Nood breekt soms wet bij Dow in Terneuzen J Fijne avond Allerrijksten in de provincie schenken vaker aan goed doel en/of helpen ondernemers. 66 De meeste 22 ZEELAND KAPITAAL donderdag Gesloten, meldde het bordje op de voor deur van het restau rant waar we samen met een paar vrienden een vorkje en een glaasje zouden doen. Gesloten? Hoe kan dat nou? We hadden toch gereser veerd? En die reservering was toch bevestigd? Een beetje bo zig liepen we het Vlissingse duister in. „Wij weten nog wel een leuk restaurantje in de buurt", zeiden onze vrienden. Jammer: ook gesloten. Dat tent je daarnaast dan misschien? We drukten onze neuzen tegen de ramen: geen kip te beken nen. En zo belandden we uitein delijk in een café-restaurant waarvan ik de naam onvermeld zal laten om de uitbater voor een faillissement te behoeden. Of er nog een tafeltje voor vier vrij was, informeerden wij. Dat was het geval. Helaas. Het gezel schap aan de tafel naast de on ze was van de lawaaierige soort en de geluidsoverlast die het clubje veroorzaakte nam toe naarmate er meer glaasjes gele digd werden. Deden ser veerster en ober een poging om onze buren tot enige kalmte te manen? Welnee, zij vertoonden zich slechts aan hun tafel om hun glazen bij te vullen. Wij in tussen prikten stilletjes - ge noeglijk bijkletsen was gezien de herrie van de belendende ta fel volstrekt onmogelijk - in on ze borden. „Heeft het ge smaakt?", informeerde de ser veerster. Nou nee, luidde onze recensie: de sliptongetjes wa ren melig en papperig, de kalfs- fïlet was te rauw - niet te vre ten dus. Wat volgde waren geen excuses en van een goed- makertje was evenmin sprake. We konden het doen met de mededeling: „Zo bakt de kok de tongetjes altijd." „Zegt u dan maar tegen de kok dat hij voor zijn sliptongexamen is gezakt", riposteerden wij enigszins balo rig. Toen één van de dronken droppies van het aanpalende ta feltje wat al te opdringerig werd en aan mevrouw Van Dam ging zitten plukken, beslo ten we dat het de allerhoogste tijd was om in onze jas te schie ten en het etablissement te ver laten. „Een fijne avond nog", riep de ober ons na. Buiten be gon het te motteren. Ook dat nog. Het citaat kwam woensdag ter sprake op de tweede zittingsdag van de rechtszaak tegen Dow over zeven milieu-incidenten in de pe riode 2005-2008. Rechter G. Piek confronteerde Roel Adriaansens, directeur veiligheid en milieu bij Dow, met de uitspraak en ook de zinsnede 'vroeger loosden we veel benzeen in de Westerschel- de, maar dat mag je nu niet meer zeggen'. Adriaansens zat er duidelijk mee. Hij reageerde 'dit soort uitspra ken niet graag te horen'. Een hoge re leidinggevende had ze gebe zigd. „Een cultuurdrager", noem de Piek hem, iemand dus met een voorbeeldfunctie die moet uitdra gen dat Dow veiligheid en milieu bescherming bovenaan stelt. Piek toonde ook enig begrip voor de uitspraken die zijn gedaan op het hoogtepunt van een noodsituatie. „Het zullen de uitingen zijn van een machocultuur." De noodsituatie betrof een inci dent uit maart 2006. Een onder- houdsstop van de ethyleen 3-fa- briek zat eraan te komen. De fa briek moest schoon gespoeld wor- den. Na het spoelen bleek er on verwacht nog veel monocyclische aromatische koolwaterstoffen in het afvalwater te zitten. De ge plande verwerking in de biologi sche zuivering kon niet doorgaan, want die zou dan op tilt slaan, waarvan de hele Dow-site veel last zou hebben. Toen is als nood maatregel besloten het afvalwater te lozen. Nood breekt wet in zo'n situatie, waarbij Adriaansens aantekende dat dit soort incidenten nauwe lijks meer voorkomt. „Midden ja ren negentig waren er wel zeven tig, vorig jaar één." Veel verbeteringen zijn dus door gevoerd. Dow werkt daar wereld wijd aan. Uit elk incident wordt lering getrokken. Dow Terneuzen presteert op het gebied van veilig heid en milieu over het algemeen ook steeds beter. Dat het bedrijf zich nu voor zeven zaken moet verantwoorden, heeft, zei Adriaan sens woensdag tot slot, dan ook 'redelijk wat reuring' veroorzaakt, ook bij het moederbedrijf in Ame rika. „Zeker omdat de behande ling ruim vijf jaar op zich liet wachten." De rechters komen vrijdag naar Dow, dinsdag zal de officier van justitie in Middelburg haar visie op de feiten geven. Deze zaak heeft redelijk wat reuring veroorzaakt bin nen Dow, ook in Amerika Zeeland telt naar schat ting vierduizend miljo nairs. Waar wonen ze, hoe hebben ze fortuin vergaard en wat doen ze met hun miljoenen? Directeur Patricia van Damme van private bank ABN Amro MeesPierson in Zeeland licht een tipje van de sluier op. Het was de spreekwoordelijke klap op de vuurpijl. Dankzij de Postcodeloterij kreeg Zeeland er op nieuwjaarsdag in één keer ne gen miljonairs bij. Meespelende bewoners van de Koningin Bea- trixlaan in Vrouwenpolder vielen met hun neus in de boter. Hun postcode 4354 BK was goed voor de helft van de hoofdprijs van 42,9 miljoen euro. Hebben de nieuwe rijken van Vrouwenpol der al aan de deur van ABN Amro MeesPierson geklopt? 