Christenunie boos over procedure Raad wil af van kosten rond oesterputten van Yerseke slibdepot Hansweert Zondermeer in Terneuzen 22 BEVELANDEN en THOLEN Mosselvissers vergaderen in zorgcentrum Inwoners van Waarde, Oostdijk en Schore moeten wachten op alternatief om in eigen dorp boeken te kunnen lenen. OOSTDIJK - Inwoners van Waarde, Oostdijk en Schore die lid zijn van Bibliotheek Oosterschelde moeten sinds de jaarwisseling uit wijken naar buurdorpen om boe ken en andere uitgaven te lenen. Het is onduidelijk of en wanneer een bibliotheekvoorziening terug komt op de betreffende dorpen. De bibliobus, die jarenlang de kleine kernen zonder bibliotheek- filiaal van boeken voorzag, is met ingang van 1 januari van dit jaar wegbezuinigd door de gemeenten Reimerswaal (Oostdijk en Waar de) en Kapelle (Schore). Ondertussen is in beide gemeen ten nog geen alternatief voor het verdwijnen van de bibliobus voor handen, al wordt daar volgens Leo van Heereveld van Biblio theek Oosterschelde wel over na gedacht. Voor Schore zijn de plan nen het meest concreet. „De kin deren van de basisschool, die klas sikaal naar de bibliobus gingen, krijgen nu een krat met boeken. Verder zijn we bezig een afhaal- punt in het dorpshuis van Schore voor te bereiden." Het idee is dat volwassen leden via de catalogus op internet boe ken kunnen bestellen die dan eens per week worden afgeleverd op het dorpshuis. Omdat Biblio theek Oosterschelde nog geen er varing met deze vorm van boeken uitlenen heeft opgedaan, neemt dit nog enkele maanden in beslag, geeft Van Heereveld aan. Voor de dorpen in de gemeente Reimerswaal die van bibliotheek voorzieningen zijn verstoken, is de toekomst minder duidelijk. Het in 2012 ingezette 'transitietra ject' waarbij Reimerswaal twee grotere vestigingen en enkele 'plug-ins' zou overhouden, is vo rig jaar stopgezet. In afwachting van nieuw beleid -het college van B en W sorteerde onlangs voor op het openhouden van één flink op gewaardeerde bieb in Yerseke óf Kruiningen- ontwikkelt Biblio theek Oosterschelde geen nieuwe initiatieven, zegt Van Heereveld. Wethouder Hans de Kunder (CDA) laat via een woordvoerder weten dat voor Waarde en Oost- dijk een oplossing niet in het bi bliotheekbudget, maar in geldpot jes voor leefbaarheid wordt ge zocht Eerder was sprake van bibli- otheekpunten in het nieuwe mul tifunctionele centrum Meerwaar de en de onlangs geopende dorps winkel De Putter in Oostdijk. Dorpsraadlid Cok Balkestein, te vens bestuurslid van De Putter, is er van overtuigd dat vrijwilligers uit het dorp er samen met Biblio theek Oosterschelde en de ge meente uitkomen. Wel vindt hij het jammer dat, in afwachting van bijvoorbeeld een zelfscan- punt of wellicht een vergelijkbaar systeem als in Schore, leden van de bieb met lege handen staan sinds de bibliobus weg is. „Dat valt niet goed uit te leggen aan dorpsgenoten; zeventig procent hechtte waarde aan de bibliobus." YERSEKE - De jaarvergadering van Vissersvereniging Yerseke vindt vrijdag op een bijzondere locatie plaats: in het grand café van zorg centrum Moerzicht. De mosselvis sers kwamen bij 'de bejaarden' uit omdat volgens voorzitter )os van Damme nergens anders in het dorp een etablissement was te vinden dat groot genoeg is om ruim honderd man te ontvangen en waar de aanwezigen een hapje en een drankje kunnen nuttigen. De leden van de vissersvereni ging vergaderden tot vorig jaar in dorpshuis De Zaete. Dit gebouw is echter onlangs tegen de vlakte gegaan om ruimte te maken voor de eerste fase van het nieuwbouw project. In de laatste fase van het project is een zogeheten 'onthaal' opgenomen. Deze multifunctione le horecaruimte moet groot ge noeg worden om grote bijeenkom sten zoals een jaarvergadering van de vissersvereniging