100 Cent: Schaalvergroting scheepvaart Training gehandicapten toont noodzaak nieuwe zeesluis aan bij Dow in Terneuzen Zondermeer in Terneuzen 22 SCHOUWEN-DUIVELAND Politie pakt in Oost-Souburg twee inbrekers De kans op een zeehondencrèche van Lenie 't Hart in Zeeland of Zuid-Holland is nog niet verkeken. ZIERIKZEE -Ja, er zijn twee stro mingen binnen de leiding van zeehondenopvang Pieterburen, er kent Jaap van der Hiele van stich ting Eerste Hulp bij Zeezoogdie ren (EHBZ). Enerzijds is daar Lenie 't Hart, op richtster en ambassadrice van de zeehondenopvang in Nederland. Zij vindt dat 'haar mannen' van de EHBZ Zuid-West Nederland genoeg ervaring hebben om een dependance te beginnen. Zieke dieren hoeven dan niet zo lang in een kooitje in de auto te liggen op weg naar het Groningse Pieterbu ren. Met gemiddeld honderd zie ke dieren per jaar scheelt dat dui zenden kilometers reizen. Anderzijds is daar de huidige di rectie van de crèche in Pieterbu ren. Die vindt één opvangcen trum voor Nederland voldoende. Bovendien heeft die het finan cieel gezien al moeilijk genoeg om te durven denken aan een de pendance in het Zuiden. Oud-di rectrice 't Hart roept wel vaker iets in de media, vindt de leiding in Pieterburen. Beide partijen zijn nog in overleg, zegt Van der Hie le. „Ik kan er weinig over vertel len. Als er een dependance komt, dan zal dat op zelfstandige basis, dus los van Pieterburen, moeten gebeuren. Maar kennelijk moet dat dan wel op de vergunning van Pieterburen." Zolang er nog geen duidelijkheid is, gaan Van der Hiele en zijn me- devrijwilligers door met het in ventariseren van de mogelijkhe den voor zeehondenopvang in Zuidwest Nederland. Eerder sprak Van der Hiele zijn voorkeur uit voor een crèche aan de Brou- wersdam, omdat die centraal ligt het verzorgingsgebied dat loopt van IJmuiden tot aan de Belgische kust. Nadat op Schouwen-Duiveland eerder al raadslid Jos Beije het ge meentebestuur had opgeroepen snel zaken te doen met Lenie 't Hart, voegt zich nu ook de dorps raad van Scharendijke zich bij de promotors van een lokale zeehon dencreche. De dorpsraad noemt de crèche 'mits publiek toeganke- lijk, een meer dan uitstekende slecht weervoorziening in het re creatieve pakket van Schou wen-Duiveland.' Acties van het gemeentebestuur krijgen daarom steun uit Scharendijke. „Het liefst zien wij dat een dergelijke op vang een plek vindt in of bij de kern Scharendijke. Wij denken dat de kop van de Brouwersdam een uitstekende locatie is. Cen traal gelegen, goed bereikbaar en met voldoende parkeerruimte. Dat zou kunnen in de driehoek Kuijerdamseweg, Rampweg en camping Duin en Strand, al dan niet in combinatie met de Napo- leonschuur. Maar ook een plek bij het haventje Répart kunnen wij ons goed voorstellen. Op beide lo caties laat zich een aantrekkelijke combinatie met het RTM-mu- seumlijntje realiseren." De politie kwam in actie na een tip van een bewoonster aan de Dongestraat. Die werd omstreeks 01.00 uur wakker van glasgerin kel. De vrouw belde direct 112. De voordeur van de woning bleek ingegooid. Een politiehond pakte meteen een vers spoor op dat leid de naar een tuin bij Groot-Abee- le. Daar trof de politie de twee ver dachten aan. Die lieten zich daar na zonder problemen in de kraag vatten. In dezelfde nacht werd in Terneu zen een 40-jarige man uit Halste ren op heterdaad betrapt nadat een bewoner aan de Waalstraat een verdacht geluid hoorde en 112 belde. Bij het zien van de politie ging de dader er vandoor, waarna hij met zijn fiets onder een poli tieauto terecht kwam, overigens zonder dat hij letsel opliep. De haven van Gent zag de goede renoverslag dalen met 2,6 