Rutte neemt wellicht algevaardigde COC mee naar Spelen 1 1 K? A/ffJZJfJ.fJJ Geuzenpenning voor Hammarberg Nederland is het beste land om te wonen als het om goed, gezond en betaalbaar eten gaat. Hoe kan dat? 4 BINNENLAND VOEDSELZEKERHEID Die hoge positie hebben we te danken aan een ontzettend sterke agrifoodsector r!rjEdHiy.DüfJI±rJ nJah \JtiftfAkAAfZlütAA z\v D66 kan er maar niet over uit. Waarom stuurt Nederland zo'n zware delegatie naar de Olympi sche Spelen in Rusland als Duits land, Verenigd Koninkrijk, België, Frankrijk en de VS hun belangrijk ste politici thuislaten? Nederland had met twee minis ters kunnen volstaan, meent Ka merlid Sjoerd Sjoerdsma: Edith Schippers om de atleten aan te moedigen en Frans Timmermans om de 'dialoog' over de geschon den mensenrechten aan te gaan. „Met een kleinere, passende dele gatie kun je meer bereiken", zegt Sjoerdsma in het vragenuur. Dan is het de beurt aan premier Rutte. Geen denken aan dat hij de koning later die middag op diens nieuwjaarsreceptie zal zeggen dat hij en koningin Maxima toch thuis moeten blijven. Hij blijft bij zijn besluit. Wat dan gebeurt, oogt als een op zetje. PvdA-Kamerlid Michiel Ser- vaes betreedt de ring. Afgelopen vrijdag was hij nog mild over het kabinetsbesluit, totdat PvdA-lei- der Diederik Samsom zondag be kende dat het wat hem betreft wel een onsje minder had gemo gen. Nu is Servaes een stuk kriti scher. Hij doet Rutte drie sugges ties. 1. Rutte moet in Sotsji probe ren persoonlijk te spreken met president Vladimir Poetin. 2. Tij dens de Spelen moet Rutte zicht baar het gesprek aangaan met Rus sische homoseksuelen. 3. De Ne derlandse regeringsdelegatie moet uitgebreid worden met een vertegenwoordiger van bijvoor beeld het COC. Rutte kopt de voorzetjes gretig in. Als de gelegenheid zich voordoet, zal hij zeker pogen Poetin aan te klampen. Dat gesprek met Russi sche homo's komt er. En hij zal zien welke ruimte er nog is om de delegatie uit te breiden. Maar, zegt hij tot slot, 'ik zal het besluit niet heroverwegen, ook niet als vooraf blijkt dat contact met Poe tin ter plekke niet mogelijk is'. De PvdA neemt hier genoegen mee, al houdt Rutte slagen om de arm. Buiten de vergaderzaal zegt de premier tegen journalisten dat hij de kans niet groot acht Poetin bij de openingsceremonie te kun nen spreken. „Hij heeft het als gastheer heel druk." Ook schetst hij de indeling van de eretribune. Meestal zitten staatshoofden en regeringsleiders in een apart vak. Weinig kans dus dat een COC-vertegenwoordiger naast de koning kan zitten. Zorgen over het draagvlak in Ne derland heeft Rutte niet. „Draag vlak is zeker nodig, aan de andere kant moet het kabinet besluiten nemen." Dat die zojuist een beet je zijn bijgesteld, het zij zo. Rutte zegt buiten de vergaderzaal van de Kamer dat hij niet verwacht Poetin daadwerkelijk te spreken VLAARDINGEN - De Zweedse men senrechtenactivist Thomas Ham marberg krijgt dit jaar de Geuzen penning. De 72-jarige ontvangt de onder scheiding op 13 maart in de Grote Kerk van Vlaardingen. De Geuzen penning wordt toegekend aan mensen die zich inzetten voor de mensenrechten en tegen dicta tuur en discriminatie. Hammar berg is mensenrechtencommissa- ris geweest bij de Raad van Euro pa van 2006 tot 2012. In die periode heeft hij tal van lan den aangesproken op schendin gen van mensenrechten, ook Ne derland. door Annemieke van Dongen DEN HAAG - Nergens ter wereld is zo'n gevarieerd, gezond, voedsel rijk én betaalbaar dieet voorhan den als in Nederland. Zelfs lan den als Zwitserland en Zweden scoren minder goed, blijkt uit een ranglijst die Oxfam Novib van daag publiceert. Tsjaad, Ethiopië en Angola bungelen onderaan de lijst, die is gebaseerd op cijfers van onder meer de Wereld Ge zondheids Organisatie (WHO) en de Voedsel- en Landbouworgani satie van de Verenigde Naties (FAO). Nederland scoort zo goed omdat de prijzen van voedsel relatief laag zijn en weinig schommelen. „Dat hebben we te danken aan een ontzettend sterke agrifoodsec- tor", zegt Laurens Sloot, hoogle raar retail marketing aan de Rijks universiteit Groningen. „Hoewel we op een postzegel leven, staat Nederland in de top 3 van landen die het meeste voedsel exporte ren. Dankzij het gunstige klimaat en een vruchtbare bodem hebben onze land- en tuinbouw zich ont wikkeld tot zeer productieve sec toren. Bij voedingsfabrikanten en onderzoeksinstituten