liefdadigheid huisarts Zetje voor initiatieven van Noord-Bevelanders 'Mini-camping De Couter is gastvrijheid in de hoogste vorm' 46 Ik was zeven jaar toen de oorlog uitbrak en het was een mooie zomerse dag. Dat weet ik nog heel goed 46 We hadden veel contact met de Duitsers, want we woonden in de straat bij de school waar de soldaten in zaten 64 Het waren zes kleine en één groot vliegtuig. Ttaee en een half uur lang hebben ze bommen op de dijk gegooid 26 SCHOUWEN-DUIVELAND TWEEDE WERELDOORLOG Vmbo-leerlingen Calvijn College aan de slag met verhalen ooggetuigen Tweede Wereldoorlog. ZOUTELANDE - De Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) tikt een Zoutelandse huisarts op de vingers omdat deze teruggebrach te, receptgebonden medicatie ver strekt aan een derde partij. Dat is goed bedoeld, maar in strijd met de Geneesmiddelenwet. In de praktijk kunnen medicijnen ingeleverd worden die patiënten niet meer gebruiken, bijvoorbeeld na een overlijden of als de behan deling voorbij is. Een normale ser vice die in de meeste apotheken geboden wordt. Die ingeleverde medicatie dient vernietigd te wor den. De huisarts brengt dit echter naar een dak- en thuislozenpro- ject in Rotterdam. Die liefdadig heid wordt niet op prijs gesteld. „Dat is absoluut verboden", zegt een woordvoerder van de Inspec tie. „Je kunt er van op aan dat dit aan hem wordt medegedeeld." De arts wilde gisteren niet reage ren. „Als de Inspectie belt zal ik het er met hen over hebben." En in economisch magere tijden zijn bijzondere samenwerkingen nodig om nieuwe dingen van de grond te tillen. Om die redenen heeft Noord-Beveland de werk groep Actief Burgerschap in het le ven geroepen. Die inventariseert welke nieuwe initiatieven op so ciaal en maatschappelijk gebied een zetje kunnen gebruiken en wie daarbij eens helpen kan. De bijdrage van de gemeente is ondersteuning in de persoon van ambtenaar Bart Pouwelse. Hij coördineert de werkgroep. Verder doen mee de Rabobank, stichting Ouderenzorg Noord-Beveland, het vrijwilligers- en mantelzorg- steunpunt en de coöperatie Ener giek Noord-Beveland. Er worden dwarsverbanden gezocht met de Noord-Bevelandse ondernemers kringen, individuele onderne mers, verenigingen en ieder die een idee of bijdrage heeft. De werkgroep zorgt niet voor een pot subsidie, want die is er niet. Samenwerking is het kernwoord. In Geersdijk heeft Carla van de Velde dorpskringen voor 'buren- zorg' opgezet. Een ander voor beeld is de nieuwe ouderensoos Even d'r uut in Kortgene. Die komt blijkbaar net op het goede moment. Elke woensdagmiddag trekt de soos in het dorpshuis De Pompweie tussen de dertig en veertig mensen. Die maken er om de week een praatje, drinken kof fie, doen een spelletje, luisteren eens naar zangeres Anja Kopmels of een informatief praatje van no taris Muys. Bijzonder is hoe de soos in no vember begon: op verzoek van de gemeente. Vanuit de werkgroep Actief Burgerschap werden vrij willigers Rita Abrahamse, Nel Goulooze en Peter Geijsen bena derd met het idee of zij iets voor de ouderen van Kortgene wilden doen. Ilona Vermare bood ook hulp aan, dorpshuisbeheerder Lin da Oudshoorn maakte ruimte en tijd vrij in De Pompweie. Ze is blij met de sociëteit. „Mensen staan hier ruim voor tweeën voor de deur. Vorige week kwamen er mensen voor niets, ze waren een week te vroeg. Toen zijn ze maar aangesloten bij het koersballen." Het succes van de soos zit hem in het feit dat die nergens bij hoort, denkt Abrahamse. „Geen kerk, geen partij, geen bond. Het is on gedwongen onder elkaar zijn." Het kost ook niets: „We zijn af hankelijk van sponsors." MIDDELBURG - Het zijn best schok kende verhalen die de VMBO- leerlingen van het Calvijn College in Krabbendijke vast wisten te leg gen op film. Ze interviewden mensen die de de TWeede Wereld oorlog meemaakten. Vandaag wordt in Dijk- en Oorlogsmu seum het Polderhuis in Westka- pelle een dvd met de verhalen