BUITEN 3 De naam 'Landlust' is niet erg exclusief. Overal in Zeeland en daarbuiten kom je die naam te gen bij boerderijen ep buitenplaatsen. Aan de rand vap de oude kern van het dorp Heinkenszand ligt ook zo'n Landlust. Half verscholen tussen zwaar geboomte liggen de i8e-eeuwse traditionele gebou wen in Zeeuwse stijl te midden van een grote huis- weide met waterput. Geflankeerd door sportvelden en de rand van de uitgebreide nieuwbouwwijk aan de zuidkant van het zeer uitgedijde dorp. Ooit werd de noordkant van datzelfde dorp gemarkeerd door de i7e-eeuwse hoeve 'Molenzicht'. Die staat er nog, mooi gerestaureerd, maar bijna onzichtbaar achter hoge hekken en begroeiing. Beide hoeves hoorden bij het enorme landgoed 'Watervliet', dat midden in het dorp stond, ongeveer tegenover (op afstand dan) het landgoed/ridderplaats Barbestein dat in een vorig arti kel aan de orde kwam. In feite bestond het dorp Hein kenszand uit twee grote landgoederen, geflankeerd door diverse boerderijen en een paar straten (Dorps straat, Molenstraat, Clara's Pad). Veel mensen in het dorp waren direct of indirect afhankelijk van de eige naren van de buitenplaatsen. Zo ook bv. de kroegen en herbergen die vanouds in groten getale aanwezig waren in dat dorp. Immers, die waren ook weer in ei gendom van de landheer - zoals uit vele oude papie ren blijkt. De bewoners van Watervliet hadden zelfs hun rijkdom te danken aan brouwen en grossieren in bier en spiritualiën. Rond 1560 duikt de naam Water vliet op in Heinkenszand. Toen bouwde de heer Brou wer, een rijke bierbrouwer uit Goes, op de fundamen ten van een ouder gebouw (kasteel??) een mooi land huis, waarbij ook een tuin werd aangelegd. Geleide lijk aan werden huis en tuin uitgebreid, werden gron den gekocht, en een boerderij (Landlust) gebouwd aan de rand van het park dat inmiddels bij het land goed hoorde. Later werd aan de noordkant van het landgoed ook een hoeve gekocht (Molenzicht). Z-o- doende beheerste Watervliet in de 17e en 18e eeuw in feite heel het dorp en de omgeving. De Watervliet be woners tooiden zich inmiddels met de aanduiding 'Ridder', en noemden zich 'heren van Watervliet'. Toen de mannelijke lijn van de familie uitstierf werd het stokje via huwelijk doorgegeven aan de familie de Perponcher Sedlnitsky - aristocratische immigranten die in Den Haag woonden en veel bezittingen hadden in Wolphaartsdijk. Na de Perponchers kwam de fami lie Van Citters (ook uit Den Haag). Maar toen was de neergang van Watervliet al ingezet. Eerst verdwenen de prachtige tuinen - ontwerpen van Daniel Marot, de tuinarchitect van de Oranjes. Marot legde de tui nen van Het Loo aan en ook die van vele Britse palei zen. Daarna werden de parken-verkleind, ten slotte het landhuis afgebroken en resteerden alleen nog de hoeves. Die staan er nu nog steeds in oude glorie. Landlust heeft een traditionele schuur met (nieuw) riet gedekt, en met zwarte planken, die echter niet ge- po tdekseld zijn, maar uit rabatdelen zijn samenge steld (mes in groef). Dat vonden de oude eigenaren chiquer, want minder gebruikelijk en 'stads'. Aan het oude pachtershuis werd een jachtdependance ge bouwd aan het einde van de 18e eeuw. Dat was de be huizing van de laatste eigenaar van de familie van Cit ters. Al is alle oude glorie van Watervliet verdwenen onder de nieuwbouwwijk van Heinkenszand, Land lust met z'n chique aanbouwhuis en z'n koetshuis is gelukkig nog als mooie hoeve in het landschap aanwe zig. Ook de familie die de hoeve met de gronden al meer dan een eeuw pacht - de familie Van Damme - woont er nog steeds. Wmt, Het gehucht WOENSDAG 15 JANUARI 2014 door Gerard Smallegange Buurtschap Roodewijk luchtfoto Skypictures Roodewijk Langeweg Wilhelminadorp Vierspan in de vette klei foto Gemeentearchief Goes en geplaatst in het boek 'Van Marktveld tot meestoof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39