Arnoud Kamerbeek nieuwe CEO van DELTA 21* ZZP' ers Oemoemenoe Eigen rekening Bewuster Loodgieter ZATERDAG 18 JANUARI 2014 s. 'fl-lvtt'tratt't Mario Harte: Crisis? Hoezo crisis! 'Ik heb altijd mijn werk' Je bent jong, gepensioneerd, werkloos -en je wilt wat. Onder nemen bijvoorbeeld. Het aantal ZZP'ers is de laatste jaren in rap tempo gegroeid. Nederland telt inmiddels 770.000 eenmansbedrij ven. Van de beroepsbevolking is daarmee zowat een op de tien zelfstandige, soms als noodzaak, doorgaans een bewuste stap. Dit laatste geldt zeker voor de Ter- neuzense loodgieter Mario Harte, op eigen benen sinds 2007. Crisis? Welke crisis? "Je moet toch wat als je een lekkage of een verstop ping hebt. Dan bellen ze mij." Tekst: Peter Oggel Foto: Mark Neelemans TERNEUZEN - Een blauwe bus met opvallende belettering is zijn rij dend reclamebord. Een vuurrood vraagteken accentueert de naam van zijn bedrijf: Oemoemenoe. Niet direct om te zeggen, daarmee stap ik naar de Kamer van Koophan del. Niettemin heeft Harte (38) over de naam goed nagedacht, in het besef dat die een belangrijke bijdrage zou moeten leveren aan het succes van zijn inderneming. Noem jezelf lood- gietersbedrijf, dan ben je toch num mer dertien in het dozijn, is zijn rede nering. Oemoemenoe dus, een typisch Zeeuws-Vlaamse uitdrukking, door gaans gebruikt in geval men met de handen in het haar zit. Hoe moeten we nu, vertaald voor de buitenstaan der. Vandaar ook dat vraagteken in het bedrijfslogo. Hij ontkent niet dat zijn keuze aanvankelijk wat wenk brauwen heeft doen fronsen. "Maar belangrijkerjs dat de naam mij vooral werk oplevert. Oemoemenoe, dat valt op. Niet alleen op de bus, ook in het telefoonboek. Die naam blijft han gen. En dus bellen mensen mij." Nederland is hard op weg naar 800.000 ZZP'ers sinds de eeuwwis seling ruim 200.000 meer. Volgens het Centraal Planbureau groeit dat le ger eenmansbedrijven in de komende tien jaar verder aan tot een klein mil joen, soms ook gedwongen bij ge brek aan vast werk of inkomen. Dan maar voor eigen rekening aan de slag. Het is een optimistisch volkje, die zelfstandigen zonder personeel. De re cessie schrikt hen niet af, zo blijkt. Volgens onderzoek van koepelorgani satie ZZP Nederland verkiest een rui- Na omzwervingen bij diverse bedrij ven begint hij in de zomer van 2007 voor zichzelf. Het kriebelt al langer, zijn vrouw is kind uit een onderne mersgezin en ook Mario kan de drang naar zelfstandigheid niet weer staan. Thuis een gezin met twee klei ne kinderen, in portefeuille zegge en schrijve één klus voor de duur van<v drie weken. "Een grote stap op een hele smalle en onzekere basis", erkent hij nu. "Maar ik hen altijd een ambiti eus mannetje geweest. Doorzettings vermogen. Bij mijn baas was het elke dag hetzelfde. Daar kon ik niet meer tegen." Jantine: "Vaak kwam hij cha grijnig thuis." Hij huurt een loods in Terneuzen, sluit een arbeidsongeschiktheidsverze kering ('Erg duur, maar wel noodza kelijk') en met spaargeld en een star terlening van zijn schoonvader ko men er gereedschappen, materialen en een bus. Geen banken, als het effe kan, zegt Mario. Oemoemenoe gaat voorspoedig. "Ik heb altijd mijn werk, verstoppingen, lekkages, cv-installaties. Eigenlijk nooit last gehad van de crisis. Natuur lijk hebben we >ok mindere periodes gehad, soms door wanbetalers en du re voorfinancieringen zwarte sneeuw gezien. Maar dat heeft ons nooit weer houden." Hij moet het vooral heb ben van mond-tot-mondreclame, ver telt hij. Harte adverteert sporadisch, sponsort op een bescheiden schaal. "Ik heb een reclamebord bij hockey club Rapide in Hulst. Omdat Jantine en de kinderen daar spelen. Dat bord heeft wel veel werk opgeleverd." Zijn omzet is jaarlijks gegroeid, maar aan een pensioenvoorziening komt hij (nog) niet toe. Zijn opdrachtge vers zijn 80% particulier, 20% zake lijk. "De laatste twee jaar merk ik dat mensen meer offertes aanvraigen, soms wel drie of vier. De goedkoop ste wint altijd, een paar