Special: Financiën en Wet en regelgeving 19 Rabobank Ondernemer Lijfrente Hoe nu verder? Terug naar de basis 14 Pensioen terug naar de basis Na een lange periode van onze kerheid en onduidelijkheid over het pensioenstelsel in Nederland, hebben de onderhandelingen ein delijk een meerderheid in de Eer ste Kamer opgeleverd. Hoewel nog niet bij wet bekrachtigd: ver dere pensioenversobering in 2015, er is geen ontkomen meer aan! Wat betekent dit voor u als ondernemer en werkgever? Rens Oudejans van Corstanje Assuran tiën legt uit. MIDDELBURG - Laten we eerst even stilstaan bij wat er per 1 januan 2014 is veranderd. De peiiMoenleef- tijd is versneld verhoogd naar 67 jaar, dit om de AOW leeftijd te volgen, en dat heeft als gevolg dat we jaarlijks ca 5% minder pensioen kunnen opbou wen. Dit zouden we nog op kunnen vatten als logisch; we worden ouder, kun nen langer werken en dus langer pen sioen opbouwen. Het pensioenkader wordt in 2015 echter nog eens met ca 13 verlaagd en dat is een regelrech te bezuiniging. Wederom moeten veel pensioenregelingen aangepast worden, dus is ei pensioenjwerk aan de winkel. Verder wordt het inkomen waar u of uw werknemers pensioen over op mogen bouwen beperkt tot maximaal 100.000 euro. Tot dit loon kan pen sioen binnen de nieuwe fiscale gren zen worden opgebouwd. Nieuw is dat boven dat loon ook (netto) pen sioen mag worden opgebouwd. Dat moet dan wel uit netto loon betaald worden, Het netto gespaarde pen sioenvermogen blijft vrijgesteld van de vermogensheffing in box 3. Momenteel wordt ook de laatste hand gelegd aan een (vrijwillige) pen sioenregeling voor zzpLers, wat ook voor deze doelgroep voor een bepaal de houvast rnöet zorgen. De exacte in vulling wordt in de loop van 2014 verwacht. DGA's kunnen zichzelf pensioen toe zeggen in de eigen BV; we noemen dit pensioen in eigen beheer. 1 )e voor delen, zoals het behouden van liquidi teit in de BV en de fiscale aftrek, heb ben pensioen,in eigen beheer popu lair gemaakt. De Belastingdienst vindt deze con structie al geruime tijd een doorn in het oog. Daarnaast beginnen steeds meer mensen (accountants, pensioen adviseurs) in te zien, dat er ook geva ren in schuilen. Er komen namelijk steeds meer DGA's in de (financiële) problemen, omdat ze de middelen niet hebben om uiteindelijk pensioen uit te keren. De Belastingdienst kent dan geen genade. Veel DGA's weten ook niet precies wat het inhoudt en vinden het te complex. Er gaan nu stemmen op om pensioen in eigen beheer anders in te kleden. Het moet eenvoudiger, flexibeler en beheersbaarder. Of hier in 2014 een definitief ei over gelegd zal worden, is de vraag. Gezien de versobering vari pensioenen in Nederland (zie hierboven) en de vraagtekens om trent pensioen in eigen beheer, zou Nog lekker leven met je pensioen, erg belangrijk. 2014 wél het jaar van bezinning of in zicht kunnen worden. Is pensioen in eigen beheer voor u nog wel het juis te middel? Veel ondernemers maken gebruik van een lijfrenteverzekering of - reke ning om hun oudedagsvoorziening aan te vullen. Lijfrente lijkt in de basis namelijk veel op pensioen; de premie is aftrekbaar en de uitkeringen zijn be last. Des te logischer dat ook het lijf renteregime verder wordt beperkt. Zo is de leeftijd waarop u in principe over het geld kunt beschikken uitge steld van 65 naar uw AOW gerechtig de leeftijd. Premies waren al niet on beperkt aftrekbaar, maar ook dit wordt verder beperkt (jaarruimte). Bedenk dus góed of lijfrente nog wel het ideale (financiële) middel is om uw AOW