GroenLinks dringt weer aan op sluiting Borssele Vakbonden maken zich sterk voor beter sociaal plan ziekenhuis ADRZ Tubbie bye bye Noord-Korea Openbaar Ministerie brengt steeds meer verzoeken tot gijzeling aan bij rechtbank 66 Gegijzelden zijn vaak mensen die geen uitweg vinden in de wirwar van regels 18 ZEELAND woensdag Als jongen had ik een fascinatie voor Alba nië. luist het feit dat we er helemaal niks vanaf wisten intrigeerde me mateloos. Het deed me denken aan het fictieve land Bordurië uit Kuifje. Alle kleine beetjes in formatie die ik in de bieb over het raadselachtige, stalinisti sche land te pakken kon krij gen nam ik gulzig tot me. Nu boeit Albanië me niet lan ger. Niet spannend meer. Wat hebben we nu nog? De he le Sovjet-Unie is uit elkaar ge vallen. Een bezoek aan Oost-Berlijn is geen avontuur meer. Cuba is een vakantiepara dijs geworden waar Jan en alle man wel ooit geweest lijkt te zijn. Wie heimwee heeft naar de Koude Oorlog, staatsprogagan- da en militaire parades kan ei genlijk alleen nog maar in Noord-Korea terecht. Niet mooi van me maar ik smul van dat spul. Ik weet best wel dat het er niet pluis is, maar ik vind het altijd weer prachtig om de presentatrice van het Noord-Koreaanse staatsjour naal voor een wapperende vlag op vlammende toon te zien ver tellen over opnieuw een glo rieuze raketlancering in het moederland. Ik zal het missen. Want dat Noord-Korea binnen een paar decennia ook een salonfahig va kantieland zal worden ligt vast. De BBC onderhandelt momen teel met Pyongyang over het uitzenden van programma's op de Noord-Koreaanse televisie. Politiek risicoloze programma's als Mr Bean, Miss Marple en de Teletubbies. Risicoloos? De Berlijnse muur is heus niet gevallen dankzij po litici. De Berlijnse muur viel dankzij Dallas en Dynasty. Af gunst - mok ok eh, zo u wilt - is een sterkere drijfveer dan welke ideologie dan ook. Welk BBC-programma zal de Noord-Koreanen bevrijden? Zijn het de sportwagens van Top Gear? Ik denk van niet. Ik gok dat de Teletubbies het Noord-Koreaan se regime op de knieën krijgen. Want hoe mooi de propaganda machine de Noord-Koreaanse heilstaat ook kan voorstellen, het zal maar magertjes afsteken bij Teletubbieland. Leen Harpe, fractievoorzitter van Groenlinks in Provinciale Staten, komt samen met zijn Overijsselse partijgenoot en Statenlid Robert Jansen tot de conclusie dat slui ting van Borssele het beste voor het milieu en de portemonnee is. Groenlinks argumenteert dat de eigenaren van de kerncentrale, Delta (70 procent) en het Duitse RWE/Essent (30 procent), door de belabberde energiemarkt er fi nancieel slecht voor staan. Het langer openhouden van de kerncentrale zorgt tegelijkertijd dat er tot 2034 meer radioactief af val moet worden opgeslagen bij de Covra in Borssele. „De vraag is of die kosten gedekt zijn. Wij wil len van het dagelijks provinciebe stuur weten of dat de positie van Delta en aandeelhouders verder zal belasten", zegt Leen Harpe. Een ander punt is de veiligheid. Na de nucleaire ramp in het Japan se Fukushima zijn 140 kerncentra les in Europa aan een stresstest onderworpen. De test moest uit wijzen of nucleaire installaties be stand zijn tegen extreme gebeurte nissen, zoals een overstroming, aardbeving of een neerstortend vliegtuig. Borssele kwam daar goed uit. Drie punten van de test vroegen om een nadere analyse: de veiligheid bij aardbevingen, overstromingen en bij extreem winters weer waardoor leidingen kunnen bevriezen. Aanvullende onderzoeken en/nogelijke aanpas singen zijn nodig om de kerncen trale aan internationale veilig heidseisen te laten voldoen. GroenLinks