't Is net peeën verdinne CULTUUR 37 Vier uur film: Die andere Heimat Klassiek concert in Ter Reede Estafest maakt nieuw geluid Voorlezen maakt grote lezers Geef Philip Kroonenberg een gitaar en hij voelt zich weer dat jochie van zeven. Hij treedt op in Razzmatazz. Nou ja, het was een ukelele en mijn vader leerde me snel het D-akkoord", zegt Kroonenberg. „Na een week speel de en zong ik voor mijn ouders dat eerste liedje. Het waren die lach op hun gezicht, dat gevoel van bewondering die bij mij iets veroorzaakten. Ineens was ik niet meer dat bange, verlegen jongetje. Ik kon iets dat goed was." Muziek zat vanaf die dag voor goed in zijn leven. Met de coun try folkblues, chansons, flamenco, zelfs calypso uit vaders platenkast en later de ontdekking van de eer ste grote singer-songwriters Guthrie, Dylan en Donovan "en bluesman JJ Cale vergaarde hij een vat vol inspiratiebronnen. Toch hadden de jaren zestig voor hem ook een duistere kant. De zoektocht van Philip naar een ei gen muzikaal handschrift liep vast tegen het eind van de jaren zestig. „Ik raakte door experimen ten met drugs, vooral die ver schrikkelijke LSD, van de wijs en liep vast. Het kostte jaren om daar vanaf te komen, maar het lukte. Op mijn dertigste was ik een erva ringsdeskundige in de verslavings zorg en ontdekte intussen mijn ei gen muzikale idioom." Hij kiest voor een studie psycholo gie en combineert zijn werk als psychotherapeut al jaren met schrijven, opnemen en live vertol ken van zijn songs. Muziek die al tijd herkenbaar is en grotendeels drijft op Amerikaanse roots en het fingerpicking. Samen met het rauwe randje, de gelaagde teksten en subtiele doorkijkjes in de we reldmuziek ontvouwt zich steeds weer dat eigen handschrift. „Het moet altijd iets van mezelf zijn. Zit dat er niet in dan wordt het nooit echte muziek. Dat maakt me ook ongeschikt om in dienst van anderen te spelen. Een band leider ben ik niet, maar heb die wel gevonden. In de band Person nel was dat Ad Vanderveen nu drummer Sjoerd van Bommel." VL1SS1NGEN - Die andere Heimat: Chronik einer Sehnsucht is morgen (zondag) te zien in Cinecity Vlis- singen. De voorstelling begint om 13.30 uur. De lengte is bijna vier uur, maar de film zal in twee de len vertoond worden, met een pauze van ruim een kwartier. De film is onderdeel van de Film by the Sea door het Jaar Special. De Duitse schrijver/filmmaker Edgar Reitz is vooral bekend geworden door de monumentale televisiese rie Heimat. Hoofdrollen voor Jan Dieter Schneider en Antonia Bill. VLISSINGEN - In Speelhuus Ter Ree- de in Vlissingen wordt morgen (zondag) een klassiek concert ge houden met Mathieu van Bellen (viool) en Jaap Kooi op de piano. De inloop is om 11.00 uur, het con cert begint om 11.30 uur Mathieu van Bellen en Jaap Kooi zijn geliefde gasten van het pu bliek van de stichting Concerten Vlissingen. Ze vertolken een klas siek programma met werk van Schubert, Van Beethoven en Brahms Entree: 17,50 euro, dona teurs 15,00 euro (inclusief koffie vooraf en glas wijn na afloop). Boer zoekt vrouwe! Alf Nederland zit z'n ei- hen te vergaepen vö de tillevisie en je moet het gewoon ge- zie ebbe om laeter mee te kunne praoten over de zoektocht van vuuf boeren (wironder eên boe rin nè een partner vö 't leven. Ik dienke iedere keer wi an ies wa'k as kind mee de nodige tegenzin dee; peeën verdinne! Je kroop op je knieën over 't land en moest al le bosjes kleine peeplantjes 'op eên' zien te kriehen. De andere trok je uut en die verdorde..! Het overgebleve plantje wier een su- kerpee, riepe vö Dinteloprd. Wat briengt iemand d'r toe om te he schrieven nè een boer, die ze op de tillevisie een stuitje ebbe kunne bekieke? Zö te zien bin't hin