en pensioen aan te vullen. De wijzigingen zijn een goed voor beeld van de impact die Den Haag kan hebben op de invulling van uw le vensstijl. Wilt u. gebruik blijven ma ken van deze mogelijkheden of kiest u voor minder fiscaal voordeel, maar meer flexibiliteit? Duidelijk is dat de fiscaal-vriendelijke mogelijkheden voor pensioenop bouw systematisch worden ingeperkt. De tendens die we 11 iet alleen op pen- sioengebied tegenkomen is duidelijk; regel het zelf, anders regelt niemand het. Wat is het dan prettig om onder nemer te zijn, nietwaar? Het pensioenakkoord wijkt af van het oorspronkelijke wetsvoorstel. Daar om moet de afwnking nog even door de Tweede en de Eerste Kamer. Maar dat lijkt een formaliteit. Wacht dus niet af, maar onderneem actie! Een aantal actiepunten voor 2' II4: Onderzoek of het pensioen voor uw werknemers door de nieuwe pen- sioenregels wordt geraakt. Maak er vervolgens tijdig werk van. het contract van het pen- sioen voor uw werknemers af? Onder zoek dan of die premieverlaging bij af loop (meci dan) teniet wordt gedaan door ëen stijging van de premie als ge volg van de lage rente en hoge levens verwachting. DGA's die pensioen in eigen be heer hebben toegezegd, zullen in de meeste gevallen de pensioenbrief al voor 1 januari 2014 hebben aange past, ook met oog op 2015. Contro leer of dit bij u ook het geval is. Als u nog lijfrente opbouwt en dit ook wilt blijven doen; maak uw be staande polis of rekening premievrij en open een nieuwe polis of rekening per 1-1-2014. Hierdoor blijft u de mogelijkheid houden om vanaf uw 65é over het opgebouwde kapitaal tot, én rente vanaf 1/1/2014 te be schikken. Laat u hier echter goed over adviseren! Controleer of uw huidige pensioe nadviseur nog advies mag geven. Sinds 1 januari 2014 zijn namelijk veel adviseurs hun vergunning kwijt geraakt, omdat ze niet aan het beno digde opleidingsniveau konden of wil den voldoen. Ga terug naar de basis en controleer of u op koers bent om uw wensen/dromen waar te maken. Waarom bouwt u eigenlijk pensioen op? Om ook na uw pensioen de ge wenste levensstijl voort te zetten? Om na uw pensioen ,1e wereld rond te reizen? Om de zorgkosten in de toekomst te kunnen betalen? En hoe veel inkomen of vermogen heeft u daar eigenlijk voor nodig? Los uw hy potheek af! Hierdoor heeft u op pen sioendatum meer besteedbaar inko- men.Maak het u zelf gemakkelijk en - kies voor een pensioenopbouw die u zelf begrijpt. Laat niet alleen leiden door (fiscale) voordelen, producten die te mooi lijken om waar te zijn of mooie beloftes van vermogensbeheer ders of banken. Focus u niet alleen op pensioen, maar op uw -ehele finan ciële huishouding. Hou het simpel! Ad de Korte, directievoorzitter Rabobank Oosterschelde Financiën en regelgeving; een raak thema om het nieuwe jaar mee te begin nen. Het is immers een onderwerp waar elke ondernemer mee te maken heeft. Hoe krijg en hou ik mijn financiën het beste op orde, met welke regelgeving heb ik te maken, en wat ais deze twee zich combineren in mijn contacten met de bank? Het is u vast niet ontgaan dat banken de laatste jaren te maken hebben ge kregen met nieuwe wet- en regelgeving. Zowel vanuit de politiek als vanuit de AFM en DNB zijn nieuwe, strengere kaders bepaald voor de financiële wereld. En daar waren vaak goede redenen toe. Alle Nederlandse systeembanken hebben inmiddels in de afgelopen zes jaar meerdere keren de voorpagina's 1 gehaald. Je kunt die regelgeving betreuren, als een verlies van vrijheid en J flexibiliteit. Ik doe dat niet, ik