Gedoe over deJSF In arme landen is eten duurder en ongezonder BINNENLAND 5 somewhere. DEN HAAG - In arme landen is voedsel vaak het duurst, blijkt uit het onderzoek van Oxfam Novib. Guinee, Gambia en Tsjaad zijn de landen met het kostbaarste voed sel: mensen geven er gemiddeld 2,5 keer zoveel uit aan eten 'als aan andere zaken'. Bovendien geldt: hoe duurder het voedsel, hoe minder divers en dus minder gezond. Het onderzoek legt 'de ge wone zorgen van mensen over voedsel bloot', zegt directeur Farah Karimi van Oxfam Novib. „Krijg ik genoeg eten? Kan ik het betalen? Heeft het voldoende kwa liteit? Hoe zit het met de gezond heidsgevolgen? Het resultaat toont aan hoe zeer de wereld faalt om ervoor te zorgen dat iedereen genoeg en gezond kan eten, ter wijl er meer dan genoeg beschik baar is. Het is schandalig dat een op de acht mensen honger lijdt." De oplossing ligt volgens Oxfam bij investeringen in kleine boe ren, in markttoegang en infra structuur. Ook moet een einde worden gemaakt aan de specula tie met voedsel en de productie van biobrandstoffen uit voedselge wassen. Nederland, dat het beste uit de Good enough to eat index komt, heeft volgens Oxfam een voorbeeldfunctie. „Met onze ken nis en kunde van landbouw, voed sel en waterkwaliteit kan nog meer worden gedaan om de extre me verschillen in voedselzeker heid de wereld uit te helpen." Tenminste, zo bestempelde ex-di plomaat Ted Seay uit de VS de Ne derlandse opstelling onlangs. Dat er tussen de tien en twintig Ame rikaanse nucleaire bommen op Volkel liggen, is een publiek ge heim: niemand bevestigt het offi cieel maar iedereen weet dat ze er liggen, als onderdeel van oude af spraken binnen de Navo. En dat zal hoogstwaarschijnlijk nog wel even zo blijven. Want de voorlopig laatste kans om de kern bommen direct retour te sturen aan Washington heeft het kabi net gisteren laten liggen. Een oproep van een meerderheid in de Tweede Kamer - inclusief re geringsfractie PvdA - om de kern- wapentaak van de Joint Strike Fighter (JSF) te schrappen heeft het kabinet naast zich neergelegd. De regering ziet ook graag dat de JSF geen kernbommen vervoert en is vóór nucleaire ontwapening. Maar het kabinet wil geen Allein- gang door nu eenzijdig van de nu cleaire taak af te zien. Zoiets moet in Navo-verband worden gere geld, vinden ministers Jeanine Hennis (Defensie, VVD) en Frans Timmermans (Buitenlandse Za ken, PvdA). Dat wordt een ingewikkelde mis sie: nucleaire ontwapening bin nen de Navo maakt alleen kans als ook Rusland de eigen wapens wil vernietigen. Er is weinig kans dat dit binnen afzienbare tijd kan worden afgesproken. Maar, zo luidt de geruststellende boodschap van het kabinet, 'er is tijd': de Fi6 (mét kernwapentaak) vliegt nog tot 2024 door. Tot die tijd zal er op het Binnen hof nog geregeld gesproken wor den over de bommen die er zoge naamd niet zijn, de nucleaire taak die overbodig is (want: geen bom men) en de partijen die van de bommen af willen. Waarop het kabinet dan kan zeggen: bom men? Welke bommen. Allemaal overdreven geheimzin nig, volgens ex-diplomaat Seay in De Volkskrant: „Dat Nederland zo moeilijk doet, snap ik niet. De informatie op Wikipedia dat er een Amerikaanse nucleaire een heid op Volkel is en wat ze er alle maal doen, is accuraat." STRAATSBURG PvdA zet Merkies uit Europese delegatie De PvdA zet Judith Merkies uit de delegatie in het Europees Parlement (EP). De overige twee PvdA-Europarlementa- riërs, Berman en Bozkurt, heb ben bij het partijbestuur een verzoek ingediend het lidmaat schap van Merkies te beëindi gen. Zij heeft, volgens de twee, afspraken over financiën ge schonden. Ze wijzen op de de claratie van de kosten voor ad vocaten die Merkies recent bij stonden in een geding tegen het PvdA-bestuur. Die kosten zijn door Merkies Tmiten mede weten' van de PvdA-delegatie bij het EP gedeclareerd. OM: geen vergoeding na Schipholbrand De man die jaren is vervolgd en uiteindelijk vrijgesproken voor de fatale Schipholbrand heeft onterecht vastgezeten. Maar die detentie was niet on rechtmatig, omdat er serieuze verdenkingen tegen hem be stonden. Hij heeft geen recht op een schadevergoeding. Dat betoogde het Openbaar Minis terie (OM) gisteren bij het hof. Het OM wees erop dat de man zelfheeft bijgedragen aan de verdenking tegen hem. Zo heeft hij bekend dat hij in de fa tale nacht op zijn cel een peuk je wegschoot richting het voe teneind van zijn bed. "üiwS SMJïï-VSi kWte WOENSDAG 15 JANUARI 2014 ANALYSE KERNWAPENS door Niels Klaassen DEN HAAG - De politieke discussie over de kernwapens op vliegbasis Volkel heeft veel weg van een 'para noïde vorm van geheimzinnigheid'. In Nederland zijn de prijzen van voedsel relatief laag. Ook schommelen ze weinig, foto Evert-Jan Daniels Een JSF-demonstrant wordt be groet door premier Rutte en SP-lei- der Roemer na het vragenuurtje van gisteren, foto Phil Nijhuis DEN HAAG ■■■-,' - Chicago, Fort Myers of Punta Cana.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5