Persoonlijk Netwerken Familiebedrijven Bedrijfsopvolging WIE: Talitha Valkier BEDRIJF; Accountantskantoor Baker Tilly Berk IS: Assistent-accountant met predicaat AA IMAGO: Uitdagend en helemaal niet stoffig WERKWIJZE: Zoekt de ondernemer op Dynamiek van de accountancy Ze was tijdens haar studie bedrijfseconomie aan de HZ in Vlissingen het enige meisje in een klas vol jongens. Ook in haar professionele loopbaan is ze in een mannenwereld beland. Talitha Valkier (27) uit Vlissingen is werkzaam bij accountantskantoor Baker Tilly Berk in Goes. „Accountancy een beetje 'stoffig' Nee hoor, ik vind accoun tant juist een uitdagend beroep. Het is watje er zelfvan maakt." Tekst: Henk van de Voorde Foro: Dirk Jan Gjeltema GOES - Officieel is Talitha nog assis tent accountant, maar in binnenkort mag ze het predicaat AA achter haar naam zetten. Haar theorie heeft ze al behaald voor de studie Accountant Administratie consulent, aart het Mar kus Verbeek Praehep te Rotterdam. „Als vrouw in een mannenwereld? Ik ben wel wat gewend. Je moet ge woon stevig in je schoenen staan. Uit gaan van eigen kracht en je mannetje staan. Belangrijkste is datje plezier in je werk hebt. Die affiniteit met je vak straal je uit naar de klanten. Accoun tancy is veel meer dan samenstellen van jaarrekeningen en boekhouden. Heel belangrijk is ook het coachen .wan en klankborden met onderne mers. Ik denk datje als vroüw de klan ten sneller op hun gemak kunt stel len. Je hebt wat meer inlevingsvermo- gen waardoor je ook aanvoelt datje bepaalde zaken beter even niet aan de orde kan stellen, terwijl de meeste mannelijke collega's dat toch zouden doen. Dat gevoel voor sfeer kun je ook vrouwelijke intuïtie noemen", al dus Talitha Valkier. Naast haar drukke baan volgt ze in de avonduren de opleiding Fiscaal Advi seur aan Avans Hogeschool in Breda. Bovendien bezoekt ze regelmatig net- werkbijeenkomsten voor onderne mers. „Ik begeef me graag tussen de ondernemers, maar netwerken moet je wel liggen. Er zijn ook genoeg ac countants die zich liever op kantoor met de cijfertjes bezighouden. Ik praat graag op niveau met de klant, om letterlijk en figuurlijk de taal van de ondernemer te spreken." Om succesvol te ondernemen is het plannen van geldstromen, het nemen van beslissingen over investeringen, het verkrijgen van financiering en eventuele subsidies van essentieel be lang. De accountant is vaak sparring partner voor de ondernemer. „Ik vind veel uitdaging in mijn werk, dat varieert van het samenstellen van een jaarrekening en opstellen van progno ses tot het klankborden met onderne mers en het geven van belastingad vies. Regelmatig week moet ik bij een bedrijf gaan inventariseren ofwel de voorraad gaan tellen voor de ba lans. De ene dag ben ik op een boer-, derij, de andere dag bij een mosselk wekerij; of de ene dag bij een bouw bedrijf en een dag later bij een restau rant. Die afwisseling spreekt me aan." In heel Nederland zijn bijna 70 pro cent van alle ondernemingen familie bedrijven, in Zeeland zelfs 85 pro cent. In de komende drie jaar zullen ongeveer 1.000 familiebedrijven in Zeeland met een opvolging van hun directeur worden geconfronteerd. Ba ker Tilly Berk is specialist bij uitstek op het gebied van familiebedrijven. Deze organisatie heeft in 2011 haar praktijkervaring aangevuld met een wetenschappelijk onderzoek in samen werking met de universiteit van Nyenrode. De uitkomsten van het on derzoek, waaraan 230 directeuren van familiebedrijven in Zeeland hebben meegewerkt, zijn gebundeld in het boek 'Familiebedrijven; De