel een ondernemingsplan op dat verder gaat dan 'meer van hetzelfde met minder mensen'. Pas het management aan, het gaat niet voor niets slecht. Hou cruciale medewerkers goed op de hoogte. Zij kun nen straks nodig zijn op sleutelposities. Betrek tijdig bank, belangrijke klanten en leveranciers bij de doorstart. Haal vlak voor het faillissement de bv niet leeg. Het is do delijk voor het vertrouwen dat nodig is voor een goede doorstart. Sluit geen personele compromissen: kies beste medewer kers en ga met minimale bezetting door. door Robert Dolle illustratie Ruben L. Oppenheimer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16