onder dak te bieden. Volgens Van Dam me is in Moerzicht een goed tijde lijk alternatief gevonden dat ook de juiste sfeer heeft. „Aan de mu ren hangen grote mooie foto's van Yerseke in vroeger tijden." Dat vindt raadslid Andries Jume- let van de Christenunie, die gis teravond wethouder Jaap Sinke om opheldering vroeg. Actualisa tie van het bestemmingsplan Oes terputten is wettelijk gezien niet op korte termijn noodzakelijk. Het bestemmingsplan voor Yerse ke zeif is volgens wettelijke termij nen echter wel aan een 'update' toe. Omdat het college de verschil lende bestemmingsplannen tot één plan wil samensmeden, is de planvorming rondom de oester putten nu ook onder tijdsdruk ko men te staan, constateert Jumelet. Dat is in zijn ogen -gezien de ge voelige geschiedenis en de ont wikkelingen rond de nieuwbouw van de Zaete en de sector zelf- kwalijk. Volgens hem staat de ge meenteraad voor voldongen fei ten, omdat het college al een bu reau heeft ingeschakeld en» ge sprekken betrokken partijen heeft gevoerd om tot en nieuw bestem mingsplan te komen. Volgens Sinke heeft de gemeente niet anders gehandeld dan bij ac tualisatie van andere bestem mingsplanprocedures, waarbij kleinere plannen worden samen gesmeed tot één plan per kern. Hij zegde echter wel toe dat, mocht de raad hier prijs op stel len, in het vervolg te laten weten wanneer de gemeente aan actuali satie begint. Loskoppelen van het bestemmingsplan Oesterputten is volgens het college niet verstan dig, omdat dit later tot veel extra kosten zal leiden. Overigens is zo wel Sinke als Jumelet tevreden over het vroeg betrekken van be langhebbenden bij de actualisatie. Leefbaar Reimerswaal, Christenu nie en SGP willen het depot, dat ontstaan is bij de verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland, teruggeven aan het Rijk en daar mee 14.000 euro besparen, zo werd gisteravond duidelijk tij dens de themaraad. Andere partijen kwamen met sug gesties waarmee de gemeente het gebied in eigendom houdt maar wel kosten bespaart. Zo opperde Peter Koeman (CDA) dat het een goede plek zou zijn voor de stich ting die een kinderboerderij wil oprichten in de gemeente. Izak Vogelaar vindt het een logische lo catie voor aquacultuur. De PvdA voelt er weinig voor om de grond te verkopen, omdat de inwoners van Hansweert gehecht zijn aan het rondje dat rondom het stukje 'natuurgebied' kan wor den gemaakt. PvdA-wethouder Dieuwke Louwrink beloofde dui delijkheid te verschaffen over de financiële gevolgen van eventuele vervreemding van het slibdepot. Bibliobussen laten gat achter door Joeri Wisse 6 Sinds Kapelle en Reimerswaal zijn ge stopt, hebben de Zeeuwse bibliobus sen nog in zes gemeentes haltes: in Noord-Beveland, Borsele, Schou- wen-Duiveland, Veere en Middelburg. De Jonge gisteravond opnieuw de planken in de Noord- straat Voor een uitverkocht huis wisselde hij zijn liedjes voorstelling Zondermeer af met conferences. Op 24 janua ri speelt Freek de Jonge Zondermeer in de Arendschouw burg in Antwerpen, foto Mark Neelemans TERNEUZEN - De relatie tussen Freek de Jonge en Porgy Bess in Terneuzen is genoegzaam bekend; Freek kwam er graag in zijn jonge jaren, toen hij nog in Kloetinge woonde. En nog steeds neemt hij Porgy graag op in zijn speelschema's. Twee jaar na zijn laatste optreden besteeg door Joeri Wisse YERSEKE - Het is 'zeer onverstan dig* dat het college vari B en W zon der overleg met de gemeenteraad een procedure is gestart om het be stemmingsplan voor de oesterput ten in Yerseke te vernieuwen. door Joeri Wisse KRUININGEN - De gemeenteraad van Reimerswaal wil af van de kos ten die de gemeente betaalt voor pacht en onderhoud van het buiten dijkse slibdepot bij Hansweert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54