vreest dat dat veel geld gaat kosten. De investerin gen zouden kunnen oplopen tot 30 miljoen euro, maar exploitant EPZ laat zich daar niet over uit. Nog even los van de zorgen die GroenLinks zich maakt over mo gelijke haarscheurtjes in het reac torvat van Borssele - een eerder, volgens EPZ sluitend onderzoek wees uit dat het vat scheurvrij is - vindt de partij het hoog tijd te pra ten over sluiting van de kerncen trale. „Milieutechnisch als finan cieel is dat beter." GroenLinks in Zeeland heeft daar bij een directer belang dan de groenen in het oosten. Overijssel behoorde tot de vijf provincies die in 2009 hun aandelen in Es- sent verkochten aan RWE. De pro vincie Zeeland bezit de helft van de aandelen van Delta, dat een meerderheidsbelang in EPZ heeft. Bij Delta halen ze hun schouders op. „Wij zien geen reden de kern centrale eerder dan 2034 te slui ten. De dip in de energiemarkt houdt niet eeuwig aan. Boven dien draait de kerncentrale finan cieel redelijk goed. En let wel: slui ting kost ook geld", zegt Mirjam van Zuilen, hoofd communciatie bij Delta. Ze onderstreept dat de de kerncentrale volgens de stress test veilig is. MIDDELBURG - Mensen worden ver malen door het systeem, zo zegt Eduard Smit. De advocaat doelt op het systeem van gijzeling dat door justitie wordt toegepast om ervoor te zorgen dat boetes alsnog worden betaald. Wie niet kan be talen moet namelijk de cel in. Niet als straf maar om hem of haar te dwingen de schuld te vol doen. Aan een dergelijke termijn in een cel zit een maximum van vijftien dagen per gedraging, al dus kantonrechter Ruud Verhoe ven. Wie een dergelijke termijn heeft uitgezeten, mag Torentijd verlaten maar loopt het risico dat hij of zij binnen de kortste keren weer wordt opgepakt omdat de openstaande boetes nog steeds openstaan. Enigszins sarcastisch zegt de Mid delburgse advocaat dat momen teel bijna een complete vleugel van Torentijd gevuld is met gijze laars. Het merendeel loopt het risi co om na het uitzitten van de gij zeling weer opnieuw geconfron teerd te worden met een Open baar Ministerie dat 'tegen beter weten in', aldus Smit, eist dat ze hun boetes betalen. „Anders wor den ze opnieuw opgesloten." Smit benadrukt dat het niet gaat om criminelen. „Maar om men sen die een boete niet hebben be taald omdat ze bijvoorbeeld onver zekerd reden of omdat ze hun au to niet APK hebben laten keuren. Het komt ook voor dat het om boetes gaat die die mensen onte recht kregen omdat een ander in hun auto de overtreding veroor zaakte. Het lukt deze mensen ech ter niet om justitie te overtuigen dat zij die overtreding niet heb ben begaan." De gegijzelden zijn volgens Smit vaak mensen die niet in staat zijn een uitweg te zoeken in de wir war van overheidsregels. Het zijn soms mensen die al zo diep in de schulden zitten dat ze brieven met rekeningen niet openen. Als het om rekeningen van de over heid gaat, kan dat verstrekkende gevolgen hebben. Zo worden openstaande boetes na een aantal weken automatisch verhoogd met vijftig procent. Wordt er dan nog niet betaald, dan volgt een stij ging met honderd procent. „Zo kan een boete van driehonderd euro heel snel meer dan duizend euro worden." Om iemand in gij zeling te kunnen nemen moet het OM een zaak bij de kanton rechter aanbrengen. Smit ervaart dat rechters terughoudend zijn bij het toestaan van een gijzeling. „Maar als mensen niet op komen dagen bij de kantonrechter, en hun verhaal niet doen, dan kan zo'n rechter vaak niet anders dan een gijzeling toestaan." Die terug houdendheid, zo denkt Smit, komt ook omdat de Nationale Ombudsman begin vorig jaar