procent in vergelijking met 2012, tot 48,2 miljoen ton. Het aantal schepen dat deze goederen aan- en afvoer de, nam verhoudingsgewijs ech ter veel sterker af. Gent ontving vorig jaar 2.948 zeeschepen; 117 minder dan in 2012. De trend is duidelijk: schaalver groting. Minder schepen voeren bijna evenveel aan. Dat maakt een nieuwe, grotere zeesluis noodza kelijk. In de binnenvaart is de schaalver groting volgens het havenbedrijf nog duidelijker zichtbaar. De op en overslag door binnenvaartsche pen daalde met vier procent tot 22,2 miljoen ton. Het aantal bin nenvaartschepen dat hiervoor te kende in 2013, bedroég 15.193; 903 minder dan in 2012. De belangrijkste handelspartner van de haven van Gent is Zwe den, dankzij de omvangrijke pro ductie-activiteiten van Volvo Cars in Gent. Rusland is een goe de tweede met de overslag van staal. Brazilië staat derde, vanwe ge de aanvoer van ijzererts voor staalbedrijf Arcelor Mittal en fruit sappen. De haven van Gent heeft het in 2013 slechter gedaan dan zowel de Antwerpse haven als Zeeland Sea ports (Vlissingen, Terneuzen). De Antwerpse haven groeide met 3,5 procent tot 190,6 miljoen ton en Zeeland Seaports met 1 procent tot 68 miljoen ton. Toch is het ha venbedrijf van Gent niet ontevre den. Het eerste halfjaar liet nog een daling zien met 6 procent, dat is in het tweede halfjaar groten deels rechtgetrokken. Dow geeft dit handen en voeten door studenten en pas afgestu deerden met een lichamelijke be perking een jobtraining en moge lijk een stageplek aan te bieden. De jobtraining wordt donderdag 6 februari van half tien tot half zes gegeven in samenwerking met stichting MyHandicap. Voor de training zijn nog enkele plaat sen beschikbaar. Zowel technisch als administratief geschoolden zijn welkom. Tijdens de trainingsdag oefenen kandidaten in het houden van sol licitatiegesprekken. Naast hun cur riculum vitae (cv) en arbeidsmo gelijkheden staat daarin ook hun handicap of chronische ziekte cen traal. „Bij Dow zijn talenten altijd welkom", stelt Arnd Thomas, di recteur van Dow Benelux in Ter neuzen, uitnodigend. Deelnemers die over een geschikt profiel be schikken, maken kans op een sta geplek en mogelijk ook een baan binnen Dow of het Dow-service- centrum BPSC. op zeehondencreche Nog kans door Ton van den Nouweland zieke zeehonden gaan jaarlijks op transport van de Zeeuwse en Zuid-Hollandse kust naar de crèche van Lenie 't Hart in het Groningse Pie terburen. TERNEUZEN - De relatie tussen Freek de Jonge en Porgy Bess in Terneuzen is genoegzaam bekend; Freek kwam er graag in zijn jonge jaren, toen hij nog in Kloetinge woonde. En nog steeds neemt hij Porgy graag op in zijn speelschema's. Twee jaar na zijn laatste optreden besteeg OOST-SOUBURG - In Oost-Souburg zijn gisternacht twee inbrekers op heterdaad betrapt. Het gaat om een 18-jarige man uit Middelburg en een 15-jarige jongen uit Oost-Souburg. Het trio is vastge zet. De Jonge gisteravond opnieuw de planken in de Noord straat. Voor een uitverkocht huis wisselde hij zijn liedjes voorstelling Zondermeer af met conferences. Op 24 janua ri speelt Freek de Jonge Zondermeer in de Arendschouw burg in Antwerpen, foto Mark Neelemans door Harmen van der Werf GENT - In de haven van Gent mag vorig jaar minder aangevoerd zijn, een tweede, grote nieuwe zeesluis bij Terneuzen blijft 'broodnodig', al dus het havenbedrijf van Gent. TERNEUZEN - Dow maakt werk van het sociaal akkoord dat het kabi net, werkgevers en vakbonden vo rig jaar-hebben afgesloten. Onder deel van dit akkoord is dat gehandi capten meer kansen moeten krij gen in het bedrijfsleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48