ZEEUWS-VLAANDEREN OPEN 40% 5 Sport f KORTING Vervolging chemiebedrijf komt zeker nu slecht uit, omdat chemische sector in Europa al behoorlijk onder druk staat. MONTAGE AGE V00R€ 1,-* Keuken Kampioen' Voor vierde keer zonder rijbewijs almanak f 1 m m* i i mT&i1 7 dagen uziek at bindmiddei HSESk I TERNEUZEN - Het eerste weekje van de rechtszaak tegen Dow Ter- neuzen over zeven milieu-inci denten in de jaren 2005-2008 is achter de rug. Conclusies zijn nog lang niet te trekken. De drie rech ters van de meervoudige kamer, Dow-advocaat Ed van Liere en of ficier van justitie Ingeborg Koop- mans bezochten vrijdag de Dow- vestiging in Terneuzen. Om met eigen ogen te zien waar ze het over hebben. Mare Obrie, voorzitter van de on dernemingsraad van Dow, heeft de rechtszaak op afstand gevolgd. Hij laat weten de afhandeling 'vol vertrouwen tegemoet te zien'. „Ik werk nu 25 jaar bij Dow en ik twij fel er niet aan dat de veiligheid bij Dow Terneuzen is gegarandeerd. 'Je doet iets veilig of je doet het niet', is altijd het uitgangspunt ge weest." Roel Adriaansens, directeur veilig heid en milieu bij Dow, lichtte de ze week de zeven incidenten voor de rechtbank toe, urenlang, kalm en zonder één papiertje te raad plegen. Hij praatte niet alles goed, maar benadrukte: 'van opzet is nooit sprake geweest'. OR-voorzit- ter Obrie herhaalt dit. „Er zal een aantal zaken best niet goed gelo pen zijn, maar als je in een fa briek ergens mee wordt gecon fronteerd, moet je binnen een uur of paar uur besli ssen. Beslissingen worden altijd weloverwogen geno men om risico's zoveel mogelijk te beperken." Het Openbaar Mi nisterie deed juni 2008 een inval bij Dow. Het heeft al met al ruim vijf jaar geduurd om de zaken voor de rechter te brengen. Obrie: „Dat komt de geloofwaardigheid niet ten goede." Van de andere kant: het gaat ook om ingewikkelde zaken, waarbij overigens geen slachtoffers zijn gevallen of grote schade is aange richt. Zowel het OM als de Dow-verdediging heeft deskundi gen geraadpleegd. Ze schatten de risico's verschillend in. „Chemi sche productie is geen exacte we tenschap", zei Adriaansens deze week. Officier van justitie Koopmans is dinsdag aan zet om haar licht te la ten schijnen over de feiten, onder meer de lozing van (te) vervuild afValwater en een ontploffing in een drukvat. De volgende zittings dagen zijn 4 en 7 februari, waarna de rechtbank naar verwachting half maart uitspraak zal doen. 'Was er opzet in het spel, was er sprake van nalatigheid en waren de incidenten beheersbaar?', zijn de vragen die juridisch getoetst moeten worden. Niet alleen bij Dow Terneuzen zal met argusogen naar het von nis worden uitgekeken, maar ook bij het moederbedrijf in de Ver enigde Staten. Een rechtszaak is al tijd vervelend, maar voor Dow Terneuzen nu wellicht des te meer. De chemische sector in Europa maakt moeilijke tijden door. Grondstof- en energieprijzen zijn in Europa hoger dan in de Vere nigde Staten, waar schaliegaswin ning voor een industriële ople ving heeft gezorgd. En ze zijn ze ker hoger dan in het Midden-Oos ten, waar Saudi Aramco met Dow bij Jubail in Saoedi-Arabië het gi gantische Sadara-chemiecomplex bouwt. Dow Terneuzen moet het vooral van een continue, veilige produc tie hebben. Afgelopen jaar is Ter neuzen daar als nooit te voren in geslaagd; 2013 was het eerste vol le, ongevalsvrije jaar. Dow heeft dit resultaat niet van de daken ge schreeuwd, maar alleen intern be kendgemaakt. Er is nu geen reden voor een feestje. ■NHMl'T'' PER WEEK Wegens succes verlengd! Laatste kans! O op keukens SCHOONDIJKE - Een man (39) uit de gemeente Sluis is vrijdag bij Schoondijke voor de vierde keer betrapt op het rijden zonder rijbe wijs. Agenten die hem al kenden, hielden hem aan. Zijn niet verze kerde auto is in beslag genomen. De officier van justitie moet nog beslissen over verdere stappen te gen de man die ook een honkbal knuppel in zijn auto had liggen. De Terneuzense buurmannen wre ven deze week over hun bolle bui ken. De een, verslaggever, is aan het spor ten geslagen. De ander, vrachtwa genchauffeur, is daar nog niet aan toe. De sportieveling probeerde zijn buurman daarom te overtuigen van al het goede dat inspanning met je doet. „Echt, ik voel me al een stuk fitter. En mijn broeken zitten ook al rui mer. Na een maandje sporten! Man, zet je er overheen en ga mee. Lekker een uurtje op de crosstrainer, op het roeiapparaat en op de spinningfiets. Zie ik je maandag?" De vrachtwa genchauffeur zag er het nut niet van in. „Ik doe namelijk al jaren aan sport. Aan transport." vv-- ZATERDAG 18 januari 2014 Rechtszaak hakt erin bij Dow door Harmen van der Werf mm fÊÉÈ 9 Voorzitter van de rechtbank D. van Kralingen (links) en zijn collega-rechter G. Piek arriveren vrijdagochtend bij Dow Terneuzen voor een bezoek aan het fabrieksterrein, foto Mark Neelemans MIDDELBURG, Mortiereboulevard 28 (Mortiereboulevard), 0118-60 66 90 Kampioen in keukens Al bijna 40 vestigingen in Nederland. Kijk op keukenkampioen.nl voor adressen en openingstijden. Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 129