Respons op enquête Macht in Zeeland is veelbelovend hoog Salaris dominee is niet bepalend Vlissinger hoort eis van 240 uur werkstraf voor misbruiken nichtje Poëtische pracht Reformatorische gemeenten in Zeeland en daarbuiten zitten te springen om predikanten. 22 ZEELAND DOMINEE GEZOCHT vrijdag EP Ik woon al zes jaar in Zee land en met trots draag ik de titel 'import-Zeeuw'. In het dagelijks leven voel ik me dan ook behoorlijk geïnte greerd in de Zeeuwse samenle ving: ik versta de marktkoop man als hij mij met Zeeuwse tongval aanspreekt, ik kijk niet meer op van de oude dames in klederdracht en ik groet burge meester Bergmann vriendelijk op straat. Toch zijn er momenten waarop ik hoegenaamd niets begrijp van deze provincie. Wanneer ik de Twitter-pagina van de PZC be kijk bijvoorbeeld. In minder dan 140 tekens worden daar losse stukjes Zeeuws nieuws gele verd, en ondanks mijn veronder stelde inburgering laat het me rendeel van deze tweets mij in grote verwarring achter. Wat be tekenen deze woorden? Zijn het epigrammen? Is dit nieuws? Toch lees ik de tweets met veel plezier: de verdwazing die ze op roepen is prettig, en vaak bezit ten ze een bepaalde poëtische pracht. Deze week heb ik voor u de mooiste tweets verzameld. Geniet ervan, of u ze nu begrijpt of niet. Zitskiën: Van der Klooster koppositie kwijt Wat is zitskiën? Zijn er daadwer kelijk mensen die dat doen? En hoe ziet dat eruit? Is het iets ty pisch Zeeuws of is er een lande lijke zitskicompetitie? Gaat Van der Klooster naar Sotsji? Rijbewijs kwijt na brokkenrit Zuid- dorpe Deze zin moet je hardop lezen. Al die lijzige ij-klanken in het be gin en daarna het verrukkelijke neologisme 'brokkenrit". En dat in het mythische Zuiddorpe... Veluwse heideschapen logeren op Tholen Wat moeten Veluwse heidescha pen op Tholen? Is het gras daar sappiger? Het weer beter? Hoe zijn ze daar gekomen? Wanneer gaan ze weer naar huis? Krijgen ze geen heimwee? Ardian Lekaj aan de slag bij Svelta Melsele Huh? jongens in Hulst betrapt op baldadig heid Baldadigheid, een woord met een i9e-eeuwse bijklank. Zijn niet alle jongens een beetje bal dadig? Dergelijke vlegels wor den tegenwoordig meestal gedia gnosticeerd als ADHD-jongeren. „Dat is lang geen gek resultaat voor een internetenquête", zegt Herman Lelieveldt, universitair docent politicologie aan het UCR. „De respons die met online onder zoek kan worden gehaald, is sterk afhankelijk van factoren als het onderwerp, wie de initiatiefne mer is en op welke manier de deelnemers worden benaderd. Ge middeld zie je dat 30 tot 40 pro cent meedoet. Daar zitten we nu al ruimschoots boven." Lelieveldt denkt dat de hoge respons mede te danken is aan het feit dat de deelne mers eerst per gewone post werden uitgenodigd om mee te doen. „Zo'n door PZC en UCR onderte kende brief wekt ver trouwen. Daarnaast hebben we veel aan dacht besteed aan de opzet van de enquête en ge poogd hem MIDDELBURG - De Zeeuwse gerefor meerde gemeenten, de gerefor meerde gemeenten in Nederland en de vrije oud gereformeerde ge meenten kampen met een ernstig tekort aan predikanten. Slechts 20 procent van de Zeeuwse gemeen ten heeft een predikant. Het tekort is zo nijpend, dat op aankomend predikant P. Heij- kamp uit Elspeet door 49 gemeen ten, waaronder een flink aantal Zeeuwse, een beroep is ingesteld. Het probleem is overigens niet nieuw. Al in 2002 luidde B. Kamp huis, rector aan de Theologische Universiteit in Kampen, de nood klok bij de opening van het acade misch jaar. Hij maakte zich zor gen over het tekort aan predikan ten en de groei van het aantal va cante gemeenten bij de vrijge maakt gereformeerden. Maar er is nog niet veel veran derd. Dominee G. Moens uit Me- liskerke, is lid van het Curato rium van de Theologische School in Rotterdam. Hij erkent dat er een verlangen is naar meer stu denten. Daar wordt ook in het ker kelijk weekblad van de gerefor meerde gemeente, de Saambin der, toe opgeroepen. „Maar het is wachten op mannen die de Heere vrezen en die door Hem geroepen zijn om dat werk te mogen doen," laat hij weten. Moens geeft aan dat er buiten Zee land wel kleine gemeenten zijn die samen met één predikant doen. Of dat voor Zeeland een op lossing is, laat hij in het midden. Dat is aan de kerkenraad, voegt hij er aan toe. Gemeenten die geen predikant hebben doen een beroep op con sulenten, dat zijn predikanten van andere gemeenten. Zo kan het voorkomen dat sommige pre dikanten per week in drie ver schillende gemeenten actief zijn. De gereformeerde gemeente in Vlissingen (Marnixkerk) zit sinds een halfjaar zonder predikant na het vertrek van ds. C. Vreugden- hil. Ouderling C. Polderman van die kerk ziet het nog niet zo somber in. De grotere gemeenten hebben meestal wel een predikant, geeft hij aan. Voor de kleine gemeen ten is het een probleem. Dat kan ook met de kosten te maken heb ben. Voor gemeenten met 100 le den en doopleden kan het salaris van een predikant een te zware last zijn. De gereformeerde