Zetje voor burgerinitiatieven op Noord-Beveland 'Interessant om te zien hoe het in het echt was' WALCHEREN 25 Mannen opgepakt voor diefstal De politie heeft donderdag morgen in Oost-Souburg twee mannen aangehouden op verdenking van diefstal. In december begon de poli tie een onderzoek nadat een benadeelde aangifte deed van diefstal van zijn motor fiets. De eigenaar was na de diefstal een spoor van de motorfiets nagelopen en dat kwam uit bij een schuur aan de Nagelenburgsingel. De po litie doorzocht de schuur en vond daar motor- en scooter onderdelen die van diefstal afkomstig waren. De 32-jarige man en 24-jari- ge man uit Oost-Souburg zijn aangehouden. Avond van de Franse Film Cinema Middelburg houdt woensdag weer de Avond van de Franse Film, in sa menwerking met Alliance Franchise. Dit keer met de film 'Après mai' van regis seur Olivier Assayas. De film, Nederlands onderti teld, is een ode aan de revo lutionaire Parisiens van mei 1968. Met muziek van Air, Syd Barrett en Nick Drake. Aanvang: 20.00 uur. Snert-wandeling met Jos en Leo Onder leiding van weerman Jos Broeke en biologisch landbouwer Leo de Visser vertrekt zondag 26 januari om 14 uur de jaarlijkse win- terwandeling door Ritthem en omgeving. Vertrek is van af Dorpshuis Ons Dorpsle ven. Kosten zijn 5,50 euro per persoon inclusief een kop snert na afloop. Aanmel den vóór dinsdag: tel. 0118- 464961 of e-mail ceesvander- woude @gmail.com Latin Taptoe in race titel beste 2013 De Taptoe in Latin sfeer, die afgelopen september in Goes plaatsvond, is genomi neerd voor titel 'Taptoe van het jaar". Korpsen vonden het een beleving om in Goes te spelen, bleek uit het ver slag van de instructeur van de slagwerkgroep van het Politie Orkest, Charles van Zanten. Stemmen kan nog de hele maand januari via: www.korpsmuziek.nl Veelpleger betrapt op winkeldiefstal Een 38-jarige Vlissinger is woensdag in zijn woon plaats opgepakt wegens win- keldiefstel. Een agent in bur ger zag de man, een beken de veelpleger, in de Aagje Dekenstraat lopen. Na een bezoek aan een winkel haal de hij op de Hellingbaan fles sen uit zijn binnenzak en stopte ze in een tas. Toen hij weer een winkel inliep is hij aangehouden. En in economisch magere tijden zijn bijzondere samenwerkingen nodig om nieuwe dingen van de grond te tillen. Om die redenen heeft Noord-Beveland de werk groep Actief Burgerschap in het le ven geroepen. Die inventariseert welke nieuwe initiatieven op so ciaal en maatschappelijk gebied een zetje kunnen gebruiken en wie daarbij eens helpen kan. De bijdrage van de gemeente is ondersteuning in de persoon van ambtenaar Bart Pouwelse. Hij coördineert de werkgroep. Verder doen mee de Rabobank, stichting Ouderenzorg Noord-Beveland, het vrijwilligers- eh mantelzorg steunpunt en de coöperatie Ener giek Noord-Beveland. Er worden dwarsverbanden gezocht met de Noord-Bevelandse ondernemers kringen, individuele onderne mers, verenigingen en ieder die een idee of bijdrage heeft. De werkgroep zorgt niet voor een pot subsidie: die is er niet. Samen werking is het kernwoord. In Geersdijk heeft Carla van de Vel de dorpskringen voor 'burenzorg' opgezet. Een ander voorbeeld is de nieuwe ouderensoos Even d'r uut in Kortgene. Die komt blijk baar net op het goede moment. El ke woensdagmiddag trekt de soos in het dorpshuis De Pompweie tussen de dertig en veertig men sen. Die maken er om de week een