Slachtoffers van identiteitsfraude met een lage opleiding krijgen minder vaak geld terug van de bank dan beter opgeleiden. Verwoestende overstromingen Busreis Venetiaanse Riviera Gedetineerde verwondt zich Nederlanders in Syrië gesneuveld Jf rondom de Editie; Af en toe zon, 9" VRIJDAG 17 januari 2014 LEIDEN - Laagopgeleiden kunnen vaak naar hun geld fluiten als ze slachtoffer zijn van bankfraude. Bijna één op de drie laagopgelei den grijpt naast een schadevergoe ding van de bank, terwijl maar één op de tien hoger opgeleiden geen geld terugkrijgt. Dat blijkt uit onderzoek van de Universiteit Leiden en de Vrije Universiteit Amsterdam. „We vermoeden dat lager opgeleidentijdens het con tact met de bank minder effectief zijn dan hoger opgeleiden", zegt Johan van Wilsem, hoofddocent criminologie aan de Leidse Uni versiteit. In 2012 werden 200.000 Nederlanders het slachtoffer van identiteitsfraude via skimming of phishing. Daarbij worden betaalpassen van nietsvermoedende rekeninghou ders gekopieerd of maken crimine len via valse websites inloggege vens voor internetbankieren af handig. De schade door deze vor men van fraude loopt jaarlijks in de miljoenen euro's. „In veruit de meeste gevallen ver goedt de bank alle schade", zegt Van Wilsem. „Maar we zien dat mensen die alleen basisonderwijs of een vmbo-opleiding hebben ge volgd, vaker bot vangen, terwijl ze net zo vaak als hoogopgeleiden aangifte doen of contact opne men met hun bank." De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) ontkent dat bank personeel bewust onderscheid maakt tussen laag- en hoogopge leiden. NVB-woordvoerder Jelle Wijkstra erkent wel dat banken zelf kunnen bepalen of ze uit cou lance schade vergoeden. „Een oud vrouwtje krijgt misschien eerder haar geld terug dan een jonge stu dent, van wie je mag verwachten dat hij weet hoe je veilig internet- bankiert." Sinds 1 januari moeten rekeninghouders zich aan specifie ke regels houden om bij fraude in aanmerking te komen voor een schadevergoeding. Zo mag de be veiligingscode niet zijn uitgelekt en moet een computer voorzien zijn van actuele beveiligingssoft ware. Verder moet men de bankaf schriften geregeld controleren. „Als mensen het niet met de bank eens zijn, kunnen ze altijd een klacht indienen of naar de rechter stappen", aldus NVB- woordvoerder Wijkstra. JAKARTA/MANADO - Een kind kijkt in wanhoop naar de verwoestin gen die overstromingen hebbgn veroorzaakt in Manado, in het noorden van het Indonesische ei land Sulawesi. Overstromingen door hevige regens hebben in In donesië de afgelopen dagen aan zeker 21 mensen het leven gekost. Op het eiland Sulawesi zijn zeker 16 mensen omgekomen door aard verschuivingen en hoogwater, meldden de Indonesische autori teiten. Zeker 40.000 mensen zijn hun huizen ontvlucht. Rivieren in het noorden van het eiland traden buiten hun oevers. Grote water stromen liepen door de stad Ma nado. Het toeristische Tomohon is ook zwaar getroffen. Het water spoelde voertuigen en woningen weg. Inwoners moesten door diep water waden om in veiligheid te komen. Ook de miljoenenstad Ja karta op Java is eerder getroffen door overstromingen.foto HH Kras.nl/bus-italie of bel 0900-9697scpm MIDDELBURG - Een gedetineerde in penitentiaire inrichting Torentijd in Middelburg heeft zich gister avond verwond met een scheer mesje. Twee ambulances en een trauma helikopter werden rond 21.15 uur opgeroepen. De gedetineerde is naar een ziekenhuis vervoerd. Vol gens een woordvoerder van het ministerie van Veiligheid en Justi tie keert de gewonde na behande ling terug naar Torentijd. DEN HAAG - In Syrië zijn 'voor zo ver we weten' tien Nederlandse Ji- hadisten gesneuveld sinds 2011. Dat zei minister Frans Timmer mans van Buitenlandse Zaken gis teren tijdens een debat in de Tweede Kamer. Volgens de bewindsman zijn on geveer 120 Nederlanders actief in Syrië. Daarnaast zijn er zo'n 20 Ji- hadisten teruggekeerd uit het land. Die worden volgens de mi nister goed in de gaten gehouden. DESTELLING Reageer op pzc.nl Zie pagina 2/3 UW MENING 342 reacties ONEENS m 11% Walcheren 256e jaargang nr. 14 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,07 Laagopgeleide pineut bij fraude door Peter Winterman Ontspannen aan het strand, het vakantiegevoel ervaren in leuke badplaatsen én op ontdekking door prachtig bewaarde steden. Dat is de Venetiaanse Rivièra! Inclusief vervoer per Comfort Class bus Hotel San Michele**** o.b.v. ontbijt en diner Excursieprogramma met o.a. Venetië, Grado, Padua en Triest Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers/excl. res.kosten en Calamiteitenfonds. Er mag niet getornd worden aan ouderenkortingen Zeeland heeft meer miljonairs dan ik dacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 1