Doden op eerste dag van 44 Het is voor het eerst dat geweld tegen vrouwen als zodanig wordt erkend 'Rijke Grieken stallen 54 miljard euro in buitenland' 6 BUITENLAND REFERENDUM Egyptenaren stemmen over een grondwet, maar het draait om het mandaat van de heersers. CAIRO - Langs de grote wegen in de Egyptische hoofdstad Cairo hangt aan elke lantaarnpaal een groot affiche waarop het woord 'IA' in koeienletters staat geschre ven. Eronder staat de simpele, maar betekenisvolle leus: 'Egypte naren houden van hun land'. Op de radio en de televisie praten mannen ondertussen gewichtig over de sterke aard van de Egypte naar en waarom 'ja' het enige goe de vertegenwoordigt. Dergelijke propaganda vormt de basis van de ja-campagne voor de Egyptische grondwet. Het is, zo wordt gesteld, de plicht van iede re vaderlandslievende burger om in deze moeilijke tijden vóór de grondwet te stemmen. Vandaag is de tweede en laatste dag van het referendum. Van een eerlijke stembusgang leek bij voorbaat al geen sprake. Terwijl de staat het ja-kamp steunt, krijgt het nee-kamp geen enkele mogelijkheid om te mobili seren. Tegenstanders van de grondwet worden weggezet als aanhangers van de Moslimbroe derschap, en dat zijn terroristen in het huidige Egypte. Vorige week werden actievoer ders van het nee-kamp, verbon- den aan de politieke partij Masr Qawiyya (Sterk Egypte), gearres teerd en in staat van beschuldi ging gesteld voor het plakken van posters met een ongewenste bood schap. Gedurende het referen dum moeten maar liefst 200.000 politiemensen en 160.000 militai ren erop toezien dat leden van het nee-kamp het proces niet ver storen. Het is de eerste keer dat Egyptena ren naar de stembus mogen sinds generaal Abdel Fattah al-Sisi in juli van vorig jaar de macht greep. Sindsdien kwamen honderden aanhangers van de verdreven pre sident Mohamed Mursi om het le ven door toedoen van politie en leger. De inhoud van de grondwet is van ondergeschikt belang, het mandaat van de huidige macht hebbers staat op het spel. Dat stelt ook Mariam Kirollos, een in Egypte bekende mensen rechtenactiviste en feministe. „Het is waar dat het huidige grondwetsontwerp op het gebied van vrouwenrechten bijvoorbeeld beter is dan alle vorige grondwet ten", stelt zij. „Met name artikel 11, waarin staat dat de overheid zich zal inzetten tegen alle vor men van geweld tegen vrouwen, is een enorme verbetering. Het is voor het eerst dat geweld tegen vrouwen als zodanig wordt er kend. Dat is iets waar feministes in Egypte lange tijd voor hebben moeten vechten." Toch is dat voor de 23-jarige Kirol los nog geen reden mee te doen aan het referendum. „We leven hier helaas in een land waar grondwetten en wetten met voe ten getreden worden. Er bestaat geen enkele garantie dat de artike len in de grondwet werkelijk iets betekenen. En ik heb de laatste drie jaar genoeg gezien om geen vertrouwen te hebben in de inten- ties van de militairen en hun inte rim-regering. Ik wil dus geen legi timiteit verlenen aan hun zoge naamde transitie. „Bovendien, hoewel er relatief goede dingen in staan over vrou wenrechten, geeft de grondwet heel veel blijvende macht aan het leger, en dat is wellicht het meest patriarchale en seksistische insti tuut van het land", zegt Kirollos. Daarmee is de volksraadpleging over een nieuwe grondwet in Egypte verworden tot een oneer lijke en voorspelbare race tussen de Egyptische staat en zijn tegen standers die worden verketterd. Sinds gisteren kunnen 53 miljoen Egyptenaren zich uitspreken over een nieuwe grondwet. Het refe rendum is ook nog vandaag. De Moslimbroederschap, waaruit de afgezette president Mohamed Mursi voortkomt, heeft de aan hang opgeroepen de stemming te boycotten. Vlak