Naar de kerk? Geloven kun je thuis ook! SERVICE 39 V Dn ni ken werk AGENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. Groede Middelburg Oostburg Oost-Souburg Renesse Tholen Wemeldinge Nieuw- en Sint Joosland Sluis Terneuzen Vlissingen erf- mid- voor Van i de ;r en i ge- be- -rge- n de zak- B en >f ze nan- ha- ;wo- ning De gebedsweek voor christelijke eenheid (19 t/m 26-1) gaat ook in Zeeland ge paard met oecume nische diensten. Dat gebeurt in Zeeland onder meer in Tholen, Zierikzee, Goes, Vlissingen, Aar denburg en Terneuzen. Het gaat daarbij om wederzijdse (h)erken- ning van gelovigen in andere ker ken. Tot kerkfusie komt het niet licht. De individualisering van de samenleving gaat gepaard met ver splintering. Kerken krimpen me de doordat men zich niet (meer) herkent in het samenbindende element van geloofsgemeenschap pen. Daar staat tegenover dat digi tale platforms ontstaan. Daaron der valt ook de PKN-internetkerk. Veel gelovigen zeggen geen kerk nodig te hebben. Dat leidt tot ver schijnselen als de Huizen van Vre de (Terneuzen, Vlissingen). Gelo vigen doen in woningen aan Bij belstudie, bidden en zingen en eten tot slot gezamenlijk. Andere mensen hebben op zon dagmorgen genoeg aan de tv-do- minees van der Veer en collega's op de EO of aan Hour of Power op RTL van de Amerikaanse tele visiedominee Robert Schuller (te genwoordig is zoon Bobby een van de boegbeelden). 'Er is niets nieuws onder de zon', meldt het Bijbelboek Prediker. In de 19e eeuw ontstonden conventikels, ook gezelschappen genoemd. Ge lovigen die zich afzetten tegen de vrijzinnigheid in de Hervormde Kerk kwamen thuis bijeen met ge lijkgezinden. Een typisch Neder land verschijnsel vormen de thuis- lezers: mensen die hét met geen kerk eens zijn en thuis een preek lezen, al dan niet in gezinsver- band. Daaronder zijn volgelingen van wijlen dominee Paauwe, die ooit in Yerseke stond. Sommigen beschouwden hem als 'de laatste profeet'. Meer hierover op Monni kenwerk. Daar staat ook een ver haal over een groep 'onafhankelij ke' gelovigen die sinds kort in Heinkenszand samenkomen. Na der onderzoek leert dat zij wel de gelijk deel uitmaken van een ta- melijk gesloten organisatie. Op Monnikenwerk staat ook de column van de week van Wim Jansen: Mag het een onsje minder Matthijs? Hij wordt een beetje be droefd van het gebodene op Dee-Wee-Dee-Dee en maakt zich ongerust over het kuddegedrag van veel mensen en vindt dat ve len kritiekloos alles slikken wat hen wordt voorgeschoteld. ZATERDAG 18 JANUARI 2014 i Joy Nexxt ZATERDAG 18 JANUARI Goes Presentatieweekend Jeugdtheater- school Zeeland, Podium 't Beest, 12.30 - 17.30 uur Toneel 'Liefde half om Half, De Mythe, 20.00 uur Concert Zeeuws-Vlaams Kamerorkest, Grote Kerk, 20.00 uur Krabbendijke LOS Muziektheater met FCKD, De Meiboom, 20.00 uur Toneelvoorstelling 'Twee', Theater groep Duinart, 't Spiegeltheater, 20.00 uie Nieuwjaarsconcert Chr. Brassband Mid delburg. Palet. 20.00 uur Nieuw- en Sint Joosland Ti-an-guis'Traces', wereldmuziek, De Wegwijzer, 20.30 uur Festival BRUGfest' met o.m. Caducity, Fracured Insanity, Tellurion en Ynfamia, The Lane, 19.00 uur Philip Krooneneberg Razzmatazz, 21.00 uur Jubileumconcert Hervormd Kerkkoor, Jacobuskerk, 20.00 uur Terneuzen Toneel 'Waarom mannen sex willen en vrouwen liefde', Scheldetheater, 20.00 uur Schrijver, dichter en muzikant Nico Dijkshoorn: The Hank Five. Porgy en Bess, 21.30 uur Samenzangavond met bovenstem en Mannenkoor, Rehobothkerk, 19.30 uur Vlissingen Pop/rock coverband BOXX, Café De Concurrent, 22.30 uur Nieuwjaarsconcert Muziekvereniging OKK, De Wemel, 19.30 uur Zierikzee Muziekformatie 'Bender', De Rode Kamer, Havenpark 13 15, 20.00 uur ZONDAG 19 JANUARI Goes Presentatieweekend Jeugdtheater- school Zeeland, Podium 't Beest, 12.30 - 17.30 uur Middelburg Toneelvoorstelling 'Twee', Theater groep Duinart, 't Spiegeltheater, 14.30 uur Festival 'BRUGfest' met o.m. Caducity, Fracured Insanity, Tellurion en Ynfamia, Bar American, 17.00 uur Tributeband Nervana speelt t.b.v. kan keronderzoek. Schuttershof 18.00 uur Bandeonist Carel Kraayenhof en Juan Pablo Doba (piano), De Wegwijzer, 15.00 uur Koffieconcert Mirac Barok Ensemble, Raadzaal Belfort, 10.30 uur Estafest: improvisatoren Anton Goud smit, Oene van Geel, Mete Erker en Jeroen van Vliet, Porgy en Bess, 15 00 uur Concert Mathieu van Bellen (viool) en Jaap Kooi (piano), Speelhuus Ter Reede, 11.30 uur Bluesband Blame-D, Strandpaviljoen Panta Rhei, 17.30 uur I Festival BURGfest, zaterdag in Oostburg en zondag in Middelburg. door Willem Staat Wim Jansen www.pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 117