'Dan heeft in de cel stoppen geen enkele zin' Paardenmiddel Verbazing rechtbank over incidenten bij Dow commentaar ZEELAND 19 -SSyi Minister Blok praat in Zeeland over huizenmarkt 4**25S5!ft«* Hi#** "6«k MIDDELBURG - Als u echt niet kunt betalen dan heeft in de cel stop pen ook geen enkele zin en dat doe ik dan ook niet, zei kanton rechter Ruud Verhoeven tegen een Vlissingse (46). De vrouw reageerde opgelucht en wist dat ze de Middelburgse recht bank als vrije vrouw kon verlaten. Maar ze blijft wel zitten met een schuld van 5000 euro aan het Cen traal Justitieel Incassobureau (CJIB). Het Openbaar Ministerie probeer de dinsdag via een gijzeling toch aan dat geld te komen. Maar Ver hoeven voorkwam dat ze naar To- rentijd moet omdat hij constateer de dat de vrouw dat bedrag ge woon niet kan betalen. En dan heeft gijzelen ook geen enkele zin, zo zei de kantonrechter tegen haar. De vrouw heeft zo'n grote schuld omdat het haar de afgelopen jaren niet lukte een scooter uit te schrij ven uit het register van de Rijks dienst voor het Wegverkeer. Haar man was in september 2008 be trokken bij een verkeersongeval waarbij hij om het leven kwam. Zijn scooter raakte daarbij total loss en werd afgevoerd door de po litie. Op de een of andere manier werd door alle partijen nagelaten om die scooter vervolgens uit te schrijven. Drie jaar na het fatale ongeval hoorde de Vlissingse plotseling dat de scooter toch nog geregis treerd stond, niet was verzekerd, en dat ze een boete moest beta len. Ze wist niet wat ze moest doen, stelde geen beroep in, en vervolgens werd ze geconfron teerd met een verhoging van de boete en daarna aanmaningen en zelfs een deurwaarder. Deze con stateerde echter dat er bij de Vlis singse niets viel te halen zodat hij zijn opdracht terug aan het OM gaf. Volgens raadsman Eduard Smit probeerde de vrouw wel door te dringen tot het CJIB en de Rijks- Kantonrechter constateert dat Vlissingse vrouw schuld van 5000 euro aan het CJIB helemaal niet kan betalen. dienst voor het Wegverkeer maar lukte dat onvoldoende. Pas eind 2012 slaagde een hulpverlener van Humanitas erin om de registratie van de scooter op te heffen, maar niet met terugwerkende kracht, zodat alle boetes gehandhaafd blij ven. Kantonrechter Verhoeven had niet meer uitleg nodig. Zeker niet nadat Smit ook nog uitleg gaf over de financiële situatie van de vrouw. Met haar twee kinderen heeft ze een bijstandsuitkering van 664,45 euro per maand, zit in de schuldsanering en leeft van veertig euro per week. Smit liet tot slot weten dat hij hoopt dat het hem lukt het OM te bewegen de schuld van de Vlis singse weg te strepen. De Staat der Neder landen heeft een ui terste middel om het betalen van boe tes af te dwingen: gijzeling. Wie een boete niet kan of niet wil betalen moet de gevange nis in. Dit loopt de laatste tijd nogal eens uit de hand. Bescheiden conflicten tussen burgers en de overheid leiden te vaak en schijnbaar min of meer automatisch tot de inzet van dit paardenmiddel. Een conflict over zes euro kan zo es caleren dat het Openbaar Minis terie om gijzeling vraagt. Ook komt het regelmatig voor, dat mensen de gevangenis in gaan die gewoon geen geld hebben. Dan is een gijzeling dus zin loos. Gelukkig zijn er nog rechters die dit doorzien en die goed let ten op de verhouding tussen het middel en de kwaal. Giste ren behandelde de Middelburg se kantonrechter dertig geval len. Niet één leidde meteen tot een gijzeling. Handhaving van de wet is heel belangrijk. Maar niet tot elke