in een rapport zich kritisch uitliet over gijzelen. De advocaat signa leert echter ook dat het OM gijze lingen doorzet als uit rapporten van deurwaarders blijkt dat er niets valt te halen. „In zo'n geval is gijzelen geen middel meer om alsnog een boete betaald te krij gen maar wordt het een straf." Kantonrechter Verhoeven liet gis teren weten dat het aantal verzoe ken van het OM tot gijzelingen al leen maar toeneemt. In 2008 droeg het CJIB ruim 47.000 gijze lingszaken over aan de politie. In 20x2 waren het er ruim 57.000. Verhoeven had dinsdag dertig 'personen' in behandeling. Daar van verschenen er zes voor hem. Geen van hen wordt gegijzeld. In drie gevallen wees de rechter het gijzelingsverzoek af omdat duide lijk was dat ze gewoon niet kun nen betalen. En bij de drie ande ren werd hun zaak aangehouden omdat ze onvoldoende aan kon den tonen dat ze niet kunnen be talen. Ze moeten later alsnog die bewijzen laten zien. De andere 24 lieten zich niet zien en de kans is groot dat de rechter binnen twee weken besluit dat zij in gijzeling mogen worden genomen omdat hij alleen maar het bewijs heeft dat ze niet hebben betaald. Smit staat niet alleen in zijn kri tiek op de gang van zaken rond om gijzelingen. Kantonrechter Verjans uit Bergen op Zoom uitte vorig jaar in een vonnis zeer scher pe kritiek op de wijze waarop het OM en het CJIB te werk gaan bij dit 'gestandaardiseerde incassotra ject'. „De vraag rijst steeds vaker: Wie waarborgt een deugdelijke rechtsbescherming van betrokke ne indien de kantonrechter dit niet doet. Het antwoord luidt: Niemand." Eerder is in Hotel van der Valk in Goes een ledenbijeenkomst ge houden waar uitleg gegeven werd over de ontstane impasse en de ac tiebereidheid gepeild werd. In middels hebben de leden, als eer ste stap, een uitnodiging gekre gen hun handtekening te zetten onder een petitite (op petities.nl) die de Raad van Bestuur ertoe moet bewegen opnieuw het ge sprek aan te gaan. Ruim dertig personeelsleden hadden dat giste ren gedaan. Tot eind deze maand blijft de mogelijkheid bestaan om (anoniem) te tekenen. Belangrijkste struikelblok bij de onderhandelingen was het stand punt van het ADRZ, dat eventue le gedwongen ontslagen mogelijk moeten zijn zonder dat er eerst weer overleg met de vakbonden plaatsvindt over de noodzaak en de voorwaarden. Bovendien zijn de bonden het niet eens nxet de manier waarop het ADRZ bij reor ganisaties het personeel wil kun nen herplaatsen. Als de eigen functie vervalt, moeten werkne mers ander werk accepteren tot drie functieschalen lager (in plaats van, zoals gebruikelijk, één functieschaal lager). Ook wordt het (oude) salaris dan bevroren. De vakbonden hebben het perso neel erop gewezen dat er nu een eenzijdig opgelegd sociaal ak koord ligt dat geen rechtsgeldig heid heeft. Individuele leden wordt aangeraden bij een conflict naar de rechter te stappen om de zaak aanhangig te maken. Cuido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende BORSSELE - Hoewel de bedrijfsduur van de kerncentrale in Borssele is verlengd tot 2034, opent de Staten fractie van GroenLinks andermaal het debat over sluiting van de nu- claire stroomfabriek. 'Vermalen door het systeem' door Emile Calon Advocaat Eduard Smit door Ondine van der Vleuten VLISSINGEN - De onderhandelingen tussen het Admiraal De Ruyter Zie kenhuis en de vakbonden over een sociaal plan zijn vastgelopen. ADRZ is niet bereid over versoepe ling te praten. Het voorliggende so ciaal plan, dat vanaf 1 januari geldt, is volgens Mark Froklage van vak bond Nu91 onacceptabel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18