Meer surveillances na branden in Zierikzee Gemeente schenkt Oostkapelle alsnog kunstwerk in de open lucht Rechtszaak maakt pad Veerse bos onmogelijk Zondermeer in Terneuzen 66 In de gele bus staat een rookrobot en kinderen kunnen meedoen aan een blaastest 20 WALCHEREN VERSLAVING Alcoholpreventie op basisscholen moet inzichtelijker, vindt gemeente. Programma indigo sluit daarbij aan. ZIERIKZEE - De politie rijdt 's nachts extra controlerondjes door Zierikzee na een reeks van brand stichtingen in de stad. De Schouwse politie doet ook een op roep aan de inwoners om verdach te situaties te melden. Dat is de uitkomst van het over leg dat burgemeester Gerard Rabe- link maandag met politie en het Openbaar Ministerie heeft ge voerd. De bijeenkomst vond plaats op verzoek van Rabelink. „Ik leef mee met de mensen die getroffen zijn door deze gevallen van vermoedelijke brandstich ting. Maandag heb ik ook het door brand getroffen restaurant aan de Schuithaven bezocht," al dus Rabelink. De Schouwse politie krijgt geen versterking voor het onderzoek van de branden. De extra surveil lances en het technisch onder zoek moeten uit de bestaande per- soneelscapaciteit komen. Rabe link: „De politie is er intensief mee bezig." De burgemeester roept namens de politie inwoners van Zierikzee op hun omgeving goed in de ga ten te houden en verdachte zaken te melden. Voor acute zaken kan het nummer 112 worden gebruikt, voor andere tips 0900-8844. De politie zet in deze zaak later nog het digitale getuigenkanaal Bur- gernet in. De voorbije twee maanden von den in Zierikzee negen vermöed- lijke brandstichtingen plaats. Afgelopen zondag liep het restau rant Schuithaven 6 grote schade op door een brand, die op het ter ras was aangestoken. Het is de eni ge brandstichting in het centrum. De overige acht vonden op stille terreinen aan de rand van Zierik zee plaats. De landbouwschuur vrijdag aan de Hoeveweg is de meest recente. De grootste is de brand bij voetbalclub MZC'11. MIDDELBURG - Hij is niet te mis sen. De grote gele Amerikaanse bus van Indigo Preventie. Dit voorjaar in mei zal hij regelmatig geparkeerd staan op schoolplei nen van basisscholen in de ge meente Middelburg als onderdeel van het voorlichtingsprogramma 'Blijf cool'. Dat preventieproject is erop gericht om kinderen uit groep 8 voor te lichten over de ge varen van drugs, alcohol en ener giedrankjes. De gemeente kocht het program ma voor dit jaar met succes in bij Indigo Preventie. Slechts twee scholen willen niet aan het pro ject meedoen, bijvoorbeeld omdat ze zelf al met andere preventiepro gramma's aan de slag gaan. De gemeente koopt al langer pre ventieprojecten in bij Indigo, maar tot nu toe was nooit duide lijk of er in de klas ook daadwerke lijk iets met het lesmateriaal ge beurt of dat alles in de kast ver dwijnt. De leerkracht bepaalt na melijk zelf hoeveel aandacht er voor het onderwerp is in zijn of haar klas. „We vinden het belangrijk dat er op basisscholen aandacht aan pre ventie besteed wordt, maar we hadden er totaal geen zicht op in welke mate scholen hieraan mee werken", zegt Korina van Belzen, beleidsmedewerker Volksgezond heid en WMO van de gemeente Middelburg. „Om daar achter te komen, zijn we vorig jaar al met Indigo Preventie aan de slag ge gaan om het project dit jaar an ders in te zetten. Toen is gekozen voor 'Blijf cool'." Elina Jansen is preventiewerker bij Indigo Preventie. „We bieden al jaren het preventieproject 'Ge zonde school en genotsmiddelen' van het Trimbos-instituut aan, maar we verzorgen ook gastles sen. Gemeenten kunnen zelf kie zen wat ze willen. De eerste optie is vorig jaar echter voor basisscho len komen te vervallen en ook omdat daar geen praktijkgedeelte in zat, hebben we zelf het 'Blijf Cool' project opgezet voor leerlin gen van groep 8. Een vast onderdeel van 'Blijf cool' is de Amerikaanse bus die dit jaar elke maand bij scholen in een an dere Zeeuwse gemeente langsgaat om informatie te verstrekken over de omgang met drugs, alcohol en energiedrankjes. „In de bus wordt les gegeven en de kinderen kun nen vragen stellen, maar er is ook een rookrobot en ze kunnen een blaastest doen. Na de les krijgt de leerkracht van groep 8 een les boekje aangeboden waarin alles nog een keer herhaald wordt. Die kan dan zelf bepalen in