ge meente in Vlissingen lost het ont breken van een eigen predikant nu op met onder meer leesdien- sten. Dat wil zeggen dat oudere preken van dominees voorgelezen worden. kort te houden, zodat het aantal afhakers tijdens het invullen tot een minimum beperkt blijft." Degenen die nog geen tijd heb ben gevonden de enquête in te vullen, ontvangen de komende da gen per email nog een herinne ring. Het opinie-onderzoek sluit volgende week woensdag. De PZC en het UCR leggen de uit komsten naast de resultaten van eerdere stappen die in het kader van het Macht in Zeeland project zijn gezet: de inventarisatie van personen die in het bedrijfsleven, de overheid en de non-profitsec- tor in Zeeland een rol spelen en de opinies van een tiental perso nen die gelden als experts op ter reinen als de Zeeuwse economie, het provinciaal bestuur, de cul tuur, de sport en het onderwijs. Zo krijgt de Top-25 vorm. De rangorde in die Top van de 25 invloedrijkste Zeeuwen wordt be kendgemaakt op een debatbijeen komst van de PZC en het UCR op vrijdag 22 februari in de Burger zaal van het Stadhuis in Middel burg. Oud-directeur Paul Schna- bel van het Sociaal en Cultureel Planbureau is er gastspreker. Het is onmiskenbaar een onderwerp dat mensen aanspreekt die zelf dagelijks met invloed te maken hebben. WOERDEN - De gereformeerde ge meenten in Nederland hebben meestal een mooie pastorie voor hun eigen dominee beschikbaar, zegt het Kerkelijk bureau van de ze orthodoxe gezindte in Woer den. De huisvesting voor een do minee is over het algemeen prima geregeld, en dus ook voor kandi daat P.G. Heijkamp (het blijft bij initialen, het noemen van de voor namen is bij deze kerkelijke stro ming bepaald geen usance). Het zal evenwel niet zo Zijn dat de kerkelijke gemeenten over el kaar zullen tuimelen met het bie den van het hoogste salaris. In do mineesland bestaan geen cao's. „Maar er zijn wel richtlijnen voor de hoogte van de tractementen die een predikant te verwachten heeft", zegt Bart Drost, de direc teur van het Kerkelijke Bureau. De kleintjes binnen de gerefor meerde gemeenten hebben geen geld genoeg voor een behoorlijk dominees-salaris. Maar de schaal grootte ligt gemiddeld toch tus sen de 500 en 1500 leden", zegt Drost. Vooral op de 'bible belt', in de lan delijke gebieden, is de aanhang De Vlissinger, die deels heeft er kend, wordt ervan verdacht tus sen december 2011 en 2012 zijn toen zevenjarig nichtje twee keer seksueel te hebben misbruikt en geprobeerd om haar vierjarig zus je aan zijn geslachtsdeel te laten zitten. Dat laatste gebeurde toen ze in de keuken stonden en hij zijn broek liet zakken. Het meisje vond het maar vies en daar bleef het bij. Haar oudere zusje werd het slachtoffer van de grijpgrage handen van haar oom toen ze aan het computeren was en een keer Ik vind het diep en diep triest Ik weet wat ik heb gedaan groot. Landelijk staan 106.000 le den ingeschreven. De kerkgang is zeer trouw. Bovendien neemt het ledental nog steeds toe, als één van de weinige kerken in Neder land. Door het hoge geboortecij fer komen er jaarlijks nog 200 tot 400 nieuwe leden bij. Maar het is dus niet zo dat de grootte van de kerkelijke gemeente het salaris be paalt. „Bovendien", zegt Drost van het Kerkelijk Bureau, „zal de kandidaat Heijkamp zich bij de in spiratie door Gods woord niet la ten leiden door de vraag waar hij het beste af is en waar hij het mooiste wonen zal." bij hem op zijn knie zat. Dat de Vlissinger ook nog in het bezit was geweest van kinder- en die renporno kon de officier niet be wijzen. Hoe hett allemaal zover kon wist de Vlissinger - die in middels al de nodige therapie heeft ondergaan precies te vertel len. Hij werd getriggerd en dan liepen gevoelens en verstand door elkaar. Vandaar. Maar hij had in zijn leven ook wel goede dingen- gedaan, vertelde hij de recht bank., „Acht jaar vrijwilliger bij slachtofferhulp, verpleegkundige en dan nu dit. Ik vind het diep en diep triest. Ik weet wat ik heb ge daan en ik ben een klootzak." Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ben Jansen MIDDELBURG - Met nog zes dagen te gaan lijkt de enquête Macht in Zeeland van de PZC en het Univer sity College Roosevelt qua deelna me op een betrouwbaar resultaat af te steven. Cisteren hadden 212 van de bijna 400 benaderde perso nen de vragenlijst ingevuld die me de moet leiden tot de Top-25 van invloedrijkste Zeeuwen. Een tussen stand van 53 procent. Nijpend gebrek aan predikanten door René Schrier door Jelle Boonstra MIDDELBURG - Als het aan officier van justitie W. Suijkerbuijk ligt, mag een 63-jarige Vlissinger 240 uren onbetaalde arbeid gaan ver richten, komt hij onder toezicht van de reclassering te staan, moet-ie bijna 8.000 euro schadever goeding betalen en moet hij zijn be handeling afmaken. Houdt hij zich niet aan de maatregelen, dan ver dwijnt hij voor drie maanden ach ter de tralies. Verdachte in de rechtbank >r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62