Ciel de Pooter zoekt sponsors voor kacheltjes ZEEUWS-VLAANDEREN 25 Travel Counsellors beste reisaanbieder Barokensemble speelt in belfort Evelien Hangoor promoveert „De kacheltjes staan op het punt om door de douane ingeklaard te worden", vertelt De Pooter. „Daar na worden ze gedistribueerd." Een container met kachels kost 30.000 euro. „Als ik de helft van dat geld bijeen krijg, spijkert Cor- daid de andere 15.000 euro bij." De Terneuzenaar wil zoveel moge lijk gezinnen in het Afrikaanse Malawi voorzien van rookarme kookkacheltjes. De Pooter wijst er nog eens op dat de bestrijding van ziekten als aids en malaria in ontwikkelingslanden veel aan dacht krijgt en ook veel geld krijgt toegeschoven. „Maar over de gevaren van koken op rokerige houtvuurtjes hoor je niemand. En toch sterven volgens de We reld Gezondheids Organisatie (WHO) wereldwijd vier miljoen mensen als gevolg van de bloot stelling aan rook tijdens het ko ken. Net zoveel als malaria en tbc samen." De kacheltjes die De Poo ter laat verspreiden, zijn niet al leen gezonder, ze zijn ook 'ener giezuinig': er is maar half zoveel hout voor nodig. Inclusief de proef met 54 kachel tjes in 2012 zijn er inmiddels 725 exemplaren gedistribueerd via de katholieke ontwikkelingsorganisa tie Cadecom en Stichting Sint Ga- briels's Hospital Malawi. Dit bete kent een gezondere omgeving voor zo'n 2.500 mensen en een jaarlijkse besparing van 1.500 kilo gram hout. De mensen in de verschillende dorpen zijn enthousiast over de kacheltjes en er is een grote vraag De actie van Giel de Pooter om inwoners van Malawi te voorzien van kookkachels is een groot succes. naar. De mensen verdienen niet veel maar er wordt geprobeerd vijf euro per kacheltje te vragen. De Pooter: „Daardoor heeft het meer waarde voor de vrouwen, ze hebben er immers yoor betaald." Behalve in de dorpen zijn kachels geplaatst in zogenaamde patiën tenkeukens in ziekenhuizen. Gezien het enthousiasme onder de bevolking verwacht De Pooter dat de 1225 kookkacheltjes snel een bestemming krijgen. „En de volgend lading komt er ook al weer aan, nog eens container met 1225 kachels." Ook daarvoor is weer 30.000 euro nodig. Wie Giel de Pooter wil steunen kan contact met hem opnemen. Dat kan het beste via zijn e-mailadres: mdepooter@zeelandnet.nl. Evelien van der Hoeven- Hangoor, afkomstig uit Ter- neuzen en nu woonachtig in Leerdam, promoveert ko mende week aan de Wage- ningen Universiteit. Haar proefschrift gaat over de pro blematiek van 'natte mest in de pluimveehouderij'. Eve lien is oud-leerlinge van het Zeldenrust-Steelantcollege. Lekkage aan riool in Julianastraat In de Koningin Julianastraat in Clinge wordt een onlangs gevonden lek in het riool ge repareerd. Het werk aan het riool be gint morgen (vrijdag) en duurt tot en met dinsdag. Tijdens die periode is het ge deelte tussen de 's Graven straat en de Prins Bern- hardstraat afgesloten. In België is afgelopen zomer na ve le jaren de accijns op alcohol trou wens ook verhoogd. Dullaert: „Maar het blijft toch veel goedko per dan in Nederland." Haar collega Tino Van Callenber ge van Drankenhal Van Callenber- ge in Stekene heeft dezelfde erva ringen: meer klanten uit Neder land. „De meeste mensen komen voor de bieren, maar als ze hier toch zijn, nemen ze meteen ook allerlei andere dranken mee."'Van Callenberge zit bijna op de grens, maar denkt dat zijn collega's die wat verderop zitten weinig mer ken van een toeloop vanuit Neder land. „Dan ben je het voordeel kwijt aan de benzinekosten. En het werkt natuurlijk ook anders om, de Belgen gaan naar Neder land om cola, omdat die daar weer veel goedkoper is." Inmiddels gaan er verhalen rond dat horeca-ondernemerv ver spreid door heel Zeeuws-Vlaande- ren een deel van hun drank in Bel gië halen. „Je ziet toch dat busjes met Belgische kentekens wijn le veren bij restaurants. Accijnsfrau de neemt gewoon toe. Want het is natuurlijk heel makkelijk om even de grens over te wippen en je auto vol te laden", zegt een oog getuige die anoniem wil blijven. De douane heeft overigens een meldpunt accijnsfraude in het le ven geroepen, waarop onderne mers fraude met drank, tabak of brandstoffen kunnen signaleren. Dat meldpunt is echter niet ano niem. „En dus zullen onderne mers er weinig voor voelen om collega's te verlinken." Tino Van Callenberge kan niet be vestigen of hij ook eigenaren van Zeeuws-Vlaamse restaurants over de vloer krijgt, die goedkoop drank inslaan. „Dat weet ik niet. Het is nog te vroeg om daar iets over te zeggen, denk ik. Ik krijg natuurlijk wel veel Nederlandse klanten, maar die gaan mij echt niet aan de neus hangen of ze een paar dozen wijn voor een restau rant komen kopen." TERNEUZEN Een avond op zoek gaan naar jezelf In de Zuidlandschool in Ter- neuzen wordt donderdag 23 januari van 19.30 tot 21.30 uur een avond gehouden voor alle mensen die op zoek willen gaan naar zich zelf. Dit wordt gedaan via eenvoudige opdrachten. Inschrijven via jacqueli- ne.hermans@prh-neder- land.nl. Taizé-avondgebed in kerk Hengstdijk In de week van gebed voor de eenheid der christenen is er op donderdag 23 januari een Taizé-avondgebed in de kerk van Hengstdijk. Aan vang 19.30 uur. In de dienst zijn elementen verwerkt van een christelijke ceremo nie uit India. Qok is er een informatietafel over Taizé en de Raad van Kerken. Travel Counsellors is tijdens de Dutch Travel Awards door 'het publiek' gekozen tot beste reisaanbieder van Nederland. Travel Counsel lors is een ffanchiseorganisa- tie van zelfstandige reisadvi seurs. In Zeeuws-Vlaande- ren werkt Jean-Paul Roels uit Retranchement onder die vlag. Het Mirac Barok Ensemble geeft zondag een koffiecon cert in het belfort in Sluis. De groep speelt werk uit de zeventiende en achttiende eeuw van Purcell, Dowland, Anon, Handel, Mealli, Sam- martini, lacchini, Bach en Te- lemann. Aanvang is om 10.30 uur, toe gang gratis. DONDERDAG 16 JANUARI 2014 RETRANCHEMENT SLUIS TERNEUZEN Bij Wijnhandel Herman in Axel merken ze nog weinig van de accijnsverhoging op alcoholhoudende dranken, foto's Mark Neelemans door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Hoewel de fondswer ving nog niet rond is, heeft Giel de Pooter uit Terneuzen het aange durfd om een volgende zending van 1225 kookkachels te bestellen voor Malawi. Hij hoopt dat inwo ners en bedrijven uit Zeeuws-Vlaan- deren het project ook dit keer weer financieel steunen. CLINGE slok op een borrel HENGSTDIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 69