Hockeyers Oranje langs matige Duitsers Ruiz tekent voor 15 óf 16 wedstrijden bij PSV 30 SPORT NIEUWE BONDSCOACH Via ondoorgrondelijke manoeuvres achter de coulissen bepaalt de KNVB wie de komende jaren de regie voert over Oranje. NEW DELHI - De Oranje-mannen is een afgang bespaard gebleven in de Hockey World League (HWL). Dankzij de zege op olympisch kampioen Duitsland (1-2) speelt de ploeg nog twee toernooiwed- strijden die er toe doen. Daarin ligt de echte winst. Oranje won gisteren weliswaar voor het eerst in tien jaar tijd in een knockout- fase van een groot toernooi van de Duitsers, maar veel gewicht durfde bondscoach Paul van Ass er na afloop niet aan te hangen. „Geslaagd is het toernooi hiermee niet, maar het is in ieder geval ze ker niet mislukt", was hij realis tisch. De oefenmeester weet maar al te goed dat dit Nederlands team op oorlogssterkte wel móest winnen van de 'uitgeklede' Duit se ploeg (zonder sterkhouders Fürste, Zeiler, Müller) om geen herrie in de tent te krijgen. De herhaling van de olympische fina le van Londen 2012 werd gespeeld in de sfeer van een oefenpotje. In een nagenoeg leeg stadion en op een hobbelige grasmat schoot Mink van der Weerden Oranje binnen een minuut op 1-0 (straf- corner). Seve van Ass maakte vijf minuten later de 2-0 (tip-in). Duitsland kwam vroeg in de tweede helft terug (Korn, 1-2). De gelijkmaker kwam er niet. ZEIST - Als je veel fantasie hebt, zou je het schimmenspel rond het toekomstige Oranje-regime kunnen vergelijken met Stratego. Je ziet aan de overkant van het bord de ene na de andere manoeu vre, maar nooit is duidelijk welke strategie de opperbevelhebber (KNVB-directeur Bert van Oost veen) volgt. Intussen ontploffen her en der bommen (de affai re-Ronald Koeman) en is het vol op speculeren welke generaal (Guus Hiddink, Danny Blind) op welk moment naar voren wordt geschoven om de grondtroepen aan te voeren. Achter de barrica den kijkt het volk toe, verbaasd en verwonderd over de gênante strijd om de hiërarchie, waarin status en reputaties een hoofdrol spelen. De benoeming van een nieuwe bondscoach maakt in Nederland traditioneel vele tongen los - zie het gekonkel rond Johan Cruijff in de jaren negentig en de verras sende aanstelling van onervaren trainers als Frank Rijkaard en Mar co van Basten - maar zelden ver loopt de procedure zo amateuris- Achter de barricaden kijkt het volk toe, verbaasd en verwonderd over de gênan te strijd om de hiërarchie tisch als nu. Achter de schermen ontrolt zich een B-film met boze zaakwaarnemers, onbeschaamde lobby's, wel of niet gedane belof ten en curieuze wendingen. Je zou bijna vergeten dat er binnen kort ook nog een WK aankomt. Even een korte samenvatting, voor wie de vorige afleveringen heeft gemist. Louis van Gaal, de huidige Oranje-chef, vertrekt de ze zomer na de wereldtitelstrijd in Brazilië. Lang leek Ronald Koe man (50) zijn gedoodverfde opvol ger. Kroonprins van een nieuwe lichting topcoaches en gerijpt bij diverse grote clubs. Maar plotse ling kreeg hij concurrentie van een oude, invloedrijke regent. Guus Hiddink (67) begon een uit gekookte campagne om terug te keren op de troon van de bonds coach en wist KNVB-directeur Bert van Oostveen om zijn vinger te winden. Die kwam vervolgens - naar de lezing van het kamp-Koeman - met een onmoge lijk compromis op de proppen. Hiddink bondscoach, Koeman as sistent, waarna de laatste de regie na het EK 2016 zou overnemen. De Feyenoord-coach voelde zich zwaar beledigd en weigerde. Waarna het scenario een bizarre U-bocht maakte. Danny Blind (52), huidig assistent van Van Gaal, is nu topkandidaat om over twee jaar Hiddink op te volgen. Intussen rijzen er heel wat pran gende vragen voor Van Oostveen, de eindverantwoordelijke van de voetbalbond die zich gedurende de benoemingsprocedure in stilte hult. Waarom hij conservatief voor een van de oude meesters (Hiddink) heeft gekozen en niet voor een jongere, beloftevolle ge neratie. Hoe het nu precies zit met Koeman, die schermt met toezeggingen die niet waarge maakt zijn. Waarom Danny Blind, met slechts een weinig le gendarisch seizoen als hoofd coach (Ajax) in zijn bagage, straks kandidaat is voor de meest begeer de job van het land. En vooral: waarom zo nodig nu al een bonds coach moet worden aangewezen voor de periode na 2016. De turbu lente geschiedenis van Oranje leert immers dat een groot toer nooi een zodanige impact kan hebben dat de positie van de bondscoach en zijn staf op slag verandert. Zie alleen al het desas treuze EK van 2012, dat het Water loo bleek voor Bert van Marwijk. Die had eerder van Van Oostveen een contract gekregen dat nog liefst vier jaar doorliep. De KN- VB-baas zou na die inschattings fout toch moeten weten dat té ver in de toekomst kijken hetzelfde is als met vuur spelen. Voorlopig moeten we het echter doen met een ondoorgrondelijk spel achter de horizon, waarmee de opperbe velhebber zijn tableau de la trou pe voor de komende jaren pro beert te formeren. Neem de hand leiding van Stratego en er staat dit: je opstelling is belangrijk, hij kan beslissend zijn voor winst en verlies. De toekomst zal uitwijzen of strateeg Van Oostveen de juiste zetten heeft gedaan. De KNVB-baas zou toch moeten weten dat té ver in de toekomst kijken hetzelf de is als met vuur spelen door Rik Elfrink De Costa Ricaan (28) onderteken de gistermorgen zijn contract in Eindhoven en hoopt er zondag al bij te zijn in de topper tegen Ajax in Amsterdam. Technisch mana ger Marcel Brands stelde gisteren dat de spelersgroep van PSV en thousiast heeft gereageerd op zijn komst. „Het maakte iets los in de selectie, het is een speler die in het verleden veel heeft bewezen. Ruiz heeft scorend vermogen, is sterk en rustig aan de bal en crea tief. Hij beschikt bovendien over de nodige ervaring." Ruiz zelf was kort in het Philips Stadion voor het tekenmoment en moest opnieuw naar Londen reizen. Bij de ambassade moet zijn werkvergunning afgestem peld worden alvorens hij wedstrij den kan spelen. PSV verwacht hem morgen op de training, als al le formele procedures afgerond zijn. Of Ruiz er tegen Ajax (zon dag) bij kan zijn, hangt af van de al dan niet tijdig verkregen werk vergunning. Het lijkt erop dat de club er net in slaagt om alles rond te krijgen. Hij is fit, liet Ruiz in het Philips Stadion weten. De in Enschede tot een vedette uitge groeide aanvaller trainde de afge lopen maanden volledig mee bij Fulham. „Natuurlijk wil ik tegen Ajax al graag aansluiten", zei hij. Voetbalbond KNVB speelt riskant spel MILAAN - Clarence Seedorf heeft zijn nieuwe dub AC Milan gisteren zien win nen in het Italiaanse bekertoernooi. De 37-jarige Nederlander kwam halverwe ge de tweede helft van het duel met Spezia het stadion San Siro in. Op dat moment stond het al 3-0, Seedorf zag hoe Spezia in blessuretijd nog iets te rug deed (3-1). De 'Rossoneri' bereikten met die zege de kwartfinales van de Coppa Italia. See dorf reisde woensdag vanuit Rio de Janeiro, waar hij dinsdag zijn afscheid als profvoetballer bekend had gemaakt, via Amsterdam naar Milaan. Op het vlieg veld van de Italiaanse stad werd hij opgewacht door een grote menigte van enthousiaste fans en journalisten. „Ik ben inderdaad weer terug. Maar de waar heid is dat ik nooit weg ben geweest, voorzitter Silvio Berlusconi heeft dit twee jaar geleden al voorspeld", zei Seedorf, die tussen 2002 en 2012 grote successen vierde in het rood-zwart van AC Milan, foto Hollandse Hoogte ANALYSE Roel Wiche Ü1 EINDHOVEN - Hij zal zich voor hon derd procent inzetten voor PSV, heeft goede herinneringen aan FC Twente en vond duels tussen PSV en FC Twente altijd zeer interes sant. De grote vraag bleef gisteren echter of Bryan Ruiz de komende vijf maanden in vijftien of zestien duels voor PSV gaat uitkomen. Ietwat onwennig poseren de grootmeesters voor de Nachtwacht van Rembrandt van Rijn. foto Karei Delvoye/VI-lmages

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30