Veerkracht Verdachte blijft weg commentaar 44 In de jongere regionen neemt het aantal vermogende 44 Miljonairs geven steeds meer geld aan goede doelen. Ze kiezen wel iets wat bij hen past ZEELAND 23 MILJONAIRS IN ZEELAND miËagmtmÊsmgm vrouwen toe Profiel van een miljonair: Percentage miljonairs per gemeente 1,5 tot 3% D 1 tot 1,5% j~ minder dan 1% BBBgHSjj staat er klaar voor Zeeuwse rij ken. Een callcenter? Hemeltje nee, daar gruwen ze van bij Mees- Pierson. „Iedere cliënt heeft hier een direct aanspreekpunt." ABN Amro MeesPierson beheert in Zeeland zeshonderd com plexen. Dat kan bijvoorbeeld een familiecomplex zijn, waarin het vermogensbeheer voor man, vrouw, kinderen en een vennoot schap is geregeld. Instappen kan vanaf één miljoen euro. De priva te bank biedt verschillende beleg gingspakketten aan. Dat scala vari eert van beleggen in individuele aandelen en obligaties tot aande len in duurzame bedrijven. Van Damme: „Bij vermogensadvies praat je over maatwerk. ]e gaat eerst in gesprek met de cliënt. Wat zijn zijn wensen en behoef ten? In welke levensfase zit hij of zij? Hoe ziet de pensioenopbouw eruit? Zijn er kinderen? Bezit de cliënt één of meer BV's? Is er spra ke van een bedrijfsoverdracht? Wat is fiscaal de beste route? Hoe plannen we de nalatenschap? Dat laatste is van groot belang. Kijk eens wat er met Michael Schuma cher is gebeurd. Eén fout op de skipiste en je ligt in coma. Ik weet niet of hij een testament bij leven heeft laten opstellen. Ik raad het cliënten in elk geval aan. Een on geluk of ziekte kan iedereen over komen. Hoe gaat het dan verder met het bedrijf en het gezin? Het is geen theoretische discussie." De private banker obser veert ook nauwgezet wie hij of zij tegenover zich heeft. „Daarbij neem je ook de aard van het beestje in ogen schouw. Een zenuwpees adviseer je geen beleggingspakket met een hoog risicoprofiel. Een cliënt moet er niet van wakker liggen als de dagkoersen van zijn aande len negatief zijn. Dan zoek je het eerder in een spaarpakket en veili ge obligaties of combinaties daar van. Kijk, iedereen wil een hoog rendement en nul risico. Dat is menselijk. Het gaat echter niet sa men. Je moet dus goed uitleggen wat je als private banker doet. Cliënten moeten zich bewust zijn van de beleggingen die we voorstellen. Het is geen kwestie van een zak geld achterlaten en zie je maar wat je ermee doet." Door de vergrijzing, die in 2020 haar top bereikt, zwaaien de ko mende jaren veel mensen af. Ook vermogende ondernemers. Vaak kunnen die heel goed een bedrijf runnen, maar zijn ze minder be dreven in vermogensplanning. „Een ondernemer die zijn bedrijf heeft verkocht, heeft plotseling een flinke som geld op zijn reke ning staan. Wat doe je daarmee? Dat is een vraagstuk dat wij in sa menspraak proberen op te lossen. In feite ontzorgen we die oud-on dernemer." Wat doen de miljonairs met hun centen? Ze laten zeker niet alles op de bank staan. Van Damme sig naleert een groeiende maatschap pelijke betrokkenheid van miljo nairs. „Er wordt meer geschonken aan goede doelen. Ze volgen daar bij hun hart. Ze kiezen een doel waarbij ze betrokken zijn. Oud-ondernemers zetten hun ka pitaal ook steeds vaker in om an dere ondernemers financieel te ondersteunen. Bijvoorbeeld via in vesteringsfondsen. Dikwijls tre den die oud-ondernemers op als coach van beginnende onderne mers. Ondernemen zit in hun bloed, dat stopt niet bij hun 65e. Ik ken nauwelijks voorbeelden van ondernemers die na de ver koop van hun bedrijf uitsluitend van het leven gaan genieten. Vaak hebben ze al een hoge levensstan daard, ze hoeven er geen schepje bovenop." Uit welke oorden komen de Zeeuwse Dagoberts met name? Van Damme is consistent on kreukbaar. „Daar kan ik niet op antwoorden, want..." Oh ja, over klanten wordt niet gepraat. Wie de statistieken van het CBS be kijkt (zie grafiek), ziet dat het per centage miljonairs wat hoger is aan de kust: West-Zeeuws-Vlaan deren, Veere en Schouwen-Duive- land. Verder wonen er gemiddeld meer miljonairs in plattelandsge meenten als Borsele, Kapelle, Noord-Beveland en Reimerswaal. De 