PZC Verliefd op de buiten mÊÈÊ: SfiÉ Toen in 1953 grote delen van Schouwen-Duiveland werden overspoeld en velen in één klap werden verdreven van huis en haard, hadden ook Jo- hans ouders geen dak meer bo ven hun hoofd. Hun boerderij in Kerkwerve was onbewoonbaar waarop ze besloten het dorp te verlaten en een nieuwe boerderij te bouwen op de lege vlakte aan de Bartelsweg. Toen Johans ouders op leeftijd kwamen, zijn ze terug- verhuisd naar het dorp, naar een nieuw huis, gebouwd op de plek waar tot februari 1953 hun boerderij stond. De boerderij aan de Bartelsweg hebben ze overgedragen aan zoon Johan. Hoe is het om in de woning van uw ouders te wonen? Johan: „Ik heb nooit getwijfeld. Het huis is van 1955 en ik zelf ook, ik heb dus nooit be wust ergens anders gewoond. Op mijn 26ste nam ik het over. Dat was mooi maar tegelijker tijd ook vreemd: het was het huis van mijn ouders. Ik zie mijn moeder nog heen en weer dabberen door het huis. Inmiddels is er zoveel verbouwd en bijgebouwd dat het nu wel echt als ons huis aanvoelt." Hoe is het leven op de deze plek? Johan: „Als ik in een grote stad ben geweest, ben ik altijd blij als ik over een van de Delta werken terugrijd naar huis. Van welke kant je ook komt, je ziet altijd dat eigenwijze boerderij tje liggen. Vanaf onze plek kun je mijlenver kij ken en het is heerlijk rustig. Daartegenover staat dat het leven hier ruiger is, met zwaar weer ben je bijvoorbeeld altijd de klos. Daarbij is het leven zelf verre van rustig: met 14 hecta re grond ben je altijd bezig. Het is te weinig grond om van de inkomsten te kunnen leven, dus de akkerbouw er is een drukke hobby naast mijn fulltime baan." Ook zijn vrouw Ella geniet van het buiten leven: „Ik ben opgegroeid in de polder, dus het was altijd al vrijheid blijheid. Hier kun je alles doen wat je wilt. Je hebt nooit last van de bu ren en de buren hebben nooit last van ons." De ruimte rondom het huis is ook voor Johan heel waardevol: „Voor onze vijf kinderen was er plek zat buiten om te spelen en om aan brommers te sleutelen. Een klein nadeel is wel datje enorm veel verzamelt ak je zoveel ruim te hebt, ik heb bijvoorbeeld vier auto's en twee vrachtauto's." Blijft het huis in de familie? Johan: „Ik moet er niet aan denken om nu te verhuizen, maar op een goed moment verkoop ik de boerderij op mijn beurt door aan onze zoon Stefan. Hij heeft aangegeven het over te willen nemen dus dan doen we dat, al vrees ik dat hij niet weet waar hij aan begint." Toch is Stefan vastberaden: „Ik zou het enorm fijn vinden om hier te wonen. Het vak akkerbouw vind ik mooi. Ik houd wel gewoon mijn vaste werk, net ak mijn vader. Daarbij ga ik partti me boeren." Maar voorlopig is het nog niet zover, Johan en Ella blijven de komende ja ren nog genieten van hun unieke plek. In de polders van Schouwen-Duiveland, aan een zijweggetje van de Heuvelsweg ligt in de buurt van Kerkwerve een boerderij: De Werve. Het is de plek van Johan en Ella de Ruijter. Johan is er geboren en getogen en hij en zijn vrouw hebben er op hun beurt hun kinderen groot gebracht. fliliptlill Een eigenwijs boerderijtje op het platteland van Kerkwerve woensdag 15 december 2013 Buiten In Baarland is de beer los PAGINA 4 EN 5 Een serie verhalen met mensen die met hart en ziel in het buitengebied van Zeeland wonen. door Matthanja Schipper Johan de Ruijter en zoon Stefan voor de boerderij, foto Lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37