23 BOG en bouw de buren op bezoek Tekst: Peter Oggel Foto: Mark Neelemans Inwijkelingen Prijzen Oplossing z|t|:; ZATERDAG 18 JANUARI 2014 s Huizenmarkt gedijt met Vlamingen Met een uitgekiende promotiecampagne lokken Zeeuws-Vlaamse makelaars en financiële dienstverleners sinds begin 2012 Vlamingen de grens over. Met succes: in de afgelopen twee jaar hebben honderden Belgen een huis in Zeeuws-Vlaanderen gekocht. Vlamingen tekenen inmiddels voor ruwweg dertig procent van het aantal woningverkopen, zegt voorzitter Peter Zuurveld van de Stichting Zeeuws&Vlaanderen. Alle reden dus om de campagne in 2014 voort te zetten. Op de agenda staan alweer zes informatiebijeenkomsten. TERNEUZEN - Ze zijn niet te mis sen, de informatiepanelen aan de grens tussen Belgisch-Vlaanderen en Zeeuws-Vlaanderen. 'Verhuis naar Zeeuws-Vlaanderen', krijgen voorbij gangers als advies mee. Tegen Vlamin gen is dat zeker niet tegen dovemans oren gezegd. De laatste jaren zijn ze met honderden de grens overgetrok ken om in Zeeuws-Vlaanderen een huis te kopen. 'Geniet van het beste van twee lan den', lonkt de website van de Stich ting Zeeuws&Vlaanderen, het consor tium waarin regionale makelaars, fi nanciële dienstverleners, notarissen, woningcorporaties en bouwonderne mingen sinds 2012 samenwerken. Niet dat de Vlaming in het Zeeuws-Vlaamse ooit een vreemde ling is geweest. De zuiderburen zijn van oudsher welkome gasten in een geïsoleerde regio die in geografisch opzicht meer bij België lijkt te horen dan bij Nederland. De grens is er nooit meer dan een denkbeeldige lijn geweest. Onroerend goed hebben Belgen al tijd al gekocht in Zeeuws-Vlaande ren, doorgaans als belegging. Maar de malaise op de Nederlandse huizen markt heeft de belangstelling van de Vlaming-met-verhuisplannen aange wakkerd. Vanaf 2009 melden de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten in de jaarlijkse bevolkingscijfers een toena me van het aantal Inningen. Die ontwikkeling ontgaat ook de vast goedsector niet. De zuigende wer king van Zeeuws-Vlaanderen op de Vlaming met verhuisplannen is al bijna usance. Region.de makelaars en financiële dienstverleners kunnen zich in de handen knijpen: Vlamin gen tekenen inmiddels voor bijna een derde deel van alle transacties, rekent Peter Zuurveld voor. Meer huis voor minder geld, zegt hij, geldt als belang rijkste er)koopargument. Vergelijk bare woningen zijn in Zeeuws-Vlaan deren al gauw veertig mille of meer goedkoper, en doorgaans zijn ze beter van kwaliteit, zegt Zuurveld. Tel daar bij op rust, ruimte en te verwaarlozen reistijden en de deal is rond. Zuurveld -eigenaai van De Hypothe- ker Zeeuws-Vlaanderen- is voorzitter van de Stichting Zeeuws&Vlaanderen. De Stichting voert inmiddels twee jaar een intensie ve campagne (billboards, website, si ciale media, open-huizendagen, infor matiebijeenkomsten) om Zeeuws-Vlaanderen over de grens aan te prijzen. Die campagne vertaalt zich in harde cijfers: in 2012 zijn 708 Vlamingen naar Zeeuws-Vlaanderen verhuisd, ten opzichte van 2011 een stijging met 75%. Concreet gaat het dan om de verkoop van ruim 300 wo ningen. Afgelopen jaar is de Vlaamse verhuis- drift vrijwel onverminderd. In Ter- neuzen hebben zich in 2013 252 Bel gen gevestigd, dat is vrijwel gelijk aan 2012. Hulst en Sluis hebben de aantal len niet uitgesplitst. Niettemin vor men de cijfers de basis voor voortzet ting van de campagne. "Wegens