In Biervliet is de buurttuin eigenlijk een dorpstuin duurzame dorpen 4 BUITEN deThijs Kramerlezing Het enthousiast ge schreven en fraai uit gevoerde dorpsplan van Baarland heet: 'De beer gaat los' en bestaat uit meer dan veertig ideeën en voorstellen. De jury prees in decem ber 2012 de brede, samenhangende toekomstvisie. F.n de professionele aanpak. „We hebben hard gewerkt", vertelt Jo ris Meijaard (45), woordvoerder van het team. „Alle leden van de kern groep hebben twee fulltime weken geïnvesteerd, verspreid over die paar maanden." De visie op Baarland in 2030 is aan trekkelijk. Het is -er dan culinair en cultureel genieten, voor jong en oud, te midden van natuurschoon: „Wij willen het duurzaamste dorp van Ne derland zijn", zegt Jan de Witte (48), die aan de werkgroep deelneemt als vertegenwoordiger van de dorpsraad. „Met getijdenstroom, zonne-energie en vergisting zullen we zelfs de om- ringende dorpen van energie voor zien. Huizen zijn goed geïsoleerd, au to's rijden op schone brandstof en ouderen wonen langer zelfstandig vanwege alle aanpassingen." Caroline de Ligt (50) vult aan: „Ook staan we dan binnen Europa bekend als het dorp dat met een eigen munt eenheid iedereen actief betrekt bij de lokale duurzame economie. We ho pen dat er zelfs buiten de grenzen van het dorp belangstelling voor is." De eigen munt is een idee uit het dorpsplan dat de jury opmerkelijk vond. „Natuurlijk zijn we klein be gonnen met de invoering van de Beu- ro. Zie het als ruilen in een groter ver band. Zowel met producten als dien sten. Wie zich officieel aanmeldt ont vangt per mail de wekelijkse updates van vraag en aanbod. Het brengt je met andere mensen in contact dan wanneer je iets met een bekende ruilt." Grootse duurzame plannen duren even voordat ze kunnen worden ge realiseerd. En de communicatie bin nen het dorp vraagt aandacht. Als ge boren en getogen Baarlander begrijpt De Witte dat wel; hij heeft in de afge lopen decennia veel zien veranderen: „Ooit hadden we twaalf winkels, waarvan twee bakkers. Tóen kwam je elkaar nog wel eens tegen." Anja van der Lugt (54), die hier een jaar gele den vanuit de Randstad neerstreek, roemt de rust, maar erkent dat het zonder gemeenschappelijke voorzie ningen niet makkelijk is om alle doel- groepen'te bereiken: „Er zijn wat aan- plakplaatsen waar we biljetten han gen. We hebben een praatje gehou den in de ouderensoos, verspreiden flyers en onze nieuwsbrief huis-aan-huis. Het vergt veel tijd. Hoe kom je erachter wat iedereen van onze plannen vindt?" Meijaard: „Het is bovendien een heel gemê leerd dorp: allochtonen, gereformeer den, import. Iedereen heeft zo zijn ei gen wensen en voorkeuren." De omschakeling tot op bestuurlijk niveau vergt doorzettingsvermogen jj van de werkgroep. Waterschap Schel- destromen klepelde deze nazomer toch weer de bermen met wilde bloe- men. Sindsdien is alles kaal. „Dan ga ik dus bellen", zegt Van der Lugt. „Het waterschap heeft excuses aange boden en de bermen opnieuw inge zaaid." Met het prijzengeld springen ze zui- nig om. Sommige ambitieuze plan nen blijven toekomstmuziek. Meij- aard: „Met de oprichting van de Ener gie Coöperatie Borsele worden we in gehaald door de actualiteit. Ook blijkt niet alles haalbaar vanwege te hoge kosten." Toen de gemeente in formeerde of er voor LED-straatver- lichting kon worden bijgedragen uit het 'De beer is los'-budget, werd dat wel besproken. „Maar", zegt Van der i Lugt, „ik zie er eerlijk ge.zegd niets in I om het prijzengeld in te zetten voor algemene middelen - hoe duurzaam 1 ook." Bescheiden beginnen met een aantal plannen is wel haalbaar. Acties die ze jj| unaniem als heel geslaagd opsom- men, zijn de oprichting van de vrij- willigerscentrale; de be loofde medewerking van de gemeente om afval te scheiden bij festivals en dorpsfeesten; de jaarlijk se dag van het opscho nen van de bermen om dat een afspiegeling van de dorpsgemeenschap met prikkers en vuilnis zakken zich er niet onbe tuigd liet, en de duizen den krokusbolletjes die mët een aanzwellende groep enthousiastelingen bij de boomspiegels zijn ingegraven. „Je moet je realiseren dat als je iets aanpakt, het nog niet zeker is dat an deren zich ook willen aansluiten", zegt Van der Lugt. En De Ligt, schate rend: „Daarom doen we vooral projecten die we i3 zélf leuk vinden!" In het project Duurzaam Diekendamme, van het Land van Borsele en het Zeeuws Klimaatfonds, namen zo'n anderhalf jaar geleden twaalf dorpen van de gemeente Borsele een uitdaging aan. Het ontwikkelen van duurzame en klimaatneutrale plannen. Voor de directe leefomgeving. En binnen een tijdsbestek van enkele maanden. Baarland won de hoofdprijs van 50.000,- euro. Wat is er sindsdien gebeurd? m Ouders en hun kinderen toveren een voormalig bouwterrein om naar een heuse buurttuin. foto's Lex de Meester De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) en het provinciale onderzoeksinstituut SCOOP organiseren op vrijdag 21 maart de Thijs Kramerlezing. De lezing is vernoemd naar Thijs Kramer (1955-2006), die zich in organisaties en provinciebestuur voor natuurbelangen inzette. Omgevingspsycholoog Agnes van den Berg van de Universiteit Groningen neemt deze keer de lezing voor haar rekening, ze vertelt waarom natuur voor iedereen van belang is. Aanvang 13.30 uur in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. Informatie: www.dethijskramerlezing.nl ln de serie groen leven wordt in aanloop naar de lezing elke woensdag aandacht besteed aan natuur dichtbij. De beer van Baar and is los Met drie schapen is een grasmaaier niet meer nodig. door Jacoline Vlaander Een watertank voor de opvang van regenwater.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40