welke ma te er nog aandacht aan het onder werp besteed moet worden." •LAAT ZE NIET (VER)ZUIPEN' OOSTKAPELLE - Het dorp Oostka pelle krijgt alsnog een kunstwerk in de open lucht. Het komt te staan op de rotonde bij de nieuw bouwwijk Zeeduinse Poort of op een andere markante plek. De ge meente Veere wil er 44.500 euro voor uittrekken. Een eerdere poging om Oostkapel le aan zo'n kunstwerk te helpen liep spaak. Toen werd niet vol daan aan de eis dat het dorp er ook zelf geld in moet stoppen. In middels is besloten die eis te la ten vallen wanneer een dorp nog geen kunstwerk heeft. Voor de opdracht komen kunste naars in aanmerking die ervaring hebben met monumentale kunst in de open ruimte. Daartoe is een oproep geplaatst in het vakblad BK-nieuws. Zeeuwse kunstenaars worden nog eens apart uitgeno digd door het CBK-Zeeland. Een adviescommissie, bestaande uit deskundigen en twee vertegen woordigers van de dorpsraad, no digt drie gegadigden uit een schetsontwerp te maken tegen een vergoeding van duizend euro. Het kunstwerk moet passen bij het karakter van Oostkapelle, en aansluiten bij de plek waar het komt te staan. Het moet ook 'van- dalismebestendig' zijn. In juni be slist de adviescommissie wie de definitieve opdracht krijgt. Vervol gens kunnen de inwoners hun zegje doen. Het is de bedoeling dat de kunstenaar daar rekening mee houdt. Er wordt naar ge streefd het kunstwerk omstreeks de jaarwisseling te onthullen. De gemeente Veere heeft overi gens nog meer geld achter de hand voor de realisering van kunstwerken, namelijk 70.500 eu ro. Andere dorpen kunnen daar een beroep op doen, met name Aagtekerke, Grijpskerke en Melis- kerke. Die zitten ook nog zonder kunstwerk in de open lucht. VEERE - De aanleg van een wandel verbinding, met trekvlotten, tus sen het Veerse Bos en de Veerse vesten gaat niet door. Waterschap Scheldestromen ziet geen kans hef project uit te voeren binnen de tijd die gold als subsidievoor waarde. Oorzaak is een juridische procedu re. Een belanghebbende ging bij de rechtbank in beroep tegen de vergunning voor de aanleg van het pad. Zolang die procedure loopt, kan het project niet wor den uitgevoerd. In overleg met de gemeente Veere en andere betrok kenen heeft het waterschap nu moeten besluiten sowieso geen gebruik meer te maken van de omstreden vergunning. Het in trekken van de vergunning bete kent dat het waterschap de ge meente de helft moet terugbeta len van de gemaakte kosten. De aanleg van het wandelpad maakte deel uit van de opwaarde ring de Veerse Kreek en vesten met subsidies van diverse overhe den. De gemeente moest het be stemmingsplan wijzigen om de aanleg van het pad mogelijk te ma ken. Dat opende mogelijkheden voor belanghebbenden om dit ju ridisch aan te vechten. door Ton van den Nouweland TERNEUZEN - De relatie tussen Freek de Jonge en Pocgy Bess in Terneuzen is genoegzaam bekend; Freek kwam er graag in zijn jonge jaren, toen hij nog in Kloetinge woonde. En nog steeds neemt hij Porgy graag op in zijn speel schema's. Twee jaar na zijn laatste optreden besteeg De Jonge gisteravond op nieuw de planken in de Noordstraat. Voor een uitverkocht huis wisselde hij zijn liedjesvoorstelling Zondermeer af met conferences. Mensen die geen kaart voor het optreden in Porgy konden bemachtigen, kunnen relatief dicht bij voor een herkansing gaan. Op 24 januari speelt Freek de Jonge Zonder meer in de Arendschouwburg in Antwerpen, foto Mark Neelemans Scholen actief betrokken bij preventiebeleid door Wendy de Jong Elina Jansen, Indigo Preventie Middelburg neemt sinds 2011 "ook deel aan het project 'Laat ze niet (ver)zuipen' en steunt het op nieuw tot en met 2016. In 'Laat ze niet (ver)zuipen' wer ken alle dertien Zeeuwse gemeen ten samen met de GGD Zeeland, Indigo Preventie, de Politie Zee land en met tal van andere maat schappelijke instellingen en organi saties om alcholgebruik onder jon geren tegen te gaan. Doel van deze campagne is de in woners van Zeeland bewust te ma ken van de risico's van (overma tig) alcoholgebruik door ze te be trekken bij activiteiten om het al coholgebruik onder jongeren te beperken. De campagne wordt mede gefinan cierd door de provincie Zeeland en het ministerie van BZK. door Henk Postma door Henk Postma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 20