Engels voor kleuters? 'Leer eerst Nederlands' 'Geen onthaalkamer bij Tienhonderdpolder' 64 Je leert hier hoe je met spullen moet omgaan, wat je kunt maken... dingen voor je verdere leven 24 ZEEUWS-VLAANDEREN PRAKTIJKSCHOOL Achttien leerlingen van de Praktijkschool Hulst leren een huishouden te runnen. In een huis aan de Tegelberglaan. Trio naar rechter voor vernieling Voorstellingen toneelgroepen van Toonbeeld Minister Blok bij Oostburgse Energiebeurs Het schoolplein Een beetje Engels leren in de hogere groepen van de basisschool, prima. Maar om nou kleuters al op te zadelen met complete Engelse dia logen, dat gaat Annemiek (havo-4) wel een beetje ver. De leerlinge van het Zwin College reageert op het plan van staatsse cretaris Dekker om te starten met een proef waarbij op basisscholen voor een deel les wordt gegeven in het Engels. Niet alleen tijdens de Engelse les, maar ook als de scho lieren bijvoorbeeld aardrijkskunde en geschiedenis krijgen is Engels de voertaal. Annemiek ziet vooral nadelen. „Op de basisschool moet je eerst maar eens goed Neder lands leren praten. Ik denk dat dit langzamer gaat als er op school ook veel Engels wordt gesproken. Ik heb een nichtje dat Nederlands, Spaans en Engels om zich heen hoort. Ze is nu drie jaar, maar spreekt geen van die talen echt goed." Bovendien, geeft Annemiek aan: als je slecht bent in Engels, kun je straks die andere vakken ook niet goed volgen omdat je de taal niet begrijpt. „En andersom: als je niet goed bent in bijvoor beeld aardrijkskunde, wordt het al leen maar moeilijker als dat vak in een vreemde taal gegeven wordt." Haar schoolgenoten Desi en Johan na (allebei vwo-3) denken er an ders over. „Hoe eerder je met een taal begint, hoe beter", vindt Desi. Johanna valt haar bij:'„Nederlands spreek je toch wel: thuis, in je vriendengroep en in winkels. Dat hoeft er niet onder te lijden." Ze ziet nog een voordeel. „Als je al goed Nederlands én Engels kan als je naar de middelbare school gaat, kun je daar gemakkelijker een der de taal leren." Johanna benoemt nog wel een praktisch puntje. „Als tweetalig on derwijs op de basisschool wordt in gevoerd, moet je het wel verplicht stellen voor alle scholen. Anders is het verschil in de brugklas tussen leerlingen veel te groot." Over tweetalig onderwijs op de middelbare school, zoals bijvoor beeld ook op het Zeldenrust- Steelant in Terneuzen wordt gege ven, zijn alledrie de meiden posi tief. Hun Engels is nu best oké, vin den ze, maar zou best nóg beter mogen zijn. „Vier uurtjes per week Engelse les is eigenlijk niet genoeg", vindt Annemiek. Desi valt haar bij. „Je leert het vooral goed als je in een gewone si tuatie, dus buiten de Engelse les, met de taal in aanraking komt. Wat dat betreft zou het dus prima zijn óm gedwoftgen te worden af en toe Engels te praten." Tweetalig onderwijs op het Zwin College zouden ze best zien zitten, geven de meiden aan. „Mits de docenten dan óók goed Engels praten", merkt Johanna op. „Want dat ont breekt er wel eens aan..."- De commissieleden wezen er op dat de gemeente afspraken heeft gemaakt met het echtpaar De Keu- ninck. Die legden twee jaar terug een parkeerterrein aan de Lange Strinkweg (tussen de Strandkerk en Ringdijk-Noord) aan. Juist met het oog op sluiting van de Kikkerput zag het echtpaar brood in een groot parkeerterrein. Dóór een paadje vanaf het terrein naar Boulevard De Wielingen aan te leggen, zitten parkeerders bin nen no-time op het strand. Maar De Keuninck vreest, liet hij tij dens de inspraakronde horen, dat toeristen en recreanten zijn par keerterrein niet kunnen vinden. Nu in de 'Structuurvisie Tienhon derdpolder' een parkeerplaats met servicevoorzieningen is voor zien, worden potentiële klanten helemaal bij hem weggehouden, denkt De Keuninck. Hij kreeg steun van diverse commissiele den. Francois Babijn toverde di rect een oude motie te voorschijn, waarin de raad besloot dat Sluis geen nieuwe parkeeronthaalka- mers zou aanleggen. Dit omdat de voorziening bij Nieuw- vliet-Bad veel duurder was gewor den dan eerder begroot. Wethou der Peter Ploegaert bevestigde dat er afspraken zijn gemaakt met het echtpaar De Keuninck. De nieu we parking gaat pas open als de overige plaatsen bezet zijn. In de definitieve structuurvisie zal dat zijn terug te vinden. HULST - „Hé meester, er blijven van die haren achter", roept Kia- ra. Als een volleerd behanger smeert ze het snotterige plaksel op het papier, zelfbewust en krachtig. „Ja, ik heb het al vaker gedaan", geeft ze bescheiden toe. „Bij mijn moeder in de woonka mer. Je moet opletten dat je het goed verdeelt." Kiara van den Bergh is 14 jaar en komt uit Lamswaarde. Ze zit op de praktijkschool omdat ze op de basisschool achterlag met begrij pend lezen en rekenen. „Op deze school heb ik veel bijgeleerd op dat gebied. Het