Statenfracties missen de mens in toekomstvisie Provinciale Staten zijn verdeeld over noodzaak fusie Scoop en ZB Volkslied 66 De gedoog- criteria waren overtreden; ik heb bestuurs rechtelijk juist gehandeld CHECKPOINT Vlissings project 't Hof van Thee en Leut mogelijk Appeltje van Oranje Het strafproces tegen de Terneu- zense coffeeshop Checkpoint gaat maandag een nieuwe fase in. 26 ZEELAND De laatste tijd is het Zeeuws-Vlaams volkslied al een paar keer in het nieuws geweest. Eerder was er een op roep van de dorpsraad van Kloosterzande om het volks lied opnieuw, en dan vooral ver staanbaar, in te zingen en eer gisteren las ik dat twee Axe laars de tekst aan willen pas sen, althans: ze vinden dat het nu niet goed wordt uitgevoerd. Is dat iets om je druk over te maken, vraagt u zich waar schijnlijk af. Nee, natuurlijk niet, maar het is wel leuk. Ik ben zelf voor het radicaal aan passen van de tekst. In de eer ste plaats omdat die niet juist is. Dat begint al bij de eerste zin: 'Waar eens het gekrijs der meeuwen verstierf aan het een zaam strand, daar schiepen zich de Zeeuwen uit schor en slik hun land'. Het klinkt prach tig, maar kloppen doet het niet. Er is aan dat scheppen namelijk nauwelijks een Zeeuw te pas gekomen. Dat zijn de Vlamin gen geweest, veelal monniken die in opdracht van hun abdij en hier de schorren en slikken inpolderden. Ook het refrein verdient aanpas sing. Dat luidt nu: 'Van d'Ee tot Hontenisse Van Hulst tot aan Cadzand, dat is ons eigen land je, maar deel van Nederland.' Ik heb Hontenisse daar altijd raar in gevonden, omdat het geen plaats is, terwijl de rest dat wel is. Bovendien is van d'Ee tot Hontenisse, een diagonale lijn door Zeeuws-Vlaanderen, ter wijl van Hulst tot aan Cadzand een horizontale lijn is, je mist dan eigenlijk Breskens en om streken. Zoals eigenlijk ook het land ten oosten van Hulst nu wordt overgeslagen. Je kan je voorts afvragen of Zeeuws-Vlaanderen nog wel zo'n landje apart is sinds de komst van de Westerschelde- tunnel. Je staat nu op vijf minu ten aan de overkant. Bijna zes miljoen passages waren er vo rig jaar, dat zijn er twee keer zo veel als ten tijde van de veren. Tenslotte mis ik het dialect in het volkslied. Hoe moet het dan worden? Ik dacht aan zo iets: Van De Kouter tot aan Bresjes Van Saeftinghe tot aan het Zwin Dat is ons eigen landje Voor vuuf euro kom je binn'n Gisteren groepten ze samen om een oordeel te vellen over een vi sie die tot stand is gekomen na discussie met burgers, bedrijfsle ven en kennisinstellingen. Zo'n 1300 in totaal. Waar de kennisin stellingen, met de Wetenschappe lijke Raad Zeeland voorop, en thousiast zijn over het opkrikken van het kennispeil aan de slag te gaan, vindt een aantal Statenle den de visie nogal eenzijdig ge richt op onderwijs, kennis en technologie. Zo staat in de visie dat Zeeland zich in 2040 heeft ontwikkeld tot een netwerksa menleving met zelfredzame en ondernemende burgers. Zorgtech nologie (zorg op afstand) speelt een belangrijke rol. „Maar in 2040 zijn er ook mensen die fysieke zorg nodig hebben. Over de kwetsbare mensen lees ik niets", zei Paul Colijn (Christenunie). „Ja, en niet iedereen heeft buren die voor je kunnen zorgen", vulde Franqois Babijn (Partij voor Zee land) aan. Niettemin krijgt het stuk deels applaus. Verschillende partijen vinden het verhogen van het kennispeil als motor van eco nomische ontwikkelingen op zich prima. Ze vinden de waarde van het stuk echter moeilijk te be palen. Het is geen beleidsnota, maar een koersdöcument. CDA'er Patricia de Milliano vond het alle maal nogal 'zweverig'. Bovendien is 2040 nog ver weg. VLISSINGEN - Het werkleerbedrijf 't Hof van Thee en Leut van Emer- gis in Vlissingen is in de race voor de titel Appeltje van Oranje. Het project is doorgedrongen tot de laatste 10 genomineerde projecten in Nederland. In totaal 3 projec ten krijgen in april te horen of ze zich Appeltje van Oranje mogen noemen. In dat geval krijgen ze TERNEUZEN - Het Amsterdamse ge rechtshof oordeelt in een nieuwe zitting of coffeeshop eigenaar Meddie Willemsen (61) en zijn werknemers de gedoogregels over traden en of ze een criminele or ganisatie vormden, toen ze met zoveel