prijs. KOUDEKERKE - WD-minister Stef Blok van onder meer volkshuis vesting komt maandag 20 januari i 11 Koudekerke praten over de ont wikkelingen op de woningmarkt. Ook het woonakkoord en .de ge volgen daarvan voor de huur- en koopmarkt komen aan de orde. Dat geldt ook voor de toekomst van de rijksdiensten in deze pro vincie. Blok komt op uitnodiging van de WD Kamercentrale Zee land. Het politiek café is vrij toeganke lijk en wordt gehouden in Huys Ter Schelde aan de Vlissingse- straat te Koudekerke en begint om 20.00 uur. Of de incidenten Dow te verwij ten zijn, is dé vraag die voorligt in de zaak die gisteren begon. Het Openbaar Ministerie vindt dat Dow onzorgvuldig heeft gehan deld. Al in 2008 is het onderzoek hiernaar begonnen. Bijna zes jaar later is het tijd voor het juridische eindoordeel. De eerste twee zittingsdagen van de rechtszaak, die al met al zes da gen zal duren, zijn bestemd voor het feitelijk nalopen van alle za1 ken. Vier kwamen er dinsdag gan bod. Vandaag, woensdag, volgen de andere drie. Het beeld dat dinsdag uit de fei ten naar voren kwam, was niet al tijd even positief voor Dow- Zo konden er 13 juni 2005 benzeen- dampen vrijkomen bij het over pompen van benzeen van de ene naar de andere tank, onder meer omdat niet bekend was hoe vol de tweede tank al was. Een contro lelampje was bovendien defect. „Er zitten vele controlesystemen op", stelde Adriaansens, „en dit was geen essentiële." Rechter G. Piek reageerde direct: „Hoe sim pel kan het zijn om een lampje op tijd te vervangen?" Zo lieten de rechters vaker hun verbazing blijken, als niet-techni- ci. Kraakgas kwam 3 september 2006 vrij bij een naftakraker. Een 'Hoe simpel kan het zijn om op tijd een defect con trolelampje te vervangen?' filter was sneller vervuild geraakt dan verwacht en verkeerde bou ten waren gebruikt om de filter vast te zetten. „Was de controle dan wel afdoende?", vroeg rechter D. van Kralingen. Adriaansens leg de uit dat het Dow-terrein 23 fa brieken telt met ongekend veel bouten en moeren. Om daarna vast te stellen: „We maken nooit bewust fouten." Dow heeft na dit incident alle operators verplicht een montagecursus te volgen, zo als na elk voorval maatregelen zijn genomen. Bij alle incidenten is de schade be perkt gebleven, gewonden zijn er nooit gevallen. Dat is volgens Adriaansens te danken aan 'de be schermlagen die Dow heeft inge bouwd'. Ook de brandweer is zo'n beschermlaag. En daar ge beurde augustus 2006 iets raars. De brandweer Terneuzen kwam de bedrijfsbrandweer assisteren. Volgens de rechtbank ontstond er toen'gekibbel' over de bevoegdhe den. Sindsdien is werk gemaakt van een betere samenwerking, al dus Adriaansens. Terloops stelde rechter G. de Kok hem een gewetensvraag: „Of hij niet teleurgesteld is voor de recht bank te staan, gezien het veilig heidsimago van Dow." Adriaan sens beaamde dat. Om direct ver der te gaan met zijn reactie op de feiten; vandaag weer. WOENSDAG 15 JANUARI 2014 lr*a//h rae <>n, J'6.n j>b ty/a ys>,a 0„_ 91. *1) "c- rel e/ciy, ty/n^Osï,^/) a 'iar*c/?et*en %V«%A "'er r&rf door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Bij chemiebedrijf Dow Terneuzen is tussen 2005 en 2008 het één en ander misgegaan. Roel Adriaansens, directeur veilig heid en milieu, maakte daar dins dag voor de rechtbank in Middel burg geen geheim van. Maar: de ze ven milieu-incidenten waarvoor - Dow wordt vervolgd, waren naar zijn oordeel 'beheersbaar'. G. Piek, rechter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19