jaar geleden was de prijs niet altijd doorslagge vend. Mensen gaan bewuster met hun geld om. Wat zijn kracht is? "Een goede prijs-kwaliteitverhou- ding, een snelle service en afspraak is afspraak. En altijd een vrolijk woord." Niet te groot voor het kleine en niet te klein voor het grote, is zijn motto. Als vakman lost hij alle problemen op tussen ondergrondse verstoppingen en dakbedekkingen. Hij zit in een sa menwerkingsverhand met een tim merman, tegelzetter, elektricien en schilder. "Samen kunnen we alle klus-» sen aan. En we staan voor elkaar in." Jaarlijkse bijscholing en cursussen om ontwikkelingen bij te houden. "Eisen worden steeds strenger, met name wat betreft veiligheid. Als ZZP'er moetje aan dezelfde voorschriften voldoen als de grote iso-gecertificeer- de bedrijven. En dan komt er een beunhaas uit een van de Oostbloklan den die het op gympies voor de helft van de prijs doet. Oneerlijke concur rentie, noem ik dat." Maar Harte heeft vertrouwen in de toekomst."Ik zie de hoeveelheid werk alleen maar toenemen. De vraag naar technisch personeel groeit, maar dat is er niet. Mensen hebben voor keur voor een kantoorbaan, schone handen houden. Een negen-tot-vijf mentaliteit, daarmee kom je er niet als eenmanszaak. Ik weet nooit wan neer ik thuis ben, ik kom in het week-' end en 's avonds. Maar dat is het mooie van dit vak. Ik weet 's mor gens wel waar ik begin maar nooit waar ik eindig." Q www.oemoemenoe.info ZZP'ers zijn goed in hun vak. Maar hoe houden ze het hoofd boven wa ter? Niet dat de recessie eenpitters on gemoeid laat -volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is hun koopkracht in 2012 fiks gedaald. Maar de spreiding onder zelfstandigen is groot, met minnen en plussen van een dikke tv intig procent. Handen werk doet het bovengemiddeld; brancheorganisatie HBA heeft bere kend dat bijna de helft van de ambach telijke zelfstandigen er sedert 2008 fi nancieel op vooruit is gegaan -de eco nomische dip ten spijt. Terneuzenaar Mario Harte is daarvan min of meer het ondernemende be wijs. Van opleiding brood- en banket bakker, maar in de jaren negentig ook keeper bij de Zeeuws-Vlaamse topper Hoek. Brood en voetbal op za terdag combineren slecht en via het uitzendbureau -hij ontmoet er en pas sant zijn vrouw Jantine- schoolt hij om. Hij wordt loodgieter. me meerderheid een zelfstandig be staan boven een baas -ondanks de cri sis. Het gaat hen vooral om vrijheid, zelfstandigheid, eigen verantwoorde lijkheid. De Raad van Commissarissen van DELTA N.V. benoemt Arnoud Kamerbeek (40 jaar) per 16 januari tot CEO van DELTA. Kamerbeek was tot 1 januari divisie directeur bij Vattenfall/Nuon. De benoeming heeft de steun van ondernemingsraad en aandeelhouders. MIDDELBURG - Volgens President commissaris Daan van Doorn heeft Kamerbeek de gewenste ervaring en is bekend met de energie sector. Arn oud Kamerbeek komt naar DELTA om de strategie voor de toekomst van het bedrijf mede neer te zetten. Die kan bestaan uit 3 opties; fuseren, ge deeltelijk samengaan met een (finan ciële) partner of zelfstandig lean en mean doorgaan. „Het is belangrijk om een gedragen toekomstvisie met een sterke twee koppige Raad van Be stuur inhoud te geven, multi utility DELTA. Of er nu een fusie komt, een gedeeltelijke verkoop of dat DEL TA zelfstandig de toekomst in gaat; dat zullen we de komende periode ontdekken. Belangrijk is dat we dat met respect doen voor de positie die DELTA heeft opgebouwd", zegt Van Doorn.. Arnoud Kamerbeek werkte vanaf 2008 als divisie directeur bij Vattenfall/ Nuon. Tot 1 januari was hij verantwoordelijk voor de ontwik keling en bouw van alle thermal assets en infrastructuur van Vattenfall. Daar voor leidde hij bij Nuon de Explora tie Productie en Business Develop ment Projects divisies. Kamerbeek was daarvoor zes jaar consultant bij McKinsey Company in Amster dam en Boston. Hij begon zijn car rière bij Shell in Oman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 105