voordat de stembureaus open gingen, was er gistermorgen een explosie bij een gerechtsge bouw in het Imbaba-district van Cairo. Er zijn geen gewonden ge meld. De vroegere Egyptische dictator Hosni Mubarak wil ook zijn stem uitbrengen in het referendum over de grondwet. Dat meldde zijn advocaat gisteren. Het is niet duidelijk of hij mee mag doen. Het Egyptisch kiescomité zegt geen verzoek te hebben ontvan gen. Snelle premier van Palestina aan de kant Israëlische militairen hebben gisteren het konvooi van Pales tijnse premier Rami Hamdal- lah aan de kant gezet. De pre mier zou te hard hebben gere den in door Israël bezet Pales tijns gebied. Lijfwachten van Hamdallah en Israëlische mili tairen raakten slaags met el kaar. Volgens Israël maakten de premier en zijn gevolg zich schuldig aan 'tal van verkeers overtredingen'. De voertuigen overschreden onder meer een doorgetrokken streep. Een Pa lestijnse regeringswoordvoer der sprak van een poging tot treiteren. Beroep OM in zaak Siert Bruins De aanklager in de zaak tegen de Nederlandse oorlogsmisdadiger Siert Bruins heeft beroep aangete kend. De rechtbank in het Duitse Hagen liet de 92-jarige Bruins vo rige week vrijuit gaan, omdat er onvoldoende bewijs is dat hij schuldig is aan moord op verzets man Aldert Klaas Dijkema in 1944. Het viel niet meer te recon strueren dat Bruins de verzets man na een vooropgezet plan heeft doodgeschoten, aldus de rechtbank. Aanklager Andreas Brendel liet na de beslissing al we ten te overwegen in beroep te gaan. Hij vindt dat er bewijs voor moord is. Rijke Grieken hebben na het uit breken van de economische crisis in hun land 54 miljard euro ge stald op rekeningen in het buiten land. Dat heeft het hoofd van de Griekse fiscale politie SDOE giste ren gezegd. Over een groot deel van het geld is in Griekenland geen belasting betaald. Het niet ontvangen be drag is ongeveer 22 miljard euro, zei SDOE-hooftl Stelios Stasino- poulos tegen Griekse parlementa riërs. 'De ene na de andere' reke ninghouder wordt nu verzocht een boete te betalen. Hij liet ook weten dat het met de afwikkeling van de 'lijst-Lagarde' nog niet echt opschiet. De Griekse autori teiten doen onderzoek naar die lijst met 1700 namen van mogelij ke belastingontduikers. Stasino- poulos denkt wel dat op korte ter mijn met 155 mensen een schik king kan worden getroffen. De lijst is al in 2010 overhandigd door de voormalige Franse minis ter van Financiën Christine Lagar- de, maar raakte daarna een tijd in de vergetelheid. De mensen op de lijst hebben rekeningen bij HSBC in Zwitserland. 'Britse SAS bij' aanval op tempel India' De Britse premier David Came ron laat onderzoeken of specia le legereenheden van de SAS betrokken waren bij de bloedi ge aanval door het Indiase le ger op de Gouden Tempel in Amritsar in 1984. Dat meldden Britse media gisteren. Door die aanval vielen volgens officiële berichten 400 doden, maar de sikhs spreken van duizenden slachtoffers. Uit documenten die na 30 jaar in Groot-Brittan- nië zijn vrijgegeven, zou blij ken dat de SAS meedeed bij het opzetten van de aanval, die zes dagen duurde. Doelwit wa ren sikh-militanten. Q3 Maar één antwoord gewenst: door onze correspondent Dirk Wanrooij Mariam Kirollos, feministe Vrouwen in het stemlokaal. De nieuwe grondwet bevat artikelen die voor de positie van de vrouw gunstig zijn. foto HH CAIRO - Op de eerste dag van het referendum in Egypte over de nieu we grondwet zijn zeker negen men sen omgekomen bij confrontaties tussen de politie en aanhangers van de Moslimbroederschap. Dat melden de politie en media in Egypte. Sommige media spreken van elf doden. RAMALLAH DORTMUND ATHENE LONDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6