Een consumentenbond voor Vlissingse kiezers 22 WALCHEREN Politie pakt in Oost-Souburg twee inbrekers Mosselvissers in zorgcentrum Bewoners centrum Middelburg bieden aan om onderhoud enige fontein voor hun rekening te nemen. MIDDELBURG - De fontein op de Ba lans in Middelburg blijft spuiten, ook na 31 december 2014. Het da gelijks bestuur van de gemeente gaat op zoek naar alternatieve be zuinigingen zodat het niet nodig is om vanaf 2015 die fontein stil te leggen. Alle raadsfracties lieten gisteren weten dat ze tegen die be zuinigingspost zijn van 16.000 eu ro per jaar. Evert Heringa (CU) zei onomwonden dat hij een ge voel van schaamte niet kon onder drukken toen hij geconfronteerd werd met dat voorstel. Ook drie inwoners brachten namens hun achterban naar voren dat ze tegen die bezuinigingspost zijn. Bewo ner Henk Martens stelde dat de fontein al 120 jaar bestaat en hoort tot de monumenten van de stad. let stilleggen van de enige fontein van Middelburg noemde hij als inwoner van de binnenstad zelfs onaanvaardbaar. Bram Sie- ben liet namens de buurtbewo ners ook weten dat zij bereid zijn het onderhoud van de fontein voor hun rekening te nemen. Vol gens de gemeente kost het onder houd op jaarbasis 8000 euro en de energiekosten ook 8000 euro. Nadat wethouder Ed de Graaf toe zegde dat het college naar andere bezuinigingsposten gaat zoeken, spraken de leden van de commis sie over de andere bezuinigings voorstellen. Daaruit blijkt dat flink wat fracties hele grote moei te hebben met nog verder bezuini gen op het onderhoud van wegen en het groen. Benno Nieuwen- huis (WD) stelde klip en klaar dat hij niet wil dat inwoners van de gemeente straks alleen nog maar met vierwielaangedreven au to's door hun stad rijden. Hij kon digde op voorhand aan dat zijn fractie volgende week maandag met voorstellen komt waarmee die bezuinigingen* ongedaan wor den gemaakt. In navolging van zijn collega Chris Dekker (SGP) stelde hij dat het nu de hoogste tijd wordt om kerntakendiscussie te voeren over wat de gemeente wel en niet moet doen. Die discus sie komt er, zo liet wethouder Jo- han Aalberts weten. Maar de nieu- wc raad, die na de verkiezingen van maart dit jaar aantreedt, moet volgens hem die discussie gaan voeren. Door de extra bezuinigingen van het Rijk krijgt de gemeente vanaf 2015 minder geld. Voor de periode tot en met 2018 moet er 2,8 mil joen bezuinigd worden. Het colle ge kiest er nu voor om al met be zuinigingsvoorstellen voor een be drag van 1,4 miljoen te komen zo dat de nieuwe gemeenteraad, die in maart wordt gekozen, niet di rect met eigen bezuinigingsvoor stellen moet komen. Het nieuwe college en de raad krijgen een jaar de tijd om daar zelf een mening over te vormen. I )e bezuinigingsvoorstellen raken niet direct de inwoners. Wel de ambtenaren. Die krijgen vanaf 2015 geen kerstpakket meer. GEMEENTERAAD 2014 VLISSINGEN - De stad heeft een sta biel bestuur nodig, en een plan om uit de ellende te komen. Of de gemeenteraad daartoe in staat is, betwijfelen Luc Markies en Ron Roelse. Dat is de reden dat ze de KAR hebben opgericht: de Kies Advies Raad. Samen met een groep betrokken burgers gaan ze de politiek tot actie aansporen. Hun initiatief heeft de politieke wenkbrauwen doen fronsen, op zijn minst. Maar zeg nou eerlijk, vraagt Ron Roelse: „Je ziet toch dat het slecht gaat met de stad?" Winkels staan leeg, veel meer nog dan elders, ontwikkelingen zijn bijna helemaal stil gevallen, toeris ten trekken blijkt moeilijk, de schulden groeien. „We zijn bezig met een poging om de stad weer glorie te geven", zegt Markies. „Tot nu toe is het los zand; schie ten met losse flodders." Roelse, advocaat en bedrijfseco noom en betrokken bij de stich ting Belvos en Markies, oud-on dernemer en jarenlang politiek be trokken geweest bij de WD en la ter D66, denken dat KAR het ant woord op de Vlissingse misère is. Ze hebben alvast een weblog: Vlis- singen Transparant, waarop zo goed als dagelijks artikelen zullen verschijnen, ze willen onderzoe ken houden onder de Vlissingers over hun politieke voorkeur en de coalitie die mensen willen én ze willen de politieke partijen ook na de verkiezingen blijven volgen. „Als in een logboek", zegt Mar kies. „Wat is de koers die een par tij heeft ingezet? En in hoeverre wijken ze daarvan af." Markies: „Politieke partijen houden zich voornamelijk bezig met partijpoli tiek, nauwelijks met de