verwelkom die regelgeving als een steun in de rug voor iets wat ik boven alles wil bereiken, namelijk het organiseren van kwaliteit voor u als klant. Het organiseren van onze dienstverlening binnen de gestelde kaders betekent een nog betere kwaliteit van die dienstverlening, en dat is waar bankieren om draait: een zo goed mogelijke dienst leveren aan de klanten die daar behoefte aan hebben. Daarnaast geldt wat overal in het bedrijfsleven geldt: een uitstekende organisatie van de kwaliteit zorgt voor de I beste overlevingskansen op lange termijn. M Regelmatig word ik aangesproken op het feit dat 'de banken de regels hebben fï aangescherpt' en 'dat er niks meer kan'. Het bovenstaande geeft al weer dat banken geen regels stellen om het klanten moeilijk te maken. Banken in het algemeen moeten zich gewoon, net als elke ondernemer en particulier, houden aan de geldende wet en regels. Voor de particuliere markt zijn die kaders het meest strak georganiseerd, een uitzondering maken ten behoeve van de klant is hierin vaak niet mogelijk en soms ook niet wenselijk. In de zakelijke markt §1 zijn iets minder "belemmeringen" en kan met iets meer vrijheid gekeken worden naar maatwerkoplossingen voor de ondernemer en zijn plannen. Binnen alle gestelde kaders gebeurt er echter, naar mijn mening, behoorlijk wat. Immers, de Rabobank heeft van oudsher een voortdurend hoog markt aandeel in de hypothekenmarkt. Ook helpen we zo veel mogelijk ondernemers bij de financiering van hun plannen. Het volume aan zakelijke uitzettingen laat f bij Rabobank Oosterschelde ook de afgelopen jaren een stijging zien. Een indi- catie dus dat de bewering 'dat er niks gebeurt en niks meer kan' niet opgaat in v onze regio. Er is bedrijvigheid genoeg, en voldoende ruimte om ondernemers ,k met een goed plan vooruit te helpen! En nu we Het toch hebben over kwaliteit voor de klant wil ik de andere grote M ontwikkeling op dit gebied ook even noemen, namelijk de ontwikkeling van - de rechtstreekse klantbediening naar het virtuele kanaal van internet, mail en telefoon. Wellicht bent u in uw eigen bedrijf met precies hetzelfde bezig. Deze 2 ontwikkeling zet zich ook de komende tijd voort, met steeds meer mogelijkhe den voor u om de eenvoudige bankzaken gemakkelijk direct zelf te regelen via internet. Voor adviesgesprekken en maatwerkoplossingen kunt u op afspraak natuurlijk ook terecht bij één van onze adviseurs: telefonisch, bij u op het bedrijf of op één van onze kantoren. We hebben er in de Oosterschelderegio zes: in elke gemeente één. Ook voor geld opnemen en afstorten bieden we ruimschoots mogelijkheden via de vele geld- en sealbagautomaten in de regio. En ten slotte, de blijvende hoeksteen van de relatie tussen onze bank en u als klant: onze medewerkers die tegelijkertijd onze gezichten naar u zijn. Onze adviseurs en ambassadeurs komt u tegen in vrijwel alle netwerken die Schouwen-Duiveland, Tholen en Zuid-Beveland rijk zijn. De meesten van hen wonen in de buurt, en allemaal zijn ze zeer betrokken bij hun omgeving; zowel in de"zakelijke netwerken als op de sportclub of het buurtfeest. De Rabobank heeft dus misschien wat minder stenen dan vroeger, maar is nog steeds even dichtbij in uw buurt. Zo aan het begin van 2014 kijk ik vooruit op een jaar vol zakelijke mogelijk heden. We helpen u graag om ze waar te maken. Ik wens u veel succes en ontmoet u graag! Ad de Korte, directievoorzitter Rabobank Oosterschelde Namens Rabobank Oosterschelde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 103