Dood van Aitzaz leidt tot kritiek in Pakistan referendum Vluchtelingen Sudan verdrinken in Witte Niji 'Ik ben er zeker van dat u mijn antwoord begrijpt' Voor een absolute bodemprijs! stipreizen.nl ...grensverleggend! (stip BUITENLAND 7 boek online of bel met 020 - 66 22 222 Mubarak heerste 30 jaar lang met harde hand over Egypte, een tijd waarin Egyptenaren alleen maar konden dromen van vrije verkie zingen. Afgezien van een experiment in 2005 met iets vrijere verkiezin gen, won Mubarak door gemani- puleer alle stembusgangen met soms 99 procent van de uitge brachte stemmen. De voormalig alleenheerser staat in afwachting van een nieuw pro ces onder strikt huisarrest en be vindt zich in een militair zieken huis ergens in de Egyptische hoofdstad. Maar naast alle lof voor de groot moedigheid van Aitzaz, neemt de kritiek op de Pakistaanse leiders toe. „De jongen gaf zijn leven, maar zijn wij dat wel waard?", vraagt blogger Zarrar Khuror zich af. „Een land dat zulke wolven produceert, verdient het niet ge red te worden door onschuldige lammetjes." Achter de dood van de tiener zit een monster dat door de Paki staanse geheime dienst ISI is ge creëerd. De ISI steunt tientallen extremistische groepen al jaren fi nancieel en gebruikt militanten om onder meer aanslagen te ple gen op Indiase doelen in buur land Afghanistan. Pakistan wil zijn aartsvijand met geweld uit zijn achtertuin verja gen, bang dat India vanuit Afgha nistan aanvallen uitvoert. De ter reurorganisatie Lashkar-e-Jhang- vi, die bloedgeld van de ISI ont vangt en in ruil daarvoor extre misten opleidt, stuurde de zelf moordenaar naar Aitzazs school. De geheime dienst is zijn contro le kwijt over deze agressieve ter reurbeweging. Die heeft het voor al gemunt op sjiitische minderhe den in Pakistan, zoals in het dorp van Aitzaz. Pakistanen smeken de regering al lange tijd te stoppen met de finan ciering van extremistische bewe gingen en hun leiders gevangen te zetten. De Pakistaanse jongen Aitzaz is een held, maar hij is indirect een slachtoffer van de geheime dienst Dat meldde volgens de BBC een legerofficier uit Zuid-Sudan giste ren. In het land is vorige maand een stammenstrijd opgelaaid. De slachtoffers wilden zondag de stad Malakal ontvluchten op een boot die bezweek onder het ge wicht van de vele ontheemden. De stad ligt op de rechteroever van de Witte Nijl, 600 kilometer ten noorden van de hoofdstad Ju- ba. Veel mensen proberen weg te komen van het geweld in Malakal door de rivier over te steken naar de dunbevolkte linkeroever. De Dinka-stam van president Sal- va Kiir is sinds half december slaags met de Nuer. De Nuer zijn grote rivalen van de Dinka-stam, die het in 2011 onafhankelijk ge worden Zuid-Sudan domineert. De strijd heeft volgens schattin gen van de Verenigde Naties ze ker 355.000 mensen verdreven. Zuid-Sudan telt ruim 8 miljoen inwoners en is bijna net zo groot als Frankrijk. Het is rijk aan olie en deze grondstof is dan ook de inzet van de strijd tussen de twee groeperingen. ledereen kan in zijn persoonlijke leven een beproeving doormaken, zegt het staatshoofd Dit is 'noch de plaats noch het moment' het er over te hebben, aldus Hollande Vrienden van Valérie Trier- weiler lieten weten dat de partner van de president een slaapkuur ondergaat Alain Barluet, van de rechtse krant Le Figaro, mocht als voorzit ter van de Vereniging van de Presi dentiële Pers de eerste vraag stel len op de jaarlijkse nieuwjaars persconferentie van het Franse staatshoofd. De defensiespecialist had een formulering gevonden voor een soort afleidingsmanoeu vre en vroeg Hollande letterlijk of diens partner, Valérie Trierweiler, 'nog steeds Première Dame van Frankrijk is?' Hollande, die net een ambitieus 'pact van verantwoordelijkheid' ter waarde van 30 miljard euro tussen bedrijven en de overheid om de werkgelegenheid te stimu leren