'Verkeerde vraag', zegt een besmuikt glimla chende directeur Patricia van Damme. In de wereld van de pri vate bankiers geldt de gouden re gel dat je nooit met derden over je klanten spreekt. „Discretie staat bij ons hoog in het vaandel." ABN Amro MeesPierson werkt sa men met verschillende loterijen zoals de Staatsloterij, Lotto en Holland Casino, om mensen te be geleiden die via een loterij of maz zel op de speeltafel plotseling kun nen bogen op een saldo met (mi nimaal) zes nullen. „We hebben specialisten in huis die loterijwin naars helpen met een financiële strategie. Als je in één klap heel rijk bent geworden, staat je we reld op zijn kop. Je moet een nieu we balans zien te vinden." Het kan twee kanten op. Het plotseling verworven fortuin voelt doorgaans als een zegen. Geld biedt je de kans om keuzes te maken. Je kunt eindelijk die cruise maken, je kin deren zonder financiële kopzor gen laten studeren of eerder met pensioen gaan. Er zijn ook geval len waarbij de nieuwe rijkdom knelt. Vrienden die om een le ning vragen of bedelbrieven die dagelijks in de bus vallen. Het kan vriendschappen beïnvloeden, zelfs beschadigen. Ook relaties kunnen onder druk komen te staan, als de ene partner vermo gend wordt en de ander niet. De plotselinge weelde kan dan gaan wegen. Stress en lichamelijke klachten kunnen de kop opste ken. Ook angst om het fortuin te verliezen, kan tot allerlei geeste lijke en fysieke klachten leiden. Er bestaat zelfs een term voor: Sudden Wealth Syndrom. Van Damme adviseert loterijwin naars dan ook niet over één nacht ijs te gaan. „Parkeer die miljoenen eerst eens een paar maanden op een spaarrekening. Laat het lekker afkoelen, zodat je je hoofd vrij kan maken om later weloverwo gen beslissingen te nemen. Zeg niet meteen je baan op. Je moet eerst kijken wat je fortuin finan cieel betekent. Hoe groot is het be drag, wat kun je ervoor kopen, kun je eerder met pensioen? Dat laatste hangt af van je leeftijd. Voor iemand van 60 is dat een op tie. Ben je 35, dan is dat financieel gezien vaak geen reëele mogelijk- miljonairs hebben hun geld verdiend door hard te werken heid. Tja en ik zeg ook altijd: schreeuw het niet van de daken, al is dat bij zo'n Postcodeloterij met alle media-aandacht nogal las tig. Maar heb je een miljoen euro gewonnen, zeg dan tegen familie en vrienden dat je een ton hebt binnengesleept. Dat voorkomt te veel gebedel. Een leugentje om bestwil is in zo'n situatie best ge oorloofd." Van de vierduizend miljonairs die Zeeland volgens de laatste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) telt, is slechts een fractie de gelukkige winnaar van een loterij, weet Van Damme. „De meeste miljonairs hebben hun geld verdiend door hard te werken. Van onze cliënten is de helft ondernemer. De andere helft beschikt over familievermo gen. Dat kan bijvoorbeeld om een oud-ondernemer en zijn familie gaan. Onze cliënten zijn door de bank genomen veertigplus, maar er zitten ook jongeren bij. Je ziet wel een verschuiving. In de jonge re regionen neemt het aantal ver mogende vrouwen toe. Er staat een nieuwe generatie op." Mensen die hun schaapjes op het droge hebben, wensen hun ver mogensbeheer te bespreken in een rustige, comfortabele en.dis- crete ambiance. Daarom huist MeesPierson in een statig pand aan de Gróte Markt in Goes, om het verschil met de 'gewone' ABN Amro te markeren. Een 'fullservi- ceteam' van zestien specialisten Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Doet zich een inci dent voor bij een chemisch bedrijf als Dow, wat doe je dan? Snel en adequaat handelen, met zo weinig mogelijk gevolgen voor de gezond heid van mensen, het milieu en ook de bedrijfsvoering. En dan wordt er wel eens wat gezegd wat achteraf niet zo slim is, zoals 'we dumpen die klerezooi'. Miljonair showt zelden fortuin door Frank Balkenende Roel Adriaansens Patricia van Damme Directeur Patricia van Damme van ABN Amro MeesPierson Zeeland. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66