succes geprolongeerd", zegt Zuurveld met een lach. Over publici teit heeft hij sinds de lancering van de campagne geen klagen gehad. "De Belgische en Nederlandse media heb ben dit goed opgepikt, inmiddels doet ook de mond-tot-mondreclame zijn werk. De belangstelling is onver minderd groot. Er is een grote behoef te aan informatieavonden, waar alle fa cetten aan de orde komen. Praktische informatie over de koop van een wo ning in Nederland, de financiering, de fiscale consequenties, de regelge ving, de verhuizing. Precies wat wij kandidaat-kopers als eerste adviseren: laatje goed voorlichten." Wie de grens oversteken? Dat is een doorsnee van de bevolking, ontkracht Zuurveld het verhaal dat Vlamingen vooral goedkope huizen zouden ko pen. "Alle leeftijdsgroepen, alle inko mensklassen zijn vertegenwoordigd, alle beroepsgroepen. Alle soorten wo ningen en in alle prijsklassen worden gekocht. Kortom, een afspiegeling van de maatschappij." Kochten Vla mingen aanvankelijk vooral in de grensstreek, inmiddels vestigen ze zich in heel Zeeuws-Vlaanderen. Overigens: de kopers blijven in eigen land werken. 1 De Vlaamse belangstelling dempt niet alleen de daling op de regionale wo ningmarkt, maar houdt ook de hui zenprijzen op peil. Volgens récent on derzoek van Galcasa, gespecialiseerd bureau in de woningmarkt, is Zeeuws-Vlaanderen wat betreft ver koopprijzen de beste presterende re gio van het land. In 2014 steeg de ge middelde woningwaarde in Zeeuws-Vlaanderen met 5,5 procent, tegenover een daling met 2,2 procent gemiddeld over heel Nederland. Cal- casa noemt als reden de instroom van Belgen. is nog een plus. Zeeuws-Vlaande ren is een krimpgebied. In 2040, al dus prognoses van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS), zul len er op een bevolking van 106.000 nu zo'n 14.000 Zeeuws-Vlamingen minder zijn, een daling met om en nabij dertien procent. Bovendien kampt de streek met vergrij zing en -bij gebrek aan hogere opleidingen ontgroening. Het zijn factoren die een ingrijpen in de Zeeuws-Vlaamse woningmarkt noodzakelijk maken, is de conclusie van een analyse van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB). Te vertalen in sloop van wo- nühgen. In Belgisch-Vlaanderen staan de be volkingsprognoses haaks op de Zeeuws-Vlaamse. Volgens de voor spellingen groeit het Vlaams gewest tot 6,6 miljoen inwi uiers in 2030. Dat is een toename met ruim zeven procent. In Antwerpen stijgt het in woneraantal met vijftien procent, in Gent met acht procent. Die toename vraag om meer woningen, waar die in Vlaamse regio's nu al relatief schaars zijn. Zijn de Vlamingen een oplossing voor de krimp in Zeeuw s-Vlaande ren, is de vraag. "Ze dragen bij aan be perking van de krimp," antwoordt Peter Zuurveld. Hij verwijst naar een uitspraak van EIB-directeur Taco van Hoek, bij de presentatie van het rap port eind oktober. Volgens Van Hoek verzacht de Vlaamse instroom de krimpproblematiek, maar lost die niet op. Niettemin verwacht ook hij dat de instroom 'nog wel een tijdje zal aanhouden'. Er is nog een -recent- neveneffect. Vlamingen komen niet alleen om in Zeeuws-Vlaanderen te wonen, maar ook om er een bedrijf te beginnen. Weliswaar zijn er nog geen concrete cijfers beschikbaar, niettemin signa leert de Stichting die tendens in de halfjaarlijkse rapportage. Maar het vooralsnog gaat om geringe aantallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 107