'verstedelijkte' gebieden sco ren lager, waarbij met name de po sitie van Middelburg opvalt. Min der dan één procent mag zich er miljonair noemen. Eenzelfde per centage als in Vlissingen. Wat de Zeeuwse miljonairs ge meen hebben, is dat ze zelden te koop lopen met hun rijkdom. Fer rari's? Je ziet ze zelden op de Zeeuwse oprijlanen staan. Dat strookt met de volksaard van 'doe maar gewoon, da's gek genoeg'. Van Damme: „Het beeld dat zo'n Miljonairsfair met de daarbij ho rende bling-bling schept, geldt be paald niet voor Zeeland. Zeeuwen zijn nogal bescheiden en no-non- sense. Ook speelt mee dat de meesten keihard hebben moeten werken voor hun kapitaal." Dan de hamvraag? Behoort de Zeeuwse directeur van MeesPier son, in 1920 door twintig Zeeuw se ondernemers opgericht onder de naam Bank voor Zeeland, zelf tot de welgestelden van de delta? Een spottend glimlachje. „Nou probeer je het weer! Je weet toch dat wij niet over individuën pra ten." Vierduizend miljo nairs in Zeeland. Wie had dat ge dacht? Maar de cij fers liegen niet. Ruwweg één op de honderd Zeeuwen is wel gesteld. Dat geluk wordt meest al in relatieve stilte genoten. De meeste Zeeuwse miljonairs lopen niet met hun geld te koop. Het zal de volksaard wel zijn. En natuurlijk een beetje ei genbelang. Elders op deze pagina vertelt een financieel specialist dat rij ke Zeeuwen steeds meer schen ken. Als ze oud-ondernemer zijn, proberen ze vaker andere bedrijven te helpen. Het zijn signalen dat het bij deze men sen niet altijd om het uiterste rendement gaat. Een andere trend is de opkomst van de rij ke jonge vrouw. Dat duidt op fi nanciële emancipatie. Al dat geld in Zeeland geeft een comfortabel gevoel. Los van de vraag naar de gewenste verdeling en los van de onver mijdelijke scheve ogen is het prettig te weten dat er een flin ke financiële veerkracht is. „Ik kan het niet meer. Onmoge lijk", zo sloot hij de e-mail af. Woensdag diende in het Paleis van Justitie in Den Bosch het ho ger beroep dat het Openbaar Mi nisterie (OM) instelde tegen de vrijspraak van de arts uit Essen in mei 2011. Tot een strafeis kwam het nog niet. Dat volgt vrijdag. Het OM eiste in 2011 bij de rechtbank in Middelburg 4 jaar cel. De chirurg is sinds kort weer aan het werk, nadat zijn 5 maanden lange gevangenhouding er voor zorgde dat hij zijn werk kwijtraak te en een studieplek aan Harvard misliep. De man liet weten bang te zijn opnieuw zijn baan kwijt te raken als hij weer openbaar wordt beschuldigd van de aanranding en poging tot doodslag. „Mijn afwezigheid is zeker geen gebrek aan respect. Ik heb ook niets te verbergen, maar het is een te grote belasting om weer mijn onschuld te moeten bewij zen." Zijn advocate Bénédicte Ficq vulde aan: „Hij is totaal over spannen door deze zaak." Ficq wees er herhaaldelijk op dat de verdachte en de dader andere kle ding aan lijken te hebben. Ook de rechtbank ging bij haar vonnis uit van mogelijke andere scenario's dan door het OM geschetst. DONDERDAG 16 JANUARI 2014 Er zijn in Zeeland 4000 miljonairs De bezittingen van de miljonair bestaan uit: aandelen en obligaties (62%) onroerend goed (19%) bank- en spaartegoeden (13%) roerende zaken (4%) en ondernemingsvermogen (2%) O 53% van de miljonairs heeft een belangrijk deel van zijn vermogen verdiend met een eigen onderneming De miljonair is meestal een gehuwde man De gemiddelde miljonair is een 50-plusser De meerderheid van de miljonairs bestaat uit autochtone Nederlanders 40 van de miljonairs is universitair opgeleid 86% van de miljonairs voelt zich gelukkig 62% van de miljonairs vindt dat geld gelukkig maakt SjgfSfc*- infographic Felix Binicewicz bron Van Landschot Wealth Report, cbs Patricia van Damme Patricia van Damme DEN BOSCH - De 32-jarige Duitse neurochirurg, die nog steeds wordt verdacht van het aanranden en de poging tot wurgen en verdrinken van een 17-jarig Duits meisje in Renesse in augustus 2010, was woensdag niet aanwezig bij de be handeling van zijn zaak. Hij liet het gerechtshof per e-mail weten bang te zijn opnieuw een trauma op te lopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53