aangeboden. De dvd is een product dat voort komt uit het internationale scho lenproject 'The Untold Story'. Dat ontstond nadat geschiedenis docent van het Calvijn College Bram Francke via het Polderhuis in contact kwam met een docent op een school in het Duitse Ober- hausen. Daaruit kwam een samen werkingsverband tot stand. Als onderdeel van het project bezoch ten scholieren van beide scholen monumenten en musea in hun ei gen omgeving en wisselden die informatie met elkaar uit tijdens uitwisselingsdagen. Toen er meer partijen bij het pro ject betrokken raakten om de sa menwerking met scholen en mu sea verder uit te breiden, kwam de coördinatie, met financiële steun van de Provincie, in handen van Josien Pootjes van Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Pootjes: „Ik vind het een heel indrukwekkend project. Juist vanwege de samenwerking met een Duitse school. In het begin vroeg ik me af hoe ze op een Duit- se school invulling aan dit project konden geven omdat de Duitsers toch de agressors waren. Maar daar was het net zo goed oorlog en werden ook veel mensen ge troffen. Ik ben ook een keer mee geweest om daar een bunkermu seum te bezoeken." Het programma dat docent Fran cke samen met collega Rob bert-Jan Poortvliet heeft ontwik keld omvat voor leerlingen in het tweede jaar van het VMBO vooral theorie over de Tweede Wereld oorlog. Pas in het tweede jaar komt het uitwisselingsproject om de hoek kijken. Ter afsluiting heb ben de leerlingen interviews afge nomen met ooggetuigen. Ze doen alles zelf, van het fdmen en inter viewen tot monteren aan toe. Van de dvd die morgen wordt aangebo den komen enkele verhalen te recht in de geheugenbank 'Memo ries tot Share' in het Poldermu seum. Pootjes hoopt het project in de komende jaren nog verder uit te breiden naar andere scho len en musea, onder meer met steun van het Europees Platform. De 'mystery guest' van Vekabo - want dat bleek ze naderhand te zijn - rapporteerde zo gunstig, dat De Couter woensdag tijdens de Vakantiebeurs in Utrecht werd uitgeroepen tot beste Logeerac- commodatie van Vekabo. Dat kwam totaal onverwacht, vertelt Mathilde. „We waren samen met vijf andere, bedrijven genomi neerd, dat wisten we natuurlijk wel. Maar' dat we zouden win nen... We hebben de appartemen ten nog maar één seizoen, dus daar reken je niet op." Mathilde en haar man Peter heb ben al jarenlang een mini-cam ping bij het eigen landbouwbe drijf. „In de schuur hebben we ap partementen gebouwd. Er zijn er nu twee in gebruik, en er komen er op korte termijn nog twee bij." De 'mystery guest' roemde de in richting van de appartementen, de netheid van gebouwen, cam ping en erf, de vele activiteiten die de eigenaren organiseren en de streek: De Couter ligt immers vlakbij het strand en toch midden in een rustige polder. „Mathilde is ontzettend behulpzaam", staat in het eindrapport. „De Couter is gastvrijheid in de hoogste vorm." Betere reclame kun je je niet wen sen, beseft ook Mathilde. „We staan opeens helemaal in the pic ture. Dit is echt een kroon op ons werk." door Michiel Bouwman Teruggebrachte, receptgebon den medicatie moet vernie tigd worden en mag niet aan derden worden verstrekt. Interviews met getuigen oorlog op dvd WISSENKERKE - Het is van de nood een deugd maken: waar de over heid in bezuinigingsdrift gaten laat vallen in het zorgnetwerk, terwijl er door vergrijzing zoveel meer zorg nodig wordt, komt de samen leving in het geweer. door Wendy de Jong Meneer Hoogstrate Mevrouw Everse Meneer De Wolf door Martijn de Koning RETRANCHEMENT - Een maand of twee geleden kreeg Mathilde Buijs- se-Vercouteren van mini-camping De Couter bij Retranchement een mevrouw op bezoek. Die vroeg honderduit over de appartementen in de schuur en kreeg een rondlei ding. Wat ze zag en hoorde, beviel de 'klant' blijkbaar wel. Mathilde en Peter Buijsse zijn trots op hun prijs. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52