PZC Tv-serie 'Johan' baart Cruijff zorgen 66 Bol.com hoeft pas aan het CB te betalen als het zelf geld van de koper heeft ontvangen 2 IN HET NIEUWS DALENDE VERKOOP COLOFON Voorwaarden in de boekenbranche kunnen anders, vinden een literair agent en een boekverkoper. Maak iemand abonnee! PAUL KUSTERS - 13 JOHAN CRUIJFF NIET m MET &RAMA5ERIE OVER ZIJN LEVEN AMSTERDAM - Uitgeverijen kun nen' de boekhandels helpen bij het opvangen van teruglopende omzetten door de voorwaarden voor de betaling en de levering van boeken te versoepelen. Dat zegt literair agent Paul Sebes in een reactie op het zakelijk geschil tussen boekhandelketen Polare en boekenleverancier CB, het voormalig Centraal Boekhuis. Polare is vorig jaar ontstaan door een samenvoeging van de noodlij dende boekenketen Selexyz en De Slegte. Deze week werd be kend dat CB de levering van boe ken aan Polare voorlopig heeft stopgezet. Over de reden willen beide partijen niets zeggen. Wel ontkent een woordvoerder van Polare met klem dat de keten een betalingsachterstand heeft. „Juist om eventuele problemen vóór te zijn, is Polare niet alleen met CB, maar ook met haar andere belang rijke leveranciers in gesprek over verbeterde leverings- eri betalings condities", aldus de zegsman. Sebes weet niet precies welk wen senpakket Polare bij CB op tafel heeft gelegd. Maar hij kan zich voorstellen dat de keten kleinere voorraden boeken wil inkopen en ook op een later tijdstip met de le verancier wil afrekenen. „In de huidige situatie moeten boekwin kels in één keer grote hoeveelhe den inkopen", zegt Sebes. „De kans is groot dat ze met grote hoe veelheden blijven zitten. Een kle dingwinkel die dat overkomt, doet zijn spullen in de uitverkoop om ze kwijt te raken. Maar een boekhandelaar mag dat niet doen. We hebben immers een vaste boe kenprijs in Nederland." Ook directeur Dick Anbeek van het Middelburgse culturele ont- moetingscentum De Drvkkery, waarin ook een grote boekwinkel is gevestigd, denkt dat de boeken branche gebaat is bij meer flexibi liteit van de uitgevers. „Nu is het zo dat ik boeken circa twee maan den na ontvangst moet afrekenen bij het Centraal Boekhuis. Dat geldt ook voor de boeken die ik niet heb verkocht", legt Anbeek uit. „Een internetbedrijf als Bol.com hoeft pas aan het Cen traal Boekhuis te betalen ais het zelf geld van de koper heeft ont vangen. Het is terecht dat boek handels onder dezelfde voorwaar den zaken willen gaan doen met de uitgevers." Polare is niet de enige Nederland se boekhandel die wordt gecon fronteerd met teruglopende om zetten. Vorige week maakte de Stichting-Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) bekend dat in 2013 op nieuw minder boeken in Neder land zijn verkocht. De totale om zet daalde met 5,5 procent naar 525,3 miljoen euro (dat is inclusief de verkoop van e-boeken). Dat zijn 41 miljoen exemplaren. In 2012 bedroeg de omzetdaling 6,3 procent. Consultant Cary Richards van marktonderzoeker GfK vindt het moeilijk de oorzaken voor de da lende boekenverkopen te geven. „Als ik een algemene oorzaak moet noemen, dan kom ik toch uit op de crisis", zegt Richards. Bestuurder Marlies Possel van FNV Bondgenoten is namens de vakbond betrokken bij een reorga nisatie die vorig jaar bij Polare is ingezet. Ze laat weten dat de fi nanciële positie van het bedrijf Volgens het management van de voormalige profvoetballer is er vooraf geen contact geweest met hem of zijn directe omgeving. „Hij heeft begrepen dat er veel over zijn privéleven in de serie zit. Daar is hij nooit mee naar bui ten gekomen en zal dat ook niet doen." De omroep liet weten dat een paar jaar geleden het toenma lige management is benaderd en dat er geen behoefte was aan een gesprek. Later bleek volgens de VPRO dat er toch vragen waren aan de kant van Cruijff. Daarop hebben de makers een toelichting gegeven aan het management en aangeboden dat de legende de se rie vooraf mag bekijken. De Wolf benadrukte voorafgaand aan de preview dat de serie vol strekt onafhankelijk is gemaakt. „En het is fictie, geen documentai reproject. Maar het gaat ons er niet om Cruijff onderuit te halen, lohan Cruijff is een icoon voor ons land en hij verdient een serie die hem recht doet." De Wolf re kent op 1,5 miljoen kijkers. De serie, met Reinout Scholten van Aschat als Johan en Bracha van Doesburgh als zijn vrouw Danny, gaat over het leven van de oud-profvoetballer. Zo komen de hoogte- en dieptepunten van 'El Salvador' voorbij, zowel "uit zijn voetbalcarrière ais zijn privéleven. In aflevering 2 is te zien hoe hij ooit begon bij FC Barcelona en ook de roemruchte zwembadscè ne tijdens het WK in 1974 ont breekt niet. De makers hebben ook oude wedstrijdbeelden in de serie verwerkt. Volgens regisseur Pim van Hoeve is zo veel moge lijk aansluiting gezocht bij de ech te Johan Cruijff. „Ik denk dat we aardig in de buurt zijn gekomen en hoop dat als hij de serie ziet, er om kan lachen." MAAR as JE MET kijk-t; SIE je t met. tSAS LCX31SCH. Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. De krant wordt niet nabezorgd. U ont vangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst, Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het> priva cy statement op www.pzc.nl Boekenbranche door Hans Heijt Dick Anbeek van De Drvkkery De winkel van Polare in het cen trum van Rotterdam. De boekenke ten heeft twintig verstigingen in Nederland en acht in België. foto Peter Hilz/HH En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee 'Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. www.pzc.nl/abonneewerftabonnee AMSTERDAM - De nieuwe dramase rie Johan, die vanaf 24 februari bij de VPRO te zien is, baart voetballe gende johan Cruijff zorgen. Hij vreest dat er onwaarheden voorbij komen over zijn privéleven, waar hij nooit veel over heeft losgelaten. Joost de Woif, hoofd drama bij de VPRO, zei gisteren bij de presenta tie van de vierdelige serie dat hij hoopt dat Cruijff na het zien ervan positief verrast zal zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2