ruggeng raat van de economie in Zeeland'. Ta litha Valkier gaat nader in op de pro blematiek van de waardebepaling, een actueel item. Dit speelt vooral bij .opvolgingsvraagstukken voor familie bedrijven een belangrijke rol. Een overname moet op zijn bancaire, juri dische, fiscale èn emotionele merites worden beoordeeld. „Voor de onder nemer is zijn bedrijf toch zijn kindje dat hij moeilijk los kan laten. De waar de van een onderneming kan op ver schillende manieren bepaald worden. Deze strookt niet altijd met de uitein delijke prijs. Bij het vaststellen van de waarde kunnen emoties een rol spe len. Een onderneming wordt meestal goedkoper verkocht aan de kinderen dan aan een externe partij." Als de verkoop eenmaal rond is, houdt de verkoper soms een financieel belang in de onderneming. Daarvan is bij voorbeeld sprake als de overnemer niet de hele koopsom kan betalen of als de financier van de koper eist dat de verkoper financieel betrokken blijft. „De totstandkoming van succes volle bedrijfsovernames wordt steeds belangrijker met het oog op de Zeeuwse economie en behoud van werkgelegenheid. De waardebepaling is een hot issue. Vaak ziet de onderne mer zijn bedrijf als pensioen waarvan hij goed moet kunnen gaan leven. Maar welke waarde moet toegekend worden aan de onderneming? Die kan wel eens heel anders uitvallen dan hetgeen de ondernemer in zijn hoofd heeft. Een pand kan bijvoor beeld in de boeken staan voor vijf ton, terwijl dè reële waarde maar drie ton is. Voor de economische crisis was onroerend goed waardevast, daar hoefde je niet meer naar te kijken. Een pand stond eerder te laag gewaar deerd op de balans dan te hoog. Die tijden zijn voorbij, mede doordat huurders het vaak laten afweten. Als een pand geen huurder meer heeft en daardoor leegstaat, heeft dat uiteraard een negatief effect op de waarde"; al dus Talitha. Bedrijfsopvolging bij familiebedrijven gaat vaak met de nodige emoties ge paard. Een accountant kan met een frisse blik van buitenaf naar de onder neming kijken. Is de financiering op or de, hoe zit het met de juridische struc tuur en de waar debepaling? De ze externe des kundige is als sparringpart ner van de fa milie, goed op de hoog te van het reilen en zeilen in het be drijf. Het is voor veel familiebedrij ven lastig om de continuïteit van de onderneming te waarborgen, zeker in tijden van economische recessie. Een goed proces van bedrijfsopvolging is van het grootste belangd Er is geen ze kerheid dat een bedrijfsoverdracht vlekkeloos verloopt, maar het nauw gezet bewandelen van een stappen plan is zeker aan te raden. Cruciaal is de oriëntatiefase. Gesprekken met de ondernemer over diens opvolging kunnen het beste zeven tot tien jaar voor de overdracht worden opgestart, zoals blijkt uit het onderzoek van Ba ker Tilly Berk en de Universiteit van Nyenrode. Toetsing van mogelijke opvolgers door derden is aan te beve len omdat daaruit objectief ontwikkei- punten naar voren komen. Andere be langrijke stappen hebben betrekkin g op de toekomstige rechtsvorm van de onderneming, de waardebepaling en de financieringsstructuur van de overdracht", verklaart Talitha Valkier. Baker Tilly Berk heeft in Ne derland 19 vestigingen en bestaat in 2014 honderd jaar. Als enigé Neder landse accountantskan toor is het aangeslo ten bij het gerenom meerde internatio nale netwerk Ba ker Tilly met ver tegenwoordiging in 130 landen. Talitha Valkier: 'Bedrijfsopvol ging binnen familiebedrij ven gaat vaak met emoties gepaard.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 102