bèlangen van de bevolking. Toen ik destijds bij de WD zat, hier in Vlissin- gen, had ik binnen de kortste ke ren tassen vol met interne partij stukken over Europa en congres- De politie kwam in actie na een tip van een bewoonster aan de Dongestraat. Die werd omstreeks 01.00 uur wakker van glasgerin kel. De vrouw belde direct 112. De voordeur van de woning bleek ingegooid. Een politiehond pakte meteen een vers spoor op dat leid de naar een tuin bij de Groot-Ab- eele. Daar trof de politie de 15- en de 18-jarige verdachten aan. Die lie ten zich zonder problemen in de kraag vatten. In dezelfde nacht werd in Terneu- zen een 40-jarige man uit Halste ren op heterdaad betrapt nadat een bewoner aan de Waalstraat een verdacht geluid hoorde en 112 belde. Bij het zien van de politie ging de dader er vandoor, waarna hij met zijn fiets onder een poli tieauto terecht kwam, overigens zonder dat hij letsel opliep. YERSEKE - De jaarvergadering van Vissersvereniging Yerseke vindt vrijdag op een bijzondere locatie plaats: in het grand café van zorg centrum Mperzicht. De mosselvis sers kwamen bij 'de bejaarden' uit omdat volgens voorzitter Jos van Damme nergens anders in het dorp een etablissement was te vinden dat groot genoeg is om ruim honderd man te ontvangen en waar de aanwezigen een hapje en een drankje kunnen nuttigen. De leden van de vissersvereni ging vergaderden tot vorig jaar in dorpshuis De Zaete. Dit gebouw is echter onlangs tegen de vlakte gegaan om ruimte te maken voor de eerste fase van het nieuwbouw project. sen, maar contact met mensen was er nauwelijks." De Vlissingse politici hebben de afgelopen vier jaar aangetoond de problemen van de stad niet op te kunnen lossen, vinden Markies en Roelse. Vlissingen heeft nu de vierde burgemeester in zes jaar tijd, de ene na de andere wethou der sneuvelt voortijdig. „Het wordt tijd dat er een daadkrachtig bestuur komt", zegt Roelse. „Niet zo versnipperd zoals nu. Ze kun nen met zijn allen het vermogen niet opbrengen om écht iets te doen." En de financiële situatie van de gemeente blijft maar ver slechteren, rekent hij voor: ruim 240 miljoen euro schuld. „Het pro bleem is dus niet alleen ad-hoc beleid, maar ook een instabiel be stuur." Het is tijd voor een plan, een Marshall-plan nog wel, zegt Mar kies, naar het na-oorlogse Ameri kaanse reddingsplan voor het ver woeste Europa: een visie op de stad, maatregelen in plaats van plannen die toch steeeds maar weer in een la verdwijnen „We hebben ook overwogen om een politieke partij op te richten, dat hebben we niet gedaan omdat we de versnippering dan nog meer bevorderen", zegt Markies. „We willen een beweging zoals de Bep- pe Grillo-beweging in Italië", legt Roelse uit, verwijzend naar de Ita liaanse activist en komiek. „We hopen dat er niet op het stadhuis van alles loskomt, maar ook bij de bevolking." Markies: „Wij hebben geen direc te belangen, anders dan dat we met zijn allen graag zien dat Vlis singen een leuke stad wordt." Roelse: „En we vinden dat het dieptepunt de afgelopen vier jaar wel bereikt is met deze raad." Ze pleiten voor een coalitie met lan delijke partijen, omdat die beter in staat zouden zijn om beleid te maken. Roelse: „Wij denken dat de lokalen alleen maar problemen benoemen, en niet oplossen. Lan delijke partijen zoals PvdA, CDA en WD hebben contacten in Den Haag. Dat is van belang vanwege de decentralisaties die nu gaande zijn, zoals bijvoorbeeld in de jeugdzorg." Markies: „We willen geen stemadvies geven, maar we willen een meer praktische invul ling van de gemeenteraad, waar bij de belangen van de bevolking behartigd worden. We willen nu wel eens iets zien wat betekenis vol is voor de bevolking. En we houden niet op na de verkiezin gen: we willen een soort consu mentenbond voor de Vlissingers worden." Balans blijft gespaard Fontein door Emile Calon l6 College van Middelburg moet voor 16 mille aan nieuwe bezuinigingen zoe ken omdat raad en bewoners tegen het stilleggen van de fontein op de Ba lans zijn. door Nadia Berkelder OOST-SOUBURG - In Oost-Souburg zijn gisternacht twee inbrekers op heterdaad betrapt. Het gaat om een 18-jarige man uit Middelburg en een 15-jarige jongen uit Oost-Souburg. Het trio is vastge zet. I Luc Markies, één van de mensen achter de Kies Advies Raad (KAR) Vlissingen. „We willen de stad haar glorie terug geven." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22