praatje, drinken koffie, doen een spelletje, luisteren eens naar zangeres Anja Kopmels of een in formatief praatje van notaris Muys. Bijzonder is hoe deze soos in november begon, op verzoek van de gemeente Noord-Beve land. Vanuit de werkgroep Actief Burgerschap werden vrijwilligers Buurtsoos Even d'r uut in Kortgene is ontstaan dank zij Werkgroep Actief Burger schap. Rita Abrahamse, Nel Goulooze en Peter Geijsen benaderd met het idee of zij iets voor de ouderen van Kortgene wilden doen. Ilona Vermare boodt ook hulp aan, dorpshuisbeheerder Linda Ouds hoorn maakte ruimte en tijd vrij in De Pompweie. Ze is blij met de sociëteit. „Mensen staan hier al ruim voor tweeën voor de deur. Vorige week kwamen er mensen voor niets: een week te vroeg. Toen zijn ze maar aangesloten bij het koersballen." Het succes van de soos zit hem in het feit dat die nergens bij hoort, denkt Abrahamse. „Geen kerk, geen partij, geen bond: het is ge woon, ongedwongen onder elkaar zijn." Het kost ook niets: „We zijn afhankelijk van sponsors." KRABBENDIJKE - „Het is wel bijzon der om te horen hoe het er in het echt aan toe is gegaan", vertelt Ka- therine Oostdijk (16). Zij is een van de leerlingen die een oogge tuige heeft geïnterviewd. „De man die wij spraken was niet zo moeilijk te interviewen. Hij vertel de heel veel uit zichzelf. We hoef den de camera eigenlijk alleen maar aan te zetten." „Maar", vult docent Bram Francke aan, „toen hij tegen het einde toe emotio neel werd, zijn jullie daar wel erg goed mee omgegaan." De leerlingen konden zelf kiezen wie ze wilden interviewen. Dat mocht een opa of oma zijn of ie mand anders die de oorlog heeft meegemaakt. Als ze niemand kon den vinden, zoals het groepje van Katherine, dan hielp de school een handje. Voordat ze aan het filmen sloe gen, hebben de scholieren eerst van alles geleerd over de Tweede Wereldoorlog en allerlei monu menten en musea bezocht in bin nen- en buitenland. Katherine: „Het is heel anders dan wanneer je in de les zit. Toen we in Duits land waren was het wel leuk om te zien hoe het er daar aan toe is gegaan, bijvoorbeeld toen we een bezoek brachten aan een bunker. De rondleidingen zijn dan wel in het Engels. Dat was soms best wel moeilijk te volgen." Het filmen, interviewen en mon teren van de filmpjes hebben de leerlingen zelf gedaan. Daarover kregen ze van tevoren een instruc tie. Moeilijk vonden ze het niet, maar het groepje waar Annemie- ke Brandhorst (15) in zat, had wel wat problemen met de camera, dus hebben ze uiteindelijk met een mobiele telefoon gefilmd. An- nemieke: „Het was wel interes sant wat die man vertelde. Hij moest tijdens de oorlog in Duits land gaan werken. Wapens ma ken geloof ik. Dat is een verhaal dat je niet vaak hoort." De scholieren zijn het erover eens dat het project de geschiedenisles sen een stuk interessanter heeft gemaakt en zijn ook benieuwd naar de dvd, want ze moeten eik aars filmpjes nog zien. VRIJDAG 17 JANUARI 2014 OOST-SOUBURG MIDDELBURG RITTHEM GOES VLISSINGEN WISSENKERKE - Het is van de nood een deugd maken: waar de over heid in bezuinigingsdrift gaten laat vallen in het zorgnetwerk, terwijl er door vergrijzing zoveel meer zorg nodig wordt, komt de samen leving in het geweer. B Van links naar rechts: Annemieke, Katherine, Marlinde, Mariejorie en Rianne. Zij werkten allen aan de dvd mee. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25