eênzaeme, wegkwienende muurblommen, die, as leste wanoopsdaed, schrieve om toch asjeblieft verlost t'oren uut de 'hunkerbunker'. Ze neme 't risico om, saemen mee meer dan on- derd andere, naemloös ten onder te haen. Of mee negen concurren ten in vuuf minuten d'r eihen an te prissentere bie iemand die in die korte tied ook nie weet wat 'n uut moe brienge. En dan drek zeie, dat 'n nog leuker is dan dao je docht. Dao je vlinders in je buuk begint te voelen en dao je 't êlemaele zie zitte in een uus an 't einde van de wereld. Je oopt dao je mag bluve, dao je bie de leste drie oort. Die leste drie mohe dan 'de we reld' in. Volgens mien oorde aol die meiden van die joenge boeren tot de groep 'nog eêl gewild'...! En René van der Gijp, toch een echte kenner, repte over 'lekkere wijven'! In ieder geval hin figu ren, die dreige 'over te bluven' of nèregens mi 'an de bak' komme. Ze moete mee d'r eihen proenke as een pauw mee z'n veren. En me kriehe naebie medelieën mee die meiden, die mee een nie vee zeiende en naebie onverst aenbaer praotende boer op 'de prairie' te recht komme. In ieder geval be- paeld nie het type van 'het lot uut de loterie'. En dan ineens j'n ei hen trugvinde tussen duzende '(plof) kippen'. Of dao je een on willige geite moe he melleke. Of een vule koeiestaert deu je pas ge föhnde aer voel gae. Je zou gillend weglope en j'n eihen op je motor iaete versiere in Alkmaar...! Dat zien vee minder mensen en de kans da jie dat 'dorre peeplantje' oordt, is vee kleiner. De riepere deêlneemsters, bezig een twide 'broed' vö te bereiden, zulle toch ook, as ze zö nodig ver lost wille ore, wè andere wegen wete dan via dat vrolijke 'groen tje' in de liefde, die nie weet oe of 'n het eit mee z'n 'stevige model len' of die boer in Afrika, die je apart neemt om je over 'de stam per en de meeldraeden' te vertel len. En wat te dienken van die drie kaele 'kaeskoppen', die d'r ei hen uut moete slove bie dertig graden hitte. Kom dan mè es bo ven drieve! Laete die boeren (-in) d'r eihen dan toch kietele deu 't gevoel da ze aole touwtjes in anden lieke t'ejaben? Aol de mogelijke part ners vö 't leven bluve mee een 'tast-toch-toe' blik nè je kieke, oe weinig of je zelf ook 'van kot' komt! Mee mien dienke vee mensen an 'sensatie' en nie an de absolute wil om an de man te kommen. Het gluren nè 't liefdesleven van andere, die di zelf vö kieze, is de sensatie van de kieker. Oevee zul le d'r morge he brulle as ze 'ver dord' afvalle..? Ik ouwe 't op min stens tweê! Vergeet nie te kieken! TERNEUZEN - Vier improvisatieta lenten maken samen een nieuw geluid in de productie Estafest. De vier muzikanten, Anton Goud smit (gitaar), Oene van Geel (alt viool en cajon), Mete Erker (so praan- en tenorsaxofoon) en Jeroen van Vliet (piano) maken muziek die elk moment een on verwachte wending kan nemen. Muzikanten laten zich meeslepen door de kracht van het moment. GOES - De Nationale Voorleesda gen worden van woensdag 22 ja nuari tot en met 1 februari gehou den. Deze dagen zijn bedoeld om het voorlezen aan kinderen die zelf nog niet kunnen lezen te sti muleren. Voor ouders en kinderen valt er veel te beleven. Woensdag 22 ja nuari zijn er in veel vestigingen van de bibliotheek Oosterschelde van 10.00 tot 11.00 uur voorlees- feestjes voor de peuters. Kinderen stappen dan de wereld in van het prentenboek van het jaar, De Krrrr... okodil. ZATERDAG 18 JANUARI 2014 door René de Dreu Het soloalbum (Natural Causes, 1995) levert Philip Kroonenberg een eerste vergelijking op met JJ Cale. Vandaag, 18 januari, Podium Razzma tazz Oost-Souburg, 21.00 uur. door Frans van der Heijde Porgy en Bess, morgen 19 januari, aan vang 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 137