is een leuke school, met aardige leraren die je echt helpen." Ook van het Trainingshuisproject leert ze 'erg veel'. „Hoe je met spullen moet omgaan, wat je in je eigen huis zelf kunt maken. Ge woon dingen waar je in je verdere leven iets aan hebt. Ook met geld omgaan bijvoorbeeld. Je moet eerst sparen en dan pas uitgeven. Haha, mijn zakgeld uitgeven doe ik graag, maar de helft spaar ik hoor." Een baan in de klus- of bouwwereld ziet Kiara niet zit ten. Ze wil de zorg in. In die zin is dit project voor haar vooral een leuke en leerzame levenservaring. HOEK - De politie heeft gisteren het onderzoek naar de vernieling van een schommel aan het Molen plein in Hoek afj^erond. De schommel werd op oudejaarsdag met vuurwerk opgeblazen. Op internet circuleerde een video van de vernieling. Met behulp van een flinke knal en vlam werd de 'vogelnestschommel' om zeep geholpen. Op de videobeelden wa ren tal van jongeren te zien. Vier jongeren meldden zich daarna bij de politie, twee van zeventien jaar en twee van achttien jaar. Drie van hen wacht binnenkort een gang naar de rechter. De twee zeventienjarigen en een achttien jarige hangen taakstraffen boven het hoofd. Maar voor een aantal jongens uit haar klas ligt dat toch anders. Nik- ki Hemelaar uit Hulst bijvoor beeld loopt al stage bij een schil dersbedrijf. Met uiterste precisie plakt hij het plafondrandje in de keuken van het Trainingshuis in de Tegelberglaan af. „Ik kan soms mijn klasgenoten advies geven, bijvoorbeeld over hoe ze de kwast moeten vasthouden. Ik vind schil deren een leuk vak omdat je ver schillende dingen kunt doen: pla fonds, kozijnen, behangen, maar ook glas zetten ben ik aan het le ren. En je hebt altijd een resultaat waar je trots op kan zijn." Het gaat er gedisciplineerd aan toe in het huis van de Praktijk school. „Dat hoort erbij", zegt Keurth Dehenain uit Westdorpe (15) tussen het schuren door. Na tuurlijk met een koekje erbij, want dat doe je thuis immers ook. „We moeten serieus zijn", zegt hij, „en niet te veel lawaai maken, vanwege de buren." Maar er gaat uiteraard ook wel eens iets mis. Dan valt er een potje vol kwasten om, of erger, een verfbus. Niet zo verwonderlijk als je met een tros je jongeren in een betrekkelijk kleine woning aan het klussen slaat. Eén ding hebben de begelei ders ook zelf geleerd: volgend jaar worden de groepen kleiner. Den ny Brijs (14) uit Hengstdijk maakt het niet uit. „Och, het is best leuk hier, beter dan les in ieder geval." PRAKTIJKSCHOOL HULST TERNEUZEN - Leerlingen van de to neelafdeling van Toonbeeld geven morgen voorstellingen in het Toonbeeldgebouw aan de Bel- lamystraat in Terneuzen. In drie blokken van een uur wor den bij elkaar zes stukken ge speeld. In blok 1 (vanaf 13.00 uur) staan 101 Dalmatiërs en de mini- musical Nurken op het program ma. Blok 2 begint om 15.30 uur en omvat Het Masker en minimusical Het Weeshuis. Het derde blok, vanaf 19.00 uur, begint met improvisatie, gevolgd door Het Verbeteringskamp. De toegang tot de voorstellingen is gratis. OOSTBURG - Minister Stef Blok van Wonen opent maandag de derde editie van de Energiebeurs in Oostburg. Blok is maandag op werkbezoek in Zeeuws-Vlaande- ren en Vlissingen. De beurs vindt tussen 14.00 uur en 21.00 uur plaats bij bouwmate- rialenhandel Belderok aan de Ne- ringweg 2 op het bedrijventerrein aan de westkant van Oostburg. Lo kale ondernemers tonen hun pro ducten en diensten. Ook huiseige naren die bezig zijn hun woning energievriendelijker te maken, de len hun ervaringen. De gemeente Sluis informeert over diverse sub sidiemogelijkheden. door Martijn de Koning In de rubriek Schoolplein leggen we actuele kwesties voor aan drie leer lingen van een van de vier middelba re scholen in Zeeuws-Vlaanderen. Vandaag: tweetalig onderwijs. Annemiek ïDesi I Johanna 'Wel leuk, beter dan les in ieder geval' door René Hoonhorst SLUIS - De nieuwe parkeerplaats in Cadzand-Bad, die in de plaats van parking De Kikkerput wordt aange legd, mag geen onthaalkamer wor den, waarschuwden leden van de Sluise commissie ruimte donder dagavond. De parkeerplaats moet pas opengaan als alle andere par keervoorzieningen vol zijn. door Florence Imandt De Praktijkschool Hulst telt ruim honderd leerlingen. De school heeft zo'n 25 perso neelsleden. Het is een school voor voortgezet onderwijs voor kinderen met een leerachterstand (veelal op het ter rein van rekenen en Nederlandse taal) en valt niet binnen het spe ciaal onderwijs. Het onderwijs van de Praktijk school is gericht op het aanleren van praktische vaardigheden. Gemeten over twintig jaar stroomt ongeveer 95% van de leer lingen door naar werk (85%) of vervolgopleiding (10%). Landelijk zijn er 120 praktijkscho len en vijftig soortgelijke afdelin gen op vmbo-scholen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64