zoals in Wa- geningen is bovendien veel tech nologie en kennis aanwezig. Daar komt bij dat er grote concurrentie is tussen de supermarkten." Hebben consumenten in het noor den van Zweden misschien één supermarkt binnen een straal van 10 kilometer, in Nederland kun nen ze vaak kiezen uit vijf of zes supermarkten op fietsafstand. „Dat heeft gezorgd voor een effi ciënt systeem. De consument pro fiteert van de hoge kwaliteit te gen lage prijzen." In 2012 waren voedingsmiddelen in Nederland 10 tot 15 procent goedkoper dan in-België, Duits land en Frankrijk. In de VS, de grootste exporteur van agrarische producten ter wereld, is voedsel naar verhouding nóg goedkoper. Maar dat land staat lager op de ranglijst, omdat een groter deel van de bevolking aan obesitas en diabetes lijdt. Het Verenigd Koninkrijk scoort met een twintigste plaats op de ranglijst relatief slecht, omdat (ge zond) voedsel daar voor een grote groep mensen naar verhouding duur is en de prijsschommelin- gen groot zijn. Dat zelfs de armste mensen in Ne derland in theorie meer mogelijk heden hebben om gezond te eten, betekent niet dat ze dat in de prak tijk ook doen. „Het gevarieerde aanbod wordt lang niet door ie dereen benut", zegt hoogleraar voedingsleer Martijn Katan. „Te veel mensen eten eenzijdig, kiezen vaker voor fastfood en snoep dan voor groente, fruit en brood. Dat overgewicht in Neder land minder voorkomt dan in buurlanden, is mede te danken aan de beweging die we krijgen op de fiets. Nergens ter wereld wordt zoveel gefietst als bij ons." Zelfs in Nederland is de voedselze kerheid niet voor iedereen gewaar borgd, zegt voorzitter Leo Wijn belt van Voedselbanken Neder land. „Er is meer dan genoeg ge zond eten, maar dat komt niet bij iedereen terecht. Sommige men sen vallen buiten het sociale vang net. Denk aan iemand die onver wacht werkloos raakt, weken moet wachten op een uitkering en geen spaargeld heeft. Of een bijstandsmoeder met twee kinde ren die moet rondkomen van 9 eu ro per dag. 70.000 mensen zijn af hankelijk van onze wekelijkse voedselpakketten. Tienduizenden Nederlanders krijgen te weinig eten of te weinig goed eten bin nen. Terwijl er jaarlijks voor 4 mil jard euro aan eten wordt wegge gooid. Slechts 0,3 procent daarvan komt bij de voedselbanken te recht. Daar is nog een hoop werk aan de winkel." fflfï 8 dagen Kufstein Hïntenthiersee Kirchberg 10 dagen Rovinj Istrië Porec Istrië 10 dagen de Ardèche Dordogne 12 dagen Pefiiscola - Costa Del Azahar Diverse vertrekdata SIS? (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl TfT ANALYSE SOTSJI-DELEGATIE door Laurens Kok DEN HAAG - Het kabinet lijkt zich te hebben verkeken op de opwin ding over de royale Nederlandse Sotsji-delegatie. Gisteren koos pre mier Mark Rutte de vlucht naar vo ren. Misschien is er nog ruimte voor het COC op de eretribune. Nederland voert voedsel aan Laurens Sloot, hoogleraar n nj1/.mriacnan 10 dagen 12 11111 10 dagen het prinsdom Andorra Z) j C'jtnhr'.Chm Bij de prijs inbegrepen 7 overnachtingen in 3/4* hotets Verzorging o.b.v. halfpension Excursies met bus (excl. entreegeld) I Comfortctass touringcar Goed verzorgd afscheidsbuffet Diverse vertrekdata Bij de prijs inbegrepen 2 overnachtingen in Frankrijk 7 overnachtingen 4*hotet Magie la Massana Verzorging o.b.v. halfpension Excursies met bus (excl. entreegeld) Comfortclass touringcar Goed verzorgd afscheidsbuffet Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! tttiren rijn Imlusk/heMommhttngen o.b.v, JMilipmwt), SQBfQlttlMWUtliigm,m ofstheidsbuffet.,. Bij de prijs inbegrepen 2 overnachtingen in Duitsland 7 overnachtingen in Porec Rovinj Verzorging o.b.v. halfpension Excursies met bus (excl. entreegeld) Comfortclass touringcar Goed verzorgd afscheidsbuffet Diverse vertrekdata mmtê Bij de prijs inbegrepen 2 overnachtingen in Midden-Frankrijk 7 overnachtingen in (3*hotel) Boedapest Verzorging o.b.v. halfpension Excursies met bus (excl. entreegeld) Comfortclass touringcar Goed verzorgd afscheidsbuffet Diverse vertrekdata §H§iÉ^P3t£i Bij de prijs inbegrepen 2 overnachtingen in Frankrijk 2 overnachtingen omg. Santa Susanna 7 overnachtingen 4* Gran Hotel Pefiiscola Verzorging o.b.v. halfpension Excursies met bus (excl. entreegeld) Comfortclass touringcar Goed verzorgd afscheidsbuffet Diverse vertrekdata Brochure en boekingen:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4