Hier laat het IOC zich op voorstaan... ...en dit is wat wij daarvan merken Mensenrechten, milieu en opleving van de lokale economie, dat willen de organisaties van de Olympische Spelen en het WK Voetbal. Maar wat zien we eigenlijk te rug van de beloftes van het IOC en de FIFA? Zijn de ar beiders die de stadions van Qatar bouwen bijvoorbeeld wel zo goed beschermd als het Handvest doet geloven? VERDIEPING 9 -L-z|f gL "W I lke vorm van discriminatie jegens een 3land of persoon op basis van ras, religie, politiek, geslacht of anderszins is onver- I enigbaar met de Olympische beweging.' 1 A (art. 6, Fundamentele Principes, Olym pisch Handvest) 'Het beoefenen van een sport wordt gezien als een mensenrecht. Ieder individu zou sport moeten kun nen beoefenen, zonder enige vorm van discriminatie, in de geest van de Olympische Spelen, hetgeen weder zijds begrip vereist in een geest van vriendschap, soli dariteit en eerlijk spel.' (art. 4, Fundamentele Principes, Olympisch Flandvest) De rol van het Internationale Olympische Comité is: 'om tegen elke vorm van discriminatie op te tre den die de Olympische Beweging aantast', 'om te ei sen dat milieukwesties tijdens de Olympische Spelen op verantwoorde en duurzame wijze worden uitge voerd' en 'te promoten dat de gaststeden en -landen na de Olympische Spelen een positieve erfenis mee krijgen.' (Hoofdstuk i.2, Olympisch Handvest) 'Deze regels gelden voor alle Olympische partijen, en in het bijzonder de steden die de Olympische Spelen willen organiseren, alsmede hun Nationale Olympi sche Comités en personen of organisaties die namens hen optreden of hen ondersteunen.' (art. 1, Gedragsre gels, Introductie tot de Ethische Code) 'Het gedrag van deze steden zal strikt voldoen aan de maatregelen in het Olympische Handvest, de Ethische Code van het IOC en alle maatregelen die daaruit zijn geïmplementeerd.' (art. 2, Gedragsregels, Introductie tot de Ethische Code) 'Het Olympische symbool verenigt de vijf continen ten.' (Hoofdstuk 1.8, Olympisch Handvest) Had het Internationaal Olym pisch Comité zeven jaar gele den wel voor Sotsji als stad voor de Olympische Spelen moeten kiezen? Voormalig IOC-lid Els van Breda Vriesman twijfelde er deze week nog openlijk over. „Niemand heeft zin in spelen waar zoveel gedoe is." Ook zei ze: „Dat de mensenrechten op de ze manier worden behandeld, dat hebben ze helemaal niet voorzien." Vooral om de nieuwe regelgeving omtrent homoseksualiteit is veel te doen geweest. In Rusland is 'homoseksuele propaganda' verboden; alleen de omschrijving van wat strafbaar is, zou zodanig vaag zijn dat onge veer elke uiting van homoseksualiteit daar onder kan vallen. President Vladimir Poe- tins reactie dat 'iedereen in februari wel kom is in Sotsji, ongeacht nationaliteit, ras of seksuele oriëntatie' kon Human Rights Watch nauwelijks geruststellen. De internationale mensenrechtenorganisa tie drong in oktober bij het IOC erop aan om stelling te nemen tegen de mensenrech tenschendingen die te maken hebben met de voorbereidingen op de winterspelen in Sotsji. Het ging hun niet alleen om de ver meende discriminatie van lesbiennes, ho mo's, biseksuelen en transgenders. Ook de wijze waarop de bouwvakkers bij de bouw van de accommodaties zijn uitgebuit, geeft reden tot zorgen. De cineast Alexander Gentelev laat in de documentaire Putin's Games zien dat men sen gedwongen hun huizen moeten verla ten om plaats te maken voor hotels en sportaccommodaties. Ze leven nu onder er barmelijke omstandigheden, in krotten zonder toilet of stromend water. Gentelev voorziet daarnaast milieuproble men. „Sotsji was een vakantieoord, maar is nooit een wintersportgebied geweest. De skischans en de stadions zijn gebouwd op een jong gebergte. Er zijn nu al geologische problemen", zegt hij. Die veroorzaakten al grote vertraging bij de bouw. „Waarschijn lijk zullen de gebouwen gedurende de Spe len wel overeind blijven staan. Maar het is de vraag wat er daarna zal gebeuren." VRIJDAG 17 JANUARI 2014 door Koen Verhelst en Lilian Dominicus illustratie Nourdin Kouch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9