succes de grootste coffee shop van Europa runden. Maar het hof moet ook oordelen of het Openbaar Ministerie (OM) de Ter- neuzenaar wel mócht vervolgen. In het nieuwe Paleis van Justitie aan het IJdok wordt maandag een zogenoemde regiezitting gehou den. Het OM, de advocaten en de raadsheren overleggen met elkaar over de verdere gang van zaken. Partijen kunnen laten weten wie ze nog als getuige willen horen en of er nog extra onderzoeken ge daan moeten worden. De belang rijkste hoofdrolspelers, zoals bur gemeester Jan Lonink van Terneu- zen, beleidsambtenaren van die gemeente, officieren van justitie en politiechefs zijn al enkel ma len gehoord. Dat gebeurde - ach ter gesloten deuren - in de aan loop naar het proces in Middel burg en ook nog eens - in het openbaar - voorafgaand aan de be handeling door het Haagse ge rechtshof. Daar komt ook nog eens bij dat de strafzaak gaat over de periode tot mei 2008. Tijdens de verhoren in Den Haag, najaar 2011, bleek al dat een aantal hoofd rolspelers zich lang niet alles goed kon herinneren. De strafzaak tegen Willemsen en consorten loopt al vele jaren. Op 1 juli 2007 vond de politie tijdens een inval in Checkpoint 4,5 kilo softdrugs terwijl maximaal 500 gram was toegestaan. En in een opslag buiten het gebouw nog eens 92 kilo. Willemsen werd aan gehouden maar mocht een dag Ia- ter zijn zaak weer gewoon ope nen. Bijna een jaar later volgde een nieuwe inval en werd er door de politie in het gebouw van Check point en op dertien andere plaat sen in Zeeuws-Vlaanderen zo'n 160 kilo softdrugs aangetroffen. Het OM sloot Checkpoint. De ge meente nam dat besluit later over, en in maart 20x0 veroordeel de de Middelburgse rechtbank Willemsen tot een celstraf van zestien weken. Ook moest hij een kleine tien miljoen euro 'crimi neel geld' overmaken op een reke- een geldprijs van 15.000 euro en een beeldje dat is gemaakt door prinses Beatrix. Als 't Hof van Thee en Leut niet tot de laatste drie weet door te dringen, mogen vertegenwoordi gers van het werkleerbedrijf wel mee naar de prijsuitreiking. Ko ningin Maxima reikt die prijzen uit in het paleis. Waar andere partijen zoals CDA, SGP, WD en PvdA vinden dat er snel duidelijkheid moet komen over de fusie, de frictiekosten die dat oplevert en welke regeling moet worden getroffen voor af te vloeien personeel, daar zijn GroenLinks, D66 en Christen- Unie nog niet overtuigd van de noodzaak van een fusie. In de commissie bestuur, financiën en welzijn zetten ze vrijdag vraagte kens vanwege de strubbelingen tussen de fusiepartners, weer stand van het personeel, de ondui delijkheid over de taken van de nieuwe fusieorganisatie en de te verwachten frictiekosten. Bedra gen van zeven tot tien miljoen eu ro zijn genoemd, maar nog niet onderbouwd. Pas als beide organisaties begin mei een fusievoorstel aan hun subsidieverlener, de provincie, voorleggen, wordt duidelijk hoe hoog de frictiekosten zijn en wie daarvoor opdraait. Gedeputeerde Ben de Reu gaf vrijdag andermaal aan dat de provincie de kosten voor het sociaal plan niet gaat op hoesten. Eind 2012 besloten Pro vinciale Staten na een kerntaken discussie 3,2 miljoen euro te bezui nigen op De Zeeuwse Bibliotheek en Scoop. Beide instellingen wis ten dat bedrag te reduceren tot structureel 2 miljoen euro onder het voortuitzicht van gezamenlij ke huisvesting en de intentie om samen te werken. Met een min der pijnlijke bezuiniging zouden beide instellingen nu zelf de fric tiekosten moeten financieren, is de gedachte. Maar- sommige par tijen, met name de PvdA, vrezen dat dat een te zware last wordt voor Scoop en ZB. zaterdag Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende MIDDELBURG - Een stuk dat vooral hamert op technologie en vergro ten van kennis, maar waarin men sen nauwelijks een rol spelen. Sta tenleden van PvdA, SCP, Christen- Unie en SP vinden dat een gemis in de toekomstvisie voor Zeeland die vooruitblikt tot 2040. Burgemeester Jan Lonink door Emile Calon door Frank Balkenende MIDDELBURG - Provinciale Staten zijn verdeeld over de vraag of de fu sie tussen de Zeeuwse Bibliotheek en Scoop door moet gaan. Maikel Harte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 130