en economische groei te be vorderen en een bezuiniging op overheidsuitgaven van 50 miljard euro had toegelicht, keek de jour nalist strak aan en zei op bemin nelijke toon: „Ik begrijp uw vraag en ik ben er zeker van dat u mijn antwoord zult begrijpen." Iedereen kan in zijn persoonlijke leven een beproeving doormaken, vervolgde het staatshoofd. „Dat is bij ons het geval. Dat zijn pijnlij ke momenten. Maar ik huldig één principe: privézaken worden pri vé afgedaan. In de respectvolle ver trouwelijkheid van een ieder." Dit is 'noch de plaats noch het moment' het er over te hebben, al dus Hollande die opmerkelijk ge noeg wel toezegde dat op een la ter tijdstip wél te willen doen. Na ongeveer 20 minuten vragen over de Franse economie probeerden twee journalisten het nogmaals. Was het geen tijd voor nieuwe wetgeving om iemands privéle- ven beter te beschermen? Hollan de verklaarde zich absoluut tegen elke 'gelegenheidswetgeving of er ger: iets wat iemand persoonlijk goed uitkomt'. Hij zei daarna dat hij als burger een grote aandrang voelde het blad Closer, dat zijn af faire met actrice Julie Gayet tot wereldnieuws maakte, juridisch te vervolgen, maar dat hij zich 'in hield', omdat hij nu eenmaal de president was'. Vrienden van Trierweiler lieten ondertussen weten dat zij een "slaapkuur onderging en zich be raadde over haar toekomst. Julie Gayet is momenteel in de Franse bioscopen te zien in de film Les ames de papier (Papieren zielen). WOENSDAG 15 JANUARI 2014 [^Plaatsen CdtabUnc». .Montacstslrvc Vertrek: jan. t/m apr. Deze prachtige rondreis Koningssteden van Marokko is wegens succes weer terug in ons aanbod! Reis mee naar het mystieke Marokko, waar u o.a. kennis maakt met het sprookjesachtige Marrakech, het indrukwekkende Casablanca, Meknes en de middeleeuwse medina van Fez. De koningssteden geven u een uniek inzicht in de fascinerende geschiedenis van Marokko. Inclusief: vliegreis, transfers, rondreis per comfortabele touringcar of minibus, 7 overnachtingen in 3-sterren hotels met ontbijt en lokale Nederlands- of Engelssprekende reisteiding. Zie stipreizen.nl/mrkei Vertrek: febr. en mrt. Nd of nooit! Profiteer van absolute bodemprijzen en ontdek zeer voordelig de mooiste bestemmingen in Italië! De 'Eeuwige Stad' Rome, het schiereiland Sorrento en het historierijke Napels zijn slechts enkele hoogtepunten tijdens deze geweldige 8-daagse rondreis! Normaal betaalt u tot wel 649, maar bij Stip Reizen boekt u deze reis voor nog geen 50 per dag! VOLVOL! Inclusief: vliegreis, rondreis per comfortabele tou ringcar, 7 overnachtingen in goede middenklasse hotels met ontbijt, excursieprogramma en Nederlandssprekende reisleiding. Zie stipreizen.nl/itrsn Prijzen p.p. ó;b.v, 2 pers, kamer exd, Calamiteitenfö«ös.''rese»verin»skoden, De kortingen zijn reeds verwerkt in de prijs-. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehoeden. door onze correspondent Wilma van der Maten LAHORE - De 15-jarige Aitzaz Has san, die vorige week met zijn eigen leven een zelfmoordaanslag op zijn school wist te voorkomen, krijgt voor zijn heldendaad de hoogste Pakistaanse medaille. Zijn school en een sportstadion worden naar hem vernoemd. „Aitzaz is een voorbeeld van een ware patriot", stelt premier Nawaz Sharif. JUBA - Meer dan tweehonderd vluchtelingen zijn in de rivier de Witte Nijl in Zuid-Sudan verdron ken, nadat de boot waarop ze voe ren was gezonken. door onze redactie buitenland PARIJS - Even wordt het spannend onder de kroonluchters van de gro te zaal van het afgeladen Elysée-pa- leis. Ten overstaan van zijn pre mier, diens voltallige kabinet en een paar honderd Franse en inter nationale journalisten was daar dan hét moment waarom dit alles live werd uitgezonden door de Franse media, CNN, Sky